۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۷
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 83325347
۴ نفر
تدبیر صادراتی مرهمی بر کشاورزی جنوب کرمان

جیرفت - ایرنا - طی چند سال اخیر شاهد ضرر و زیان پی در پی کشاورزان جنوب کرمان بوده ایم و این مساله موجب ایجاد زخم های عمیقی بر پیکر کشاورزی منطقه شده بود اما امروز تدبیر صادراتی دولت، مرهمی بر زخم های کشاورزی این دیار شد.

به گزارش ایرنا، مردمان سخت کوش جنوب کرمان در گرمای بالای ۵۵ درجه با دهان روزه و بدون منت در مسیر خودکفایی کشور تلاش می کنند ولی خشکسالی ها و قیمت پایین محصولات کشاورزی طی سال های اخیر همچون ابر سیاهی بر کشاورزی جنوب کرمان سایه انداخته بود و این مساله باعث کم رونقی و افزایش مشکلات کشاورزان و اقتصاد مردم هفت شهرستان جنوبی استان کرمان شده بود اما هم اینک با تدبیر صادراتی دولت، شاهد خوشحالی کشاورزان منطقه هستیم.
** از همان ساعات ابتدایی کاهش قیمت، پیگیر بودیم
نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیگیر رفع مشکل افت قیمت محصولات کشاورزی بودیم، گفت: خوشبختانه شاهد بودیم که با پیگیری های انجام شده و حمایت دولت، صادرات محصولات کشاورزی پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد.
احمد حمزه افزود: با توجه به کاهش قیمت این محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان، وزیر صنعت، معدن و تجارت مجوز صادرات این محصولات را صادر کرد.
** صدور مجوز صادرات محصولات کشاورزی با تدبیر دولتمردان
فرماندار جیرفت نیز گفت: با تدبیر و حمایت دولتمردان تدبیر و امید مجوز صادرات محصولات کشاورزی صادر و این خبر باعث خوشحالی کشاورزان شد.
ابوذر عطاپور وزیری افزود: افت قیمت محصولات کشاورزی ناراحتی کشاورزان را رقم زده بود ولی این مساله با رصد نمایندگان دولت تدبیر و امید برطرف شد.
وی به نامگذاری امسال به نام 'رونق تولید' از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: صادرات محصولات مازاد بر نیاز داخل، تحقق شعار رهبری است و دولت در همین راستا مجوز صادرات محصولات کشاورزی را صادر کرد.
** افزون بر ۲,۰۰۰ میلیارد تومان محصول کشاورزی از جنوب کرمان صادر شد
نماینده مردم شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی هم گفت: طی هفت ماه گذشته ۲ هزار و ۶۴۸ میلیارد تومان انواع محصولات کشاورزی از هفت شهرستان جنوبی کرمان صادر شده است.
یحیی کمالی پور افزود: با تذکرات به موقع به وزرای کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در زمینه صادرات محصولات جنوب کرمان، به ویژه سیب زمینی، پیاز و خرما و همچنین هماهنگی های صورت گرفته با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص تسهیل خروج ناوگان از مرزها، امسال شاهد رشد قیمت محصولات منطقه جنوب کرمان بودیم و کشاورزان از اقتصاد بهتری نسبت به سال گذشته برخوردار شدند.
نایب رئیس کمسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در جنوب استان کرمان تولید می شود اظهار داشت: این ظرفیت تولید نیاز به توجه بیشتر مسئولان کشور و استان در حوزه ایجاد صنایع تبدیلی برای ایجاد ارزش افزوده، بازاریابی مناسب، فروش مستقیم، صادرات و کنترل قیمت نهاده های کشاورزی دارد.
وی ادامه داد: با پیگیری های انجام شده، این مهم با ایجاد مراکز لجستیک کشاورزی که مجوز آن توسط وزیر وقت راه و شهرسازی صادر و با صدور مجوز اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب کرمان قابل حل است.
کمالی پور گفت: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد اقتصاد این منطقه بر پایه کشاورزی استوار است، اهتمام بنده به عنوان نماینده مردم، به همین میزان صرف این بخش و حل مشکلات کشاورزان منطقه می شود.
** آزاد شدن صادرات خوشحالی کشاورزان را رقم زد
کشاورز جنوب کرمانی هم به ایرنا گفت: آزاد شدن صادرات محصولات کشاورزی باعث خوشحالی کشاورزان این منطقه و کشور شده است.
علی نعمتی افزود: کشاورزان قشر زحمتکش جامعه هستند ولی متاسفانه کمتر به این قشر توجه می شود از این رو مسئولان باید توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند.
وی اظهار داشت: با توجه به تفاوت نرخ ارز در ایران و عراق، صادرات محصولات کشاورزی به این کشور علاوه بر ارز آوری، به نفع کشاورزان هم است.
افت قیمت محصولات کشاورزی در روزهای اخیر مشکلات زیادی برای کشاورزان منطقه جنوب کرمان ایجاد کرده بود که با پیگیری مسئولان و نمایندگان مردم جنوب کرمان در مجلس شورای اسلامی مجوز صادرات محصولات کشاورزی صادر و باعث خوشحالی کشاورزان شد.
جنوب کرمان با هفت شهرستان و یک میلیون نفر جمعیت، یک سوم پهناورترین استان کشور را به خود اختصاص داده است و این منطقه با تولید چهار و نیم میلیون تن محصول کشاورزی در سال، یکی از قطب های کشاورزی کشور به شمار می رود.
گزارش از هادی شفیعی
۷۴۵۰/۷۴۲۹/ ۵۰۵۴نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =