مهاجرت بي ضابطه به بهره‌برداري از فرصت‌هاي گيلان آسيب مي زند

رشت - ايرنا - استاندار گيلان با اشاره به ضرورت همفكري براي توسعه استان، شرايط مطلوب طبيعي و آب و هوايي را عاملي براي مهاجرت‌هاي بي‌برنامه و بي‌ضابطه دانست و گفت: مهاجرت‌ بي‌ضابطه غيربوميان به بهره‌برداري از فرصت‌ها و استعدادهاي گيلان آسيب مي‌رساند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مصطفي سالاري روز پنجشنبه در ديدار با هيئت امنا و نمايندگان دانشگاه‌هاي عضو انديشكده مطالعات راهبردي گيلان به وجود ظرفيت‌هاي متنوع و ارزشمند در استان گيلان اشاره كرد و افزود: هر اقدامي كه در اين استان در بخش‌هاي كشاورزي، اقتصادي، گردشگري انجام شود ، ابتدا منافعش به مردم گيلان مي‌رسد و اين نسبت به استان‌هاي ديگر يك مزيت محسوب مي‌شود.
وي وفاق و همدلي گسترده با نگاهي علمي و راهبردي را براي جذب نظرات و افكار عمومي گامي موثر در مسير پيشرفت گيلان دانست و بر ضرورت استفاده از ظرفيت هاي موجود در جهت افزايش منافع مردم تاكيد و تصريح كرد: در شرايط كنوني با توجه به تمايل كشورهاي همجوار با گيلان براي توسعه روابط بين‌المللي با كمترين محدوديت ها مواجه هستيم.
سالاري به رشد 70 درصدي مبادلات تجاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره و خاطرنشان كرد: زمينه‌سازي براي صادرات محصولات كشاورزي پشتيبان خوبي براي كشاورز گيلاني است.
وي با تاكيد بر آينده نگري در جهت افزايش سطح رضايتمندي كشاورزان خاطرنشان كرد: با استفاده از تكنولوژي هاي موجود مي توانيم ميزان بهره‌وري در كشاورزي را چند برابر كنيم.
وي به افزايش قيمت محصولات توليدي گيلان همچون برنج و چاي اشاره و بيان كرد: تدابيري براي حفظ اين قيمت در ماه‌هاي آينده انجام شده تا كشاورزان شاهد افزايش ميزان درآمد خود باشند.
سالاري تحقق اهداف كلي نظام در بخش صادرات و واردات را در سايه گسترش روابط با كشورهاي همسايه دانست و اظهار داشت: در بخش‌هاي مختلف برنامه وجود دارد و ممكن است نواقصي داشته باشد كه با تعيين راهبردها براي هريك از محصولات گيلان مي‌توانيم مقدمات مورد نياز در جهت تحقق آن را فراهم كنيم.
استاندار به همجواري گيلان با جمعيتي بالغ بر 20 ميليون نفر در فاصله كوتاه زماني اشاره و بيان كرد: اين حجم عظيم جمعيتي مي‌تواند ظرفيت خوبي براي بازار استان گيلان باشد.
سالاري با بيان اينكه در گيلان از ظرفيت‌هاي گردشگري نسبت به حجم بالاي تعداد مسافران ورودي به اين استان استفاده درستي نشده ، افزود: بايد با ارائه خدمات مطلوب و متنوع مورد نياز گردشگران در سطوح قيمتي مختلف براي گيلانيان ايجاد درآمد و اشتغال‌زايي كنيم.
وي همفكري براي توسعه استان را بسيار مهم ارزيابي و تصريح كرد: اجراي پروژه هاي عمراني و زيرساختي بايد بر زندگي مردم اثر مثبت داشته باشد.
نماينده عالي دولت در گيلان با بيان اينكه ظرفيت راه آهن را نبايد فقط محدود به مسافرت مردم استان كنيم، افزود: بايد از ظرفيت تورهاي گردشگري براي سفر هدفمند مسافران، توسعه حمل و نقل كالا و درآمدهاي ترانزيتي با اتصال راه آهن به انزلي و آستارا براي رونق بخش ريلي گيلان بهره بگيريم.
وي به تصويب بالغ بر دو هزار ميليارد تومان اعتبار براي پروژه‌هاي مختلف عمراني گيلان در سفر اخير رييس‌جمهوري به گيلان نيز اشاره و بيان كرد: تصويب اين ميزان از اعتبار در سفرهاي استاني رئيس‌جمهوري در ادوار مختلف كم نظير است كه يك فرصت براي گيلان محسوب مي‌شود.
استاندار گيلان به پروژه‌هاي مختلف اقتصادي در دست اجراي استان اشاره كرد و گفت: در مسير تدوين شيوه‌نامه‌هاي مختلف با استفاده از خرد جمعي دستگاه‌هاي اجرايي، قضايي و نظارتي در مجمع مشترك توسعه اقتصادي استان گام‌هاي موثري در جهت اشتغالزايي و ايجاد درآمد براي مردم برداشته مي‌شود.
وي طرح گيل پارك را يكي ديگر از برنامه‌هاي در دست اقدام با هدف تامين نيازهاي ضروري مردم در مسيرهاي بين جاده‌اي عنوان و تصريح كرد: در اين مراكز بين راهي به معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري و واحدهاي اقامتي بوم گردي نيز پرداخته مي‌شود.
استاندار گيلان افزود: استفاده از ظرفيت توليد گياهان دارويي، احداث دهكده‌هاي جنگلي با هدف رونق گردشگري و كنترل ساخت و سازهاي بي رويه با نظارت دقيق در روستاها از برنامه‌هاي ديگر در دست اقدام است.
7296/2007