نماینده كویت درسازمان ملل : صلح، با فشار بر فلسطینی ها حاصل نمی شود

تهران -ایرنا- نماینده كویت در سازمان ملل متحد با نزدیك شدن اعلام مفاد طرح آمریكا موسوم به معامله قرن در ماه ژوئن تاكید كرد: تحقق صلح با اعمال فشار بر فلسطینی ها محقق نمی شود و نمی توان با فشارهای سیاسی و مالی راه حل های ناعادلانه درباره مساله فلسطین را به مردم آن تحمیل كرد.

به نوشته پایگاه الخلیج آنلاین، «منصور العتیبی» در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت گفت: در شرایطی كه هنوز روند زورگویانه اشغالگری اسرائیل و شهرك سازی ها ادامه دارد، شانسی برای صلح عادلانه و فراگیر وجود ندارد و شهرك سازی ها مانعی بزرگ برای تحقق این امر هستند.
وی با محكوم كردن دوباره شهرك سازی ها رژیم صهیونیستی و غیر قانونی دانستن آنها از جامعه بین المللی خواست تا به مسئولیت خود در حمایت از ملت فلسطین عمل كرده و همچنین تجاوزهای صهیونیست ها به مسجدالاقصی تحت حراست نظامیان این رژیم كه نقض آشكار قوانین بین المللی و قطعنامه 2334 است، متوقف شود.
نماینده كویت یادآوری كرد كه یك سال از جنایت رژیم اشغالگر قدس در حق تظاهر كنندگان فلسطینی در نوار غزه در 14 می 2018 در قالب راهپیمایی بازگشت گذشت . تظاهراتی كه در آن 60 فلسطینی از جمله شماری از كودكان كشته و دو هزار نفر زخمی شدند.
العتیبی با بیان اینكه اسرائیل رژیمی برپایه اشغالگری است از این رژیم خواست تا همه اقدامات خصمانه خود ضد فلسطینی ها را متوقف و به قوانین بین المللی حقوق بشری احترام بگذارد و محاصره ظالمانه نوار غزه را پایان دهد.
وی افزود: بحث از صلح در سایه ادامه اقدامات یكجانبه اسرائیل ممكن نیست و سازمان ملل متحد بارها نسبت به این اقدامات كه باعث از بین رفتن فرصت ها برای تحقق صلح می شود، هشدار داده است.
آمریكا روز دوشنبه اعلام كرد كه نشست اقتصادی بین المللی در روزهای 25 و 26 ژوئن (4و 5 تیر) برای جذب سرمایه‌گذاری در اراضی فلسطین در بحرین برگزار خواهد شد.
گفته می شود كه در این كنفرانس آمریكا برخی از بندهای معامله قرن را اعلام خواهد كرد.
فلسطینی ها به طرح معامله قرن آمریكا اعتراض دارند و معتقدند كه این طرح آنها را مجبور به امتیازدهی به نفع اسرائیل می كند و سعی در از بین بردن حق آنها درباره شهر قدس اشغالی و حق بازگشت آوارگان را دارد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در اواخر سال 2017 شهر قدس را كه اسرائیل در سال 1967 اشغال كرده و جامعه بین المللی این اقدام را به رسمیت نمی شناسد، بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام كرد .
خاورم**9366** 1546