سیل 14هزار کیلومتر راه را تخریب کرد

بوشهر- ایرنا- معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سیل در سال زارعی جاری 14هزار کیلومتر از راه های کشور و همچنین سه هزار متر پل را تخریب کرده است.

عبدالهاشم حسن نیا روز جمعه در حاشیه تقدیر از راهداران استان بوشهر که در جریان کمک رسانی به هم وطنان در استان‌های سیل زده خوزستان و لرستان حاضر بودند در گفت و گو با ایرنا افزود: هرچند تلاش‌های زیادی برای باز شدن راه‌های اصلی، فرعی و روستایی شده اما بر اساس برآوردهای انجام شده سیل ۳۴ هزار میلیارد ریال به این بخش خسارت وارد کرده است.
وی بیان کرد: در زمان حاضر نیروهای راهداری در مناطق سیل زده حدود ۴۰۰ متر پل موقت نصب کرده و به جای بخش‌هایی از پل‌های بزرگ تخریب شده پل‌های خرپای فلزی کار گذاشته شده است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: همچنین همه راه‌های روستایی و فرعی که دچار آب بردگی شده بودند با اجرای لوله‌های بتنی فلزی ترمیم شده است امید می‌رود با تأمین اعتبار لازم ملی ترمیم‌های اساسی قبل از شروع بارندگی‌های زمستان انجام شود.
وی ادامه داد: احداث پل‌های تخریب شده فرصتی ۲ ساله نیاز دارد که انتظار می‌رود با تأمین اعتبار لازم کار احداث و ترمیم آنها در این مدت انجام شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در خصوص بهبود و ارتقای ایمنی جاده‌های کشور گفت: برای بهبود و ارتقای ایمنی جاده‌ها سالانه ۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که از این منابع تنها حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد تأمین می‌شود.
وی اضافه کرد: کمبود نقدینگی باعث می‌شود اعتبار لازم برای ایمنی جاده‌ها تأمین نشود و در این بخش با عقب ماندگی‌هایی روبرو باشیم.
حسن نیا ادامه داد: در راستای ارتقای ایمنی جاده‌ها امسال از طریق قانون بودجه هزار و ۵۰۰ گارد نیوجرسی در مسیر راه‌های شریانی و اصلی کشور و ۲ هزار دوربین کنترل سرعت با موافقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی عملیاتی و اجرایی می‌شود.
وی بیان کرد: همچنین نیازهای گلوگاهی به شرکت ساخت و زیربنایی حمل و نقل کشور که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است اعلام شده تا گره‌های ترافیکی که می‌تواند تأثیر بسزایی در رفت و آمد مردم به خصوص در شبکه اصلی راه دارد به بزرگراه تبدیل شود.
حسن نیا افزود: امید می‌رود تا هفته دولت سال جاری حدود ۵۰ تقاطع غیر همسطح و پل‌های در دست اقدام به بهره برداری برسد.
وی اضافه کرد: ارتقای خدمات حمل و نقل عمومی در بخش بار و اتوبوس از جمله برنامه‌های این سازمان است تا رانندگان بتوانند با استفاده از سیستم هوشمند راحت تر به سمت منابع و تجمیع بار و پایانه‌های کشور روند و زمان کمتری از آنان برای گرفتن بار هدر برود.
حسن نیا گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل بار و مسافر و خارج کردن خودروهای فرسوده از دیگر برنامه‌های این سازمان است.
وی اضافه کرد: با توجه به داشتن حدود ۳۴۰ هزار دستگاه ناوگان باربری با میانگین عمر ۲۵ تا ۳۰ سال نیاز است که برای بهره وری بیشتر بخشی از این ناوگان بر اساس برنامه دولت نوسازی شود.
وی یادآور شد: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده در کمیسیون عمران با وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار است لاستیک و روغن مورد نیاز رانندگانی که بار و مسافر جا به جا می‌کنند از طرف شرکت توزیع کننده روغن در پایانه‌های بار توزیع شود تا رانندگان با مشکلات کمتری روبه رو شوند.
۶۰۴۷/۶۰۴۵

سرخط اخبار استان‌ها