مقام الحشد: بیطرفی عراق در دعوای ایران و آمریكا معنا ندارد

بغداد - ایرنا - معاون فرهنگی سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) از سخنان برخی رهبران عراقی مبنی بر ضرورت اتخاذ سیاست بیطرفی در بحران آفرینی اخیر آمریكا علیه ایران انتقاد كرد و آن را بی معنا دانست.

'سید هاشم الحیدری' معاون فرهنگی سازمان الحشد الشعبی در مراسم بزرگداشت شهدای الحشد الشعبی در بغداد پایتخت عراق گفت: در بحران آفرینی اخیر آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران برخی از رهبران عراقی می گویند نباید وارد قطب بندی ها شد و عراق باید بیطرف باشد و خود را وارد معركه نكند.
وی افزود: ما به این افراد احترام می گذاریم اما این دیدگاهشان را قبول نداریم چرا كه با دیانت اسلام، تشیع و حتی ملی گرایی عراقی در تضاد است.
الحیدری گفت: در جنگ میان حق و باطل و ظالم و مظلوم چگونه می توان بیطرف بود، آیا این با تعالیم مكتب امام حسین (ع) و انتظار حضرت مهدی (ع) سازگار است، چگونه می توانیم در سرزمین عراق كه سرزمین حسین و سرزمین حكومت جهانی مهدی است، از بیطرفی و عدم ورود به قطب بندی ها سخن بگوییم.
معاون فرهنگی سازمان الحشد الشعبی افزود: حتی اگر افرادی باشند كه از منظر دینی به این موضوع نگاه نكنند، از منظر ملی گرایی در عراق نیز نمی توانند بیطرف باشند.
وی گفت: ملی گرایی عراق اقتضا می كند طرف كسی باشی كه در سختی ها به كمكت شتافت و با سلاح و نیرو و تقدیم شهدا تو را یاری كرد نه كسانی كه تروریست ها را به عراق آوردند و مردم كشورت را به خاك و خون كشیدند.
الحیدری افزود: حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق وقتی در مسئولیت بود اعلام كرد كه بیش از پنج هزار سعودی به عراق آمدند و عملیات انتحاری انجام دادند.
وی گفت: امروز برخی از آغوش عربی و بازگشت به فضای عربی و دوستی و برادری با همه كشورها سخن می گویند، این امر نه منطقی است و نه با مبادی دینی و ملی گرایی ما سازگار است.
معاون فرهنگی الحشد الشعبی افزود: بر خلاف آنچه ترویج می شود، ورود به قطب بندی ها و پیوستن به قطبی كه حق است، تاكید و توصیه دین، تشیع و مكتب امام حسین و مكتب انتظار است و این مسئله ای است كه هم دینی و شرعی است و هم با ملی گرایی ما مطابقت دارد.
وی گفت: ملی گرایی یك عراقی یعنی امروز در كنار كشوری باشی كه وقتی هیچكس به یاری تو نیامد در كنارت قرار گرفت و از كشورت، وطنت، ارتش و الحشد و فتوای مرجعیت و مقدسات تو دفاع كرد و با سلاح و جوانان و خون خود به امر ولی فقیه به یاری تو آمد و شانه به شانه و دست در دست تو با تروریسم جنگید نه این كه امروز بگویی عمق عربی و سعودی، كدام عمق عربی ، كدام سعودی، همان كه نخست وزیر سابق گفت پنج هزار انتحاری به عراق فرستاد و زنان و كودكان بیگناه عراقی را كشت؟
این مقام عراقی افزود: فراموش نكرده ایم این افراد از طرف آل سعود آمدند و با فتوا، پول، سلاح و خودروی انتحاری سعودی آمدند و مردم عراق را از شیعه، سنی، مسیحی و ایزدی كشتند.
الحیدری اظهار داشت: هنوز خون مردم بیگناه عراق در موصل و انبار سنی تا بصره و كربلای شیعی كه تروریست های آل سعود به زمین ریختند خشك نشده است و شما از عمق عربی و سعودی سخن می گویید و آنها را به مثل یك دوست و محبوب آغوش می كشید؟
وی تاكید كرد كه سیاست بیطرفی و عدم ورود به قطب بندی در زمانی كه نبرد میان حق و باطل است، با دیانت و ملی گرایی سازگار نیست.
به نظر می رسد اشاره این مقام الحشد الشعبی به موضع برخی رهبران احزاب است كه با سیاست دولت عبدالمهدی مبنی بر عدم همراهی با تحریم های ضد ایرانی آمریكا و قطع یا كاهش روابط اقتصادی با ایران مخالفند و انتقادات خود را تحت عنوان ضرورت بیطرفی عراق مطرح می كنند.
در همین حال بسیاری از رهبران عراق و شخصیت های حزبی و سیاسی و دینی از طیف های دینی، مذهبی و قومی مختلف در ماههای اخیر با صدور بیانیه یا سخنرانی و یا گفت و گوهای رسانه ای، ضمن محكوم كردن اقدامات یكجانبه آمریكا علیه ایران، بر همبستگی و همراهی با مردم ایران تاكید كرده اند.
گفتنی است این تحولات همزمان با افزایش اقدامات تحریك آمیز و تهدیدات آمریكا علیه كشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی كشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق از جمله با هدف افزایش فشارها به عراق برای همراه كردن این كشور با سیاست های ضد ایرانی گروه ب، صورت می گیرد.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز مقامات آمریكایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این كشور نسبت به تبعات خطرناك نقض حاكمیت عراق از سوی آمریكا و پیامدهای وخیم افزایش تنش ها برای عراق و كل منطقه هشدار می دهند.
خاورم**4*380