حماسه خرمشهر یکی از رویدادهای بزرگ تاریخ ایران است

اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: سوم خرداد ماه، یادآور یکی از رویدادهای بزرگ تاریخی ایران زمین و یادماندنی ترین حماسه‌های شورآفرینی است که توسط مردم قهرمان و مقاوم خرمشهر و رزمندگان اسلام رقم زده شد.

به گزارش ایرنا، عباس رضایی روز جمعه با تبریک این روز مقاومت و پیروزی افزود: این حماسه را مردم قهرمان و مقاوم خرمشهر همدوش و همرزم با دلیرمردان دشمن ستیز ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تاریخ پرافتخار این سرزمین رقم زدند.
وی اظهارداشت: در چنین روز پرفروغی، خرمشهر که پس از ۳۵ روز پایداری و از خودگذشتگی، به اشغال دشمن متجاوز در آمده بود، سرانجام با خلق حماسه‌های جاودانه و جانفشانی‌های فراموش ناشدنی رزمندگان غیور اسلام آزاد شد.
وی ادامه داد: تا بدین سان اقتدار اراده ملی و دینی در نبرد با دشمن متجاوز و اشغالگر در آئینه تاریخ بازنمایی شود و جهانیان بدانند و ایمان بیاورند که عصر کشورگشایی، استیلاجویی و غلبه بر ملت‌های جهان به پایان رسیده است.
رضایی با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر، این روز خاطره انگیز و غرور آفرین را به ملت بزرگ ایران به ویژه مردم شهیدپرور استان اصفهان، رزمندگان، جانبازان آزادگان سرافراز و خانواده معظم شهدا و دلاورمردان هشت سال دفاع مقدس تبریک گفت.
خرمشهر پس از ۵۷۵ روز اشغال و پس از ۳۵ روز مقاومت، چهارم آبان ۱۳۵۹ توسط رژیم تا دندان مسلح بعثی عراق اشغال شد و در ساعت ۱۱ صبح روز سوم خرداد ۱۳۶۱ در عملیات بیت المقدس آزاد شد.
عملیات آزادسازی خرمشهر به کشته و زخمی شدن ۱۶ هزار و اسارت ۱۹ هزار عراقی منجر شد و گرفتن این تعداد اسیر از دشمن، بیانگر اهمیت این عملیات برای ایران و مفتضح بودن شکست دشمن تا بن دندان مسلح است که نیروی نظامی زیاد و تجهیزات نظامی مدرنی را در خرمشهر مستقر کرده بود.
در این روز بزرگ، شهر خون و قیام پس از ۱۹ ماه توسط رزمندگان اسلام آزاد شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع خرمشهر به اهتزاز درآمد.
استان اصفهان در دفاع مقدس افزون بر سه هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
م / س ۶۰۲۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =