انتقاد سخنگوي وزارت خارجه چين از اقدام تحريك آميز آمريكا

تهران - ايرنا - به دنبال اقدام تحريك آميز آمريكا مبني بر عبور دو ناو اين كشور از تنگه تايوان، سخنگوي وزارت خارجه چين از آمريكا خواست از دست زدن به اينگونه حركات بپرهيزد.

به گزارش شبكه تلويزيوني يورونيوز، در بحبوحه جنگ تجاري ميان واشنگتن و پكن، ارتش آمريكا اعلام كرد كه دو ناو اين كشور روز گذشته (چهارشنبه) از تنگه تايوان عبور كرده‌اند.
سخنگوي وزارت امور خارجه چين ضمن اعلام نگراني از اين مطلب كه تايوان به موضوعي حساس ميان پكن و واشنگتن تبديل شده است، اعلام كرد كه كشورش در اين ارتباط به شدت به آمريكا اعتراض كرده‌ است و از مقامات اين كشور خواسته است تا از اينگونه اقدامات بپرهيزند.
عبور ناوهاي آمريكايي از اين تنگه از نظر تايوان، نشانه حمايت دولت ترامپ از اين كشور در برابر تهديدات چين است كه تايوان را يكي از استان‌هاي خود مي داند كه در پي جدايي است.
اعزام اين كشتي ها به تايوان كه به ادعاي واشنگتن در راستاي قانون حمايت از كشتيراني آزاد در اين تنگه است جديد ترين اقدام دولت ترامپ در حمايت از اين جزيره است.
'كلي داس' سخنگوي ناوگان هفتم نيروي دريايي آمريكا در اين ارتباط گفته است كه اعزام اين كشتي ها به تنگه تايوان بيانگر تعهد آمريكا به كشتيراني آزاد در تنگه تايوان و آب هاي بين المللي است.
در همين حال وزارت دفاع تايوان نيز ضمن تاييد اين خبر اعلام كرد اين دو كشتي بدون هيچگونه مشكلي از قسمت شمالي تنگه عبور كرده اند.
آمريكا هيچ رابطه رسمي با تايوان ندارد اما كنگره اين كشور قانوني را به منظور حمايت از اين تنگه تصويب كرده است.
پنتاگون مي گويد واشنگتن از سال 2010 تا كنون 15 ميليارد دلار اسلحه به اين جزيره فروخته است.
چين، منطقه تايوان را كه در سال 1949 ميلادي در پايان جنگ داخلي از اين كشور جدا شد، همچنان بر اساس قانون 'اصل يك چين' بخشي از خاك خود مي داند.
مقام هاي چين و تايوان در سال 1992 ميلادي به توافق رسيدند هر اقدامي در اين منطقه و در روابط طرفين بر اساس اصل «چين واحد» باشد بر اساس اين اصل، ‌چين و تايوان به يك كشور كه همان سرزمين مادري است تعلق دارند.
بر اساس اصل 'يك چين' هر كشوري كه داراي روابط رسمي با پكن است حق ندارد با مقام هاي تايواني ملاقات كند.
اما از زماني كه «تساي اينگ ون» در سال 94 شمسي به عنوان اولين زن تايواني از حزب حاكم دمكراتيك ترقي خواه رئيس حكومت تايوان شد، روابط دو سوي تنگه تايوان (چين و تايوان) تيره شده است.
حزب او از نظر چين، داراي ديدگاه هاي استقلال طلبانه است و بخش هايي از اساسنامه آن از استقلال و منفك شدن تايوان از چين حمايت كرده است.
اروپام**9041** 1546