۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۷
کد خبر: 83325331
۰ نفر
­ترامپ: تیلرسون احمق است

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری آمریكا كه نه تنها مخالفان، بلكه موافقان خویش را نیز به بدترین القاب خطاب می كند، امروز (پنجشنبه) ركس تیلرسون وزیر خارجه پیشین را 'فردی احمق' توصیف كرد.

دونالد ترامپ در حساب كاربری توئیتر خود نوشت: 'ركس تیلرسون مردی احمق بود و برای پست وزارت امور خارجه هرگز فردی آماده و مناسب نبود.
ترامپ افزود: او داستانی از خود ساخت مبنی بر این كه من در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه كه در هامبورگ اتفاق افتاد، هرگز آماده نبودم. من فكر نمی كنم پوتین هم همین نظر را داشته باشد. نگاه كنید آمریكا چطور عمل می كند.'
گفته می شود علت اصلی كنار گذاشته شدن تیلرسون در 21 اسفند 96 از كابینه دولت ترامپ، اختلاف های عمیق میان وی و رئیس جمهوری درباره مسائل مهم بین المللی از جمله كره شمالی و ایران بوده است.
به دنبال اقدام غیر منتظره و خارج از عرف ترامپ در چگونگی اعلام خبر بركناری تیلرسون، ناظران مسائل آمریكا در رسانه‌های این كشور نسبت به نحوه عزل وی اظهار شگفتی كرده‌ بودند.
برخی از آنها گفته بودند، تیلرسون كه پیش از پست وزارت سال ها مدیر عامل شركت نفتی اكسان یكی از بزرگترین شركت‌های نفتی جهان بوده از طریق توییتر از بركناری اش اطلاع یافته و این امر منطبق بر اصول و تشریفات سیاسی آمریكا نیست.
تیلرسون بر خلاف عرف معمول بدون نام بردن از ترامپ، از پست وزارت خارجه خداحافظی كرد.
سمت وزیرخارجه در ساختار حكومت آمریكا، سومین پست قدرتمند پس از رئیس‌جمهوری است.
شبس*اروپام**9041** 1917