مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا، صد در صد قابل پیشگیری است

تهران - ایرنا - مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت گفت: مرگ و میر ناشی از فشار خون صد در صد قابل پیشگیری است و کمپین ملی کنترل فشار خون نیز با هدف پیشگیری از این مرگ و میرها و نیز آگاهی رسانی به مردم طراحی و اجرا شده است.

به گزارش روز جمعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمداسماعیل اکبری افزود: هدف ما از برگزاری این پویش ملی این است که در سال آینده اعلام کنیم، تعداد قابل توجهی از افرادی که در اثر فشارخون فوت کرده یا بیمار و ناتوان شده اند، کاهش پیدا کرده و این موضوع را به عنوان یکی از دستاوردهای موفق حوزه سلامت معرفی کنیم.


وی ادامه داد:  با توجه به حساسیت هایی که در حوزه پاسخگویی به نیازهای عموم مردم در حوزه سلامت وجود دارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه هایی را در دستور کار قرار داده تا با عملیاتی کردن این برنامه ها، جمعیت بیشتری را هدف قرار داده و مردم از خدمات سلامت، بهره بیشتری ببرند.


وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل خطری که به افزایش آمار بیماری های غیرواگیر در کشور دامن می زند، فشارخون بالا است؛ فشارخون بالا، در سال گذشته، 97 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.


مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجماعی سلامت تاکید کرد: مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا،  صد در صد قابل پیشگیری است؛ اینکه گفته می شود نیمی از افرادی که مبتلا به فشارخون هستند، از مشکل خود اطلاعی نداشته یا فشارخون خود را درمان و کنترل نمی کنند، خوب نیست. نظام سلامت ما باید تا جایی توانمند شود که پاسخگوی این 50 درصد نیز باشد و نتیجه این خواهد شد که هیچ بیماری در اثر ابتلای به فشارخون بالا جان خود را از دست نخواهد داد.


اکبری  با اشاره به راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون در سراسر کشور، تصریح کرد: شرط اول برای کاهش مرگ و میرهای ناشی از فشارخون بالا، این است که مردم فشارخون خود را کنترل کرده و افراد دارای فشارخون بالا شناسایی شوند. کمپین ملی کنترل فشارخون نیز به منظور آگاهی رسانی به مردم طراحی و اجرا شده است.


وی ادامه داد: تنها شناسایی، آگاهی از فشارخون و دریافت دارو کافی نیست، بلکه درمان و کنترل مستمر فشارخون نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درغیر اینصورت راه اندازی اینگونه کمپین ها، سودی در برنخواهد داشت. چراکه بیمار شناسایی و به پزشک ارجاع داده می شود و دارو هم دریافت می کند، اما فشارخونش را کنترل نمی کند. این حلقه مفقوده، همان خودمراقبتی است که در حوزه سلامت به خوبی تعریف نشده است و وزارت بهداشت درصدد است، این حلقه مفقوده را احیا کند. ما باید مراقب سلامت مردم باشیم و آنها را توانمند کنیم تا خودمراقبتی را سرلوحه زندگی شان قرار دهند.


اکبری تصریح کرد: فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون از روز عید فطر آغاز می شود. در فاز عملیاتی، پایگاه های سیار کنترل فشارخون در اماکن عمومی و محل های تجمع مردم مستقر شده و مردم به راحتی می توانند فشارخون خود را کنترل کنند. نیروهای متخصص بهداشتی که در پایگاه ها به ارائه خدمت خواهند پرداخت نیز از قبل آموزش های ویژه ای دریافت کرده اند تا براساس همان استانداردها، عمل کنند.


اجتمام*9185

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =