دولت انگلیس ارائه طرح جدید برگزیت را به تعویق انداخت

لندن – ایرنا – یك سخنگوی دولت انگلیس روز پنجشنبه در سخنانی كه از مقدمات استعفای «ترزا می» حكایت دارد، اعلام كرد كه برنامه دولت برای ارائه طرح جدید چگونگی خروج این كشور از اتحادیه اروپا به تعویق افتاده است.

جزئیات این طرح قرار بود فردا جمعه منتشر و هفتم ژوئن (17 خرداد) برای چهارمین بار در مجلس عوام رأی‌گیری شود. اما اعتراض اعضاء كابینه و احزاب سیاسی مخالف دولت حاكی است كه این طرح قطعاً در رأی‌گیری با شكست مواجه خواهد شد.
«مارك اسپنسر» كه روز پنجشنبه به‌جای اندریا لیدسوم، معاون مستعفی پارلمانی نخست‌وزیر سخن می‌گفت، تصریح كرد كه در این مقطع دولت قادر به ارائه طرح جدید به پارلمان نیست.
لیدسوم دیروز در اعتراض به همین طرح از مقام خود استعفا كرد.
وی در استعفانامه‌اش نوشته است: دیگر اعتقادی ندارم كه رویكرد ما به نتیجه همه‌پرسی احترام می‌گذارد.
لیدسوم 36 مین عضو بلندپایه دولت «می» است كه در 3 سال گذشته در اعتراض به روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا استعفا كرد.
نشریه تایمز كه پیش‌تر به نقل از منابع مطلع در دفتر نخست‌وزیری گزارش داد ، «می » قصد دارد فردا كناره‌گیری‌اش از قدرت را اعلام كند در یادداشت دیگری نوشت: عقب‌نشینی دولت برای ارائه طرح جدید خود، نشان می‌دهد تمام راه‌ها به بن‌بست خورده و احتمالاً ترزا می فردا از قدرت كنار می‌رود.
گاردین هم در همین رابطه گزارش داد: فشارها روی نخست‌وزیر تا حدی بالاگرفته كه هم‌حزبی‌های او می‌خواهند پس از پایان انتخابات پارلمانی اروپا فوری از قدرت كنار برود.
این نشریه به نقل از منابع آگاه در دفتر نخست‌وزیری نوشت احتمالاً ترزا می فردا تاریخ استعفایش را اعلام می‌كند.
اعضاء فراكسیون حزب محافظه‌كار (كمیته 1922) در تلاش هستند تا صلاحیت ترزا می را به چالش بكشند.
رئیس این فراكسیون فردا برای دومین بار در یك هفته گذشته با ترزا می درباره كناره‌گیری او از قدرت ملاقات خواهد كرد.
یكی از فاكتورهایی كه اعضاء كابینه را در این شرایط نگران كرده، بحث جانشینی ترزا می است. بیشتر نظرسنجی‌ها نشان حاكی است بوریس جانسون وزیر امور خارجه مستعفی انگلیس بیشترین شانس را برای جانشینی دولت در اختیار دارد و او از طرفداران خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.
از سوی دیگر صبر اعضاء فراكسیون حزب محافظه‌كار (كمیته 1922) لبریز شده و خواستار استعفای فوری «می» هستند.
جفری كلینتون براون از اعضاء ارشد فراكسیون حزب محافظه‌كار دراین‌باره گفت: من می‌خواهم او تاریخ استعفایش را اعلام كند. فشار زیادی از سوی اعضاء برای به چالش كشیدن صلاحیت «می» وجود دارد.
شبس*اروپام ** هـ ن **1917