نشست تخصصي 'رسانه، دفاع مقدس و مقاومت' در خبرگزاري ايرنا برگزار شد

بندرعباس- ايرنا- نشست تخصصي 'رسانه، دفاع مقدس و مقاومت' كار مشترك خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) هرمزگان و خبرگزاري دفاع مقدس روز پنجشنبه به مناسبت گراميداشت سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر در خبرگزاري ايرنا مركز هرمزگان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، اين نشست تخصصي با حضور «خليل تنيده»، رييس خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) هرمزگان و سردار دريادار دوم پاسدار «حبيب اله ميرزايي» مديركل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس هرمزگان، با نگاهي ويژه به بررسي نقش رسانه ها و خبرنگاران در دوران دفاع مقدس و انتقال تجربه هاي پيشكسوتان آن دوران برگزار شد.
خليل تنيده در ابتداي اين نشست گفت: اين نشست با هدف يادآوري خاطرات شهدا و رزمندگان در جبهه به خصوص آزادسازي خرمشهر به عنوان حماسه ‌اي ماندگار برگزار شده و جا دارد يادي از شهداي هشت سال دفاع مقدس بويژه ايثارگري شهدا و رزمندگاني كه شجاعت و شهامت آنها منجر به آزادسازي خونين شهر و تبديل آن به خرمشهر شد.
وي، نقش رسانه ها در هشت سال دفاع مقدس را بي بديل و تاثير گذار دانست و افزود: آن دوران بروز و ظهور رسانه ها به شكل امروزي وسعت نداشت اما همان تعداد اندك نيز در حد توان خود در صحنه هاي مختلف حضور فعال و جدي داشتند.
وي بيان داشت: رسانه ها در آن بحبوحه جنگ نيز به رسالت خطير خود عمل كرده و لحظه اي از هدف خود يعني اطلاع رساني به افكار عمومي غافل نشدند.
رييس خبرگزاري ايرنا در هرمزگان، رسانه ها را خاكريز اصلي در جبهه فرهنگي دانست و ابراز داشت: امروز نيز رسانه ها بايد با تبيين و معرفي واقعيت ها تلاش كنند به گونه اي مسائل دوران هشت سال دفاع مقدس را به نسل جوان و نسل هايي كه جنگ را به عينه نديده اند را تبيين كنند.
تنيده ادامه داد: انعكاس رشادت ها، ايثارگري ها، روحيه جهادي و شهادت طلبي رزمندگان اسلام همه اينها با هدف ياد آوري آن رشادت ها ادامه دارد و بايد سعي شود با ذوق و سليقه بهتر نسل جوان از خاطرات و ايثارگري شهدا الگوبرداري كنند.
وي به شانتاژهاي خبري رسانه هاي غربي در خصوص ناو هواپيمابر آمريكايي در خليج فارس اشاره كرد و بيان داشت: آنها با اين جوسازي رسانه اي به دنبال ايجاد ترس مردم ايران از جنگ بودند كه موفق نشده اند تا جايي كه اين جنگ طلب ها رسانه هاي خودشان را متهم به دروغگويي كردند و ترامپ گفت من اهل جنگ نيستم.
رييس خبرگزاري جمهوري اسلامي در هرمزگان برگزاري اين نشست ها را ياد آوري اهميت اطلاع رساني در هشت سال دفاع مقدس و رشادت هاي شهدا و رزمندگان به خصوص شهداي عمليات بيت المقدس برشمرد و خاطرنشان كرد: ما رسانه ها يادآوري مي كنيم كه هنوز همان شجاعت، شهامت و ايثارگري در دل ملت ايران وجود دارد.

**فتح خرمشهر نماد مقاومت ملي است
مديركل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس هرمزگان نيز در ادامه اين نشست از فتح خرمشهر به عنوان نماد مقاومت ملي ياد كرد و اظهار داشت: سوم خرداد به عنوان حماسه رزمندگان اسلام درعمليات بيت‌المقدس از اهميت ويژه برخوردار است و دلاورمردي ‌هاي رزمندگان همچنان باقي مانده است.
سردار دريادار دوم پاسدار حبيب الله ميرزايي ادامه داد: جنگ تحميلي يك جنگ جهاني بود كه 35 كشور با تمام تجهيزات و امكانات و منابع مالي خود برضد جمهوري اسلامي ايران براي نابودي انقلاب اسلاميباهم متحد شدند اما با رهبري امام راحل جنگ طلبان نتوانستند به اهدافشان برسند.
وي ادامه داد: ما بعد از عمليات بيت المقدس نه تنها ضعيف نشديم بلكه مردم، رزمندگان و مسوولان ما اميدوار و شجاع تر شدند و عمليات‌ هاي بعدي مثل بدر و خيبر را رقم زدند.
مديركل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس هرمزگان همچنين به شهادت رزمندگان اين استان در اين عمليات غرور آفرين عمليات بيت المقدس اشاره كرد و افزود: در مجموع نزديك به 60 نفر از رزمندگان استان مان در اين عمليات غرورآفرين شهيد شدند و حتي در يك روز شاهد تشييع 33 شهيد در بندرعباس بوديم.
سردار ميرزايي در بخش ديگري از سخنان خود به نقش آفريني رسانه ها در دوران دفاع مقدس اشاره كرد و بيان داشت: آن زمان اطلاع رساني به اين گستردگي نبود و بيشترين اطلاع رساني ها با نامه انجام مي شد.
وي بيان داشت: ايجاد ترس و وحشت در دشمن و از سويي ايجاد اعتماد به نفس در نيروهاي خودي و تهييج مردم براي حضور در جبهه از امتيازهاي بسيار مثبت رسانه ها در دوران دفاع مقدس بود.
اين رزمنده دوران دفاع مقدس درعين حال گسترش فضاي رسانه اي و مجازي را بيش از آسيب پذيري آن يك فرصت دانست و ادامه داد: امروز جنگ رسانه هاست و اصحاب رسانه به عنوان سربازان اين ميدان نقش مهمي برعهده دارند و پرداختن به دفاع مقدس در واقع گام نهادن در سعادت مردم است.
سردار ميرزايي يكي از روش هاي تبيين ناگفته هاي دوران دفاع مقدس را اعتمادسازي رسانه ها دانست و اظهارداشت: انعكاس ايثارگري ها، نقش مادران و پدران و گذشت خانواده‏ ها در اعزام عزيزانشان به جبهه‏ ها و تشويق آنان به نبرد با دشمن براي نسل نوپاي انقلاب شيوه هاي جديدي را مي طلبد كه رسانه ها مي توانند از اين فرصت دفاع مقدس بيش از پيش استفاده كنند.

**بهره گيري از مصداق هاي دفاع مقدس راهي براي پاسخگويي به شبهات
مسوول امور شهداي گمنام اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس هرمزگان نيز در اين نشست به اهميت نقش رسانه ها در حوزه دفاع مقدس اشاره كرد.
سجاد اميريان زاده گفت: سوم خرداد در تقويم رسمي كشور با عنوان روز ملي مقاومت، ايثار و پيروزي نامگذاري شده است، تعريف ما از مقاومت، ايثار و پيروزي چيست و مصداق اين را از كجا مي توان استخراج كرد.
وي افزود: همان طور كه رهبر فرزانه انقلاب از دفاع مقدس به عنوان يك گنجينه از آن ياد مي كنند، اگر كمي فكر كنيم فحواي اين كلام را مي توانيم درك كنيم كه اين گنيجنه ذخيره اي است كه هرزمان احساس نياز كرديم مي توانيم از آن برداشت كنيم لذا نگاه جامعه ما بايد به اين سمت برود.
مدير روابط عمومي اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس هرمزگان عنوان كرد: امروز اگر در تمام بخش هاي كشور مشكلاتي داريم مي توانيم براي برطرف كردن اين مشكلات از گنيجنه دفاع مقدس استفاده كنيم
به گفته اميريان زاده، چند سالي است كه رهبر انقلاب بحث عمليات رواني، شبيخون فرهنگي و آتش به اختيار را مطرح مي كنند همه اينها كلماتي است كه از فرهنگ دفاع مقدس نشات گرفته است.
وي در خصوص اهميت خبررساني در حوزه جنگ به شبهات، تبليغات رسانه اي و فرافكني رسانه هاي آمريكايي از آمدن ناو هواپيمابر در خليج فارس اشاره كرد و ابرازداشت: كار پاسخگويي به اين شبهات وظيفه اصلي رسانه هاست.
مسوول امور شهداي گمنام هرمزگان توصيه كرد: از امروز مي توان تا 12 تير (سالگرد حمله ناو وينسنس آمريكا به هواپيماي ايرباس در خليج فارس) گزارش هايي را مي توان با محوريت نقد حقوق بشر آمريكايي به عنوان مصداق حضور آمريكايي ها در دوران دفاع مقدس در خليج فارس توليد كرد.
اميريان زاده در اين رابطه به شجاعت يك ماهيگير جزيره قشم در ساقط كردن بالگرد آمريكايي اشاره كرد؛ زماني كه يك فرد عادي و از قشر ضعيف جامعه با اين شجاعت براي دفاع از كشور وسط ميدان مي آيد امروز اين مصداق را مي توان در كنار شبهاتي كه امروز در حوزه جنگ و دفاع مقدس قرارداد و نقدهاي جدي به اين شبهات وارد نمود.
اين مسوول خاطرنشان كرد: كنارهم قرار دادن اين مصداق هاي دفاع مقدس در شبهاتي كه در مقطع هاي مختلفي كه براي ما ايجاد مي كنند در پاسخ به شبهات و نقش شجاعت مردم از اقشار مختلف بسيار موثر خواهد بود.
وي در پايان استفاده از ظرفيت وصيت نامه شهدا و نقش مادران و پدران شهدا در جمع آوري كمك به رزمندگان را از ديگر مصداق هايي عنوان كرد كه با بهره گيري از آنها مي توان در بازي هاي رسانه اي دشمن قرار نگرفت ضمن اين كه از جوسازي هاي آنها به نفع خود استفاده اثرگذار كرد.
9887/6048