۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۹
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 83325343
۰ نفر
وزیر کشور از شال امیری کرمان رونمایی کرد

کرمان - ایرنا - طی مراسمی با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور از شال دستباف کرمان معروف به شال امیری که به عنوان ظریف ترین شال دستباف در جهان محسوب می شود، رونمایی شد.

این محصول ارزشمند از نوعی تکنیک بافت ظریف و پیچیده و همچنین از مرغوب‌ترین نوع پشم و کرک طبیعی بافته شده و نقش و نگار فرهنگ ایران و کرمان را با خود به همراه دارد که توسط شرکت شال امیری کرمان پس از یک وقفه ۱۵۰ ساله احیا شده است.
به گزارش دریافتی ایرنا مدیر کارگاه شال امیری کرمان عصر پنجشنبه در این مراسم که در تهران برگزار شد، گفت: شرکت کرمان مجازی (شال امیری کرمان) از سال ۱۳۹۵ به منظور احیای شال سنتی و دست بافت (پس از یک رکود ۱۵۰ ساله) فعالیت خود را آغاز بکار کرد.
محمدرضا آریان افزود: این شرکت تاکنون توانسته زمینه اشتغال ۴۰ نفر را فراهم آورده و زیر ساخت لازم به منظور اشتغالزایی برای ۶۰۰ نفر طی پنج سال را مهیا سازد، که در صورت تحقق می‌تواند سالیانه بیش از هفت میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.
شال، دست بافته‌ی طبیعی و هنر ماندگاری است که پیشینه‌ای چند هزار ساله داشته و بر اساس اسناد تاریخی، لباس دولمتردان ایرانی و سوغاتی ارزشمند برای خانواده‌های سلطنتی اروپایی بوده است.
امیرکبیر به منظور حمایت از هنر و صنعت شالبافی دستور داد از این محصول به عنوان هدیه و سوغات در اعیاد و در زمان اعطای خلعت استفاده شود و لذا نام 'شال امیری' حتی پس از افول شالبافی باقی ماند.
پس از یک وقفه‌ی ۱۵۰ ساله در سال ۱۳۹۵ به پیشنهاد استاندار وقت کرمان، شرکت شال امیری کرمان به منظور احیای دوباره این هنر ماندگار و کالای نفیس فرهنگی، کار خود را آغاز کرد و پس از رونمایی از دستگاه جدید شالبافی توسط معاون علم و فناوری رئیس جمهوری در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ اولین نمونه شال دست بافت تولید و عرضه شد.
به گفته آریان یکی از محصولات این شرکت، شال دست بافت جهت پته دوزی می‌باشد که الیاف آن از مرغوب ترین پشم جهان (مرینوس) تهیه شده و در ابعاد مختلف، متناسب با سفارش امکان پذیر است.
وی 'تابلو شال' را از دیگر محصولات شرکت شال امیری کرمان با تابلو شال های بسیار نفیس با الیاف ۱۰۰ درصد پشم عنوان کرد که طرح‌های صفوی و قاجاری بازبافت و یکی از ظریف‌ترین دست بافته‌های جهان را رقم زده است و سفارش با طرح‌های مورد نظر مشتریان در ابعاد خاص نیز امکان پذیر است.
'شال گردن' دیگر محصول تولیدی این شرکت است که با مواد اولیه ۱۰۰ درصد پشم مرغوب مرینوس بافته شده اند بسیار لطیف هستند و امکان بافت طرح دلخواه بروی شال گردن نیز وجود دارد.
آریان از شرکت‌های بزرگ و ارگان‌های دولتی خواست تا برای تهیه هدایا به مهمانانشان از این محصول نفیس تهیه کنند و این کارگاه تولیدی را در چرخه تولید همیاری کنند.
وی اضافه کرد: از آنجاکه این محصول نفیس از مرغوب ترین مواد اولیه پشم و کرک بافته می‌شود نیاز است که ارز دولتی برای تهیه مواد اولیه اختصاص گیرد تا قیمت تمام شده کالا حداقل به نصف برسد.


۵۰۵۴نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =