از ركورد تولید پلی اتیلن تا آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده

استان ها -ایرنا- ركورد تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد، مهلت دادگاه به متهمان پدیده، تخصیص هزار میلیارد ریال به طرح های سفر رییس جمهوری، توسعه چابهار از اولویت های وزارت خارجه و آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده عناوین اخبار و گزارش هایی است كه طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.

خروجی سراسری استان های ایرنا به عنوان ویترین اخبار مهم و ملی 31 سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی در 24 ساعت گذشته است كه بیش از 100فرآورده خبری شامل خبر، گزارش و میزگرد باز نشر كرده كه چكیده مهم ترین آنها هر روز برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می شود.
چكیده خبرهای 24 ساعت گذشته را با خبر ركورد تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد آغاز می كنیم.

* ركورد تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد
تولید پلی اتیلن در مجتمع پتروشیمی مهاباد به 56 تُن در ساعت رسید و این میزان تولید كه 45 درصد بیشتر از ظرفیت اسمی است، در سطح كشور یك ركورد جدید محسوب می شود.
به گفته مدیرعامل شركت پتروشیمی مهاباد افزایش تولید پلی اتیلن به 56 تُن در ساعت با استفاده از دانش و توان فنی مجموعه و با ایجاد تغییر در شرایط راكتورهای پلیمریزاسیون و در جهت استفاده بهینه از ماشین آلات تجهیزات ثبت شده است.
محسن مجیدی افزود: تولید 37.5 تن پلی­ اتیلن به طور متوسط در ساعت با 2 راكتور در طراحی مجتمع پتروشیمی مهاباد پیش ­بینی شده بود كه با اهتمام و جدیت نیروهای متخصص و با بهینه كردن شرایط عملیاتی تولید، این مقدار 45 درصد افزایش یافته است.

* آغاز مطالعه خط انتقال صادرات نفت گوره به پایانه جاسك
عملیات بررسی و مطالعه خط انتقال صادرات نفت از تلمبه خانه گوره در حوزه شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران به پایانه نفتی جاسك با حضور معاونان مدیرعامل شركت ملی نفت ایران آغاز شد.
فرخ علیخانی مدیر تولید شركت ملی نفت ایران و رضا دهقانی مدیر توسعه و مهندسی شركت ملی نفت ایران و جمعی از مدیران و كارشناسان شركت مهندسی و توسعه نفت (متن) و همچنین مدیرعامل و مدیران و روسای عملیاتی و فنی شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران از بخش های A,B,C تلمبه خانه گوره بازدید و طرح مطالعه انتقال نفت از تلمبه خانه گوره به پایانه های نفتی بندر جاسك را كلید زدند.
در این بازدید، مطالعه انتقال نفت فوق سنگین از تلمبه خانه گوره به پایانه بندر جاسك آغاز و واحد C تلمبه خانه گوره به طور آزمایشی پیش راه اندازی شد.

* ابلاغ 926 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به كشاورزی خوزستان
دولت مبلغ 9 هزار و 260 میلیارد ریال از محل اعتبارات ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی برای جبران خسارت بخش های كشاورزی خسارت دیده ناشی از سیل سال 1398 به استان خوزستان ابلاغ كرد.
امید حاجتی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان بیان كرد: از 9 هزار و 260 میلیارد ریال ابلاغ شده مبلغ چهار هزار و 630 میلیارد ریال تخصیص یافته است و بابت هر هكتار زراعت دیم تا سقف 20 میلیون ریال و هر هكتار زراعت آبی و باغی نیز 50 میلیون ریال خسارت پرداخت می شود.

* ایران هراسی راهبرد آمریكا برای دوشیدن اعراب است
فرمانده كل ارتش جمهوری اسلامی ایران بابیان اینكه اتفاقاتی كه با آمدن آمریكا به منطقه در امارات و عراق رخ داد، بی دلیل نیست و هدف ایران هراسی و دوشیدن اعراب است،گفت: اگر نگاهی دقیق به ماجراهای اخیر منطقه داشته باشیم، متوجه می شویم كه ملت ایران با همه سختی ها پایبند اصول انقلاب و بیش از هر زمان دیگری صاحب اقتدار در جهان است.
امیر سرلشكر سیدعبدالرحیم موسوی در همایش مردمی بزرگداشت شهید سپهبد صیاد شیرازی با بیان اینكه دشمنان ما در باطن دشمن همدیگرند، افزود: اگر روزی مدارك حوادث اخیر برملا شود و مستندات رو شود،متوجه خواهیم شد كه سعودی ها با همراهی آمریكا عامل اصلی حوادث اخیر در امارات و عراق هستند.

* فروش 115 تن برنج در فروشگاه های شهروند
مدیرعامل شركت خدماتی كالای شهروند گفت: با دستور تعزیرات حكومتی 115 تن برنج نامرغوب تشخیص داده شده از سوی این نهاد از قرار هر كیلو 10 هزار تومان در كمتر از هشت ساعت در فروشگاه های این مجموعه به فروش رسید.
مسعود سریع القلم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این برنج ها كه در 40 فروشگاه شهروند توزیع شده بود جمع آوری و به انبارهای فروشگاه منتقل شد تا به تامین كننده مرجوع كنیم؛ جابجایی و ثبت اطلاعات این برنج ها در سامانه ها زمان بر بود و روند جمع آوری تا 31 اردیبهشت طول كشید و تنها در دو فروشگاه برنج ها در سطح فروش مانده بودند.
مدیرعامل شركت خدماتی كالای شهروند ادامه داد: در 31 اردیبهشت ماموران تعزیرات حكومتی به فروشگاه شهروند مراجعه كرده و این برنج را در سطح فروشگاه دیدند و با تشكیل پرونده قاضی با توجه به نامرغوب تشخیص دادن این برنج دستور به فروش آن به قیمت هر كیلو 10 هزار تومان داد از این رو برنج هایی كه در انبارهای فروشگاه بود به فروشگاه ها آورده شد و به قیمت كارشناسی اعلام شده به فروش رفت.

* بیماری های واگیردار چابهار را تهدید می كند
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری های واگیردار نظیر مالاریا، تب كریمه كنگو و ایدز چابهار را تهدید می كند و باید اقدامات لازم پیشگیرانه در این منطقه مهم با جذابیت های اقتصادی، تجاری و گردشگری انجام شود.
محمد گویا در نشست كارگروه سلامت و امنیت غذایی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: چابهار مرز آبی و خاكی با كشورهای مختلف از جمله پاكستان دارد كه به لحاظ اقتصادی و سرمایه گذاری برای ایران مهم است و نباید بیماری های مختلف و خطرناك آن را تهدید كند.
وی بیان كرد: در دهه 1370 بیش از 70 هزار مورد بیماری مالاریا در كشور بوده كه هم اینك این آمار به كمتر از انگشتان دست رسیده و موفقیت های خوبی حاصل شده است.

* عهد 5300 میلیارد ریالی ستاد فرمان حضرت امام برای اشتغال سیلزدگان
معاون ستاداجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: این ستاد 5300 میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال جوانان درمناطق سیلزده كشور را تعهد كرده است كه امیدواریم با اختصاص بخشی از این اعتبار دست كم برای 100 هزار نفر در خراسان شمالی ایجاد اشتغال شود.
عارف نوروزی مجموع تعهد این ستاد در استان های سیلزده را هشت هزار میلیارد ریال ذكر كرد و افزود: علاوه بر اعتبار اشتغال، 2 هزار و 700 میلیارد ریال نیز كمك بلاعوض به مردم تعلق می گیرد.
وی با اشاره به ساخت 60 هزار واحد مسكونی در مناطق سیلزده كشور، اظهار داشت: این واحدها با كمك بنیاد مسكن در سریع ترین زمان ممكن در استان های سیل زده ساخته می شود.

* گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
طرح حوزه راه و مسكن در نخستین سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی با اعتبار 706 میلیارد تومان افتتاح و كلنگ زنی شد كه گامی بلند در حوزه زیرساختی این استان مرزی به شمار می رود.همچنین از مهمترین پروژه های این سفر افتتاح 124 كیلومتر باند بزرگراه در خراسان جنوبی بود كه به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی برای ساخت هر یك كیلومتر از این باند های دوم چهار میلیارد تومان هزینه شده و این در حالی است كه با قیمت روز 350 میلیارد تومان برای احداث بزرگراه های خراسان جنوبی هزینه شده و اقدام خوبی محسوب می شود.
یكی از انتظارات این سفر كلنگ زنی راه آهن بیرجند بود كه پیش از آن رسانه ها وعده آن را از زبان مسئولان به مردم داده بودند اما به دلیل اینكه تا لحظه این سفر پیمانكار مربوطه مشخص نشده بود وزیر از كلنگ زنی منصرف شد.
با این حال محمد اسلامی در ساعت پایانی حضورش وعده داد كه تا 2 یا 3 ماه آینده عملیات پروژه اتصال بیرجند به راه آهن سراسری نیز شروع خواهد شد.

* كمك 150 هزار میلیارد ریالی دولت تدبیر و امید به دهیاری ها
معاون عمران و توسعه شهری وزیر كشور اعلام كرد كه از ابتدای شكل گیری دهیاری ها تاالان مجموعا 200 هزار میلیارد ریال به آنان كمك شده كه 150 هزار میلیارد ریال آن فقط در دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.
مهدی جمالی نژاد در حاشیه آغاز عملیات اجرایی سالن ورزشی روستای گدم آباد گنبدكاووس بابیان اینكه تمام تلاش این معاونت، توزیع عادلانه اعتبارات برای توسعه روستاها و شهرها است، افزود: براساس تبصره 2 ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده (سوخت) كه از سال گذشته اجرای آن آغاز شده، تنها از این محل دو هزار میلیارد ریال به روستاها و شهرهای كوچك كمك مالی شد.
وی اضافه كرد: روند اجرای این تبصره قانونی امسال با قوت بیشتری پیگیری و اجرا می شود بطوریكه در فروردین مبلغ دو هزار میلیارد ریال و برای اردیبهشت نیز مبلغ سه هزار میلیارد ریال براساس شاخص جمعیت بین روستاها و شهرها توزیع شده است.

* امدادرسانی550 سیلزده در خراسان جنوبی
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان ‌جنوبی با بیان اینكه بیش از 550 نفر آسیب دیده از سیل در پنج شهرستان استان امدادرسانی شدند، گفت:
محمد رحیم شهریاری با بیان اینكه بیشتر امدادرسانی ها در شهرستان های سربیشه و درمیان انجام شده است اظهار داشت: در روستای شیرگ سربیشه 350 نفر از خدمات اسكان اضطراری بهره مند شدند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان ‌جنوبی گفت: در این مدت 11 نفر از روستاییان از مرگ حتمی نجات یافتند كه از این تعداد 6 نفر در درمیان، 2 نفر در ارتفاعات روستای خرو طبس و سه نفر در سربیشه بودند.

*عده ای با تشدید مشكلات اقتصادی در زمین دشمن بازی می كنند
به گفته معاون اول قوه قضاییه امروزعده ای خواسته یا ناخواسته با فشار بر مردم در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، معیشت و ایجاد ناامیدی، در زمین دشمن بازی می كنند.
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در مراسم تكریم و معارفه رئیس كل دادگستری اصفهان افزود: این افراد با احتكاراجناس، تقلب، توزیع دیرهنگام و گرفتن ارز دولتی و واردات نكردن كالا، چوب لای اقتصاد كشور می گذارند.
وی اظهارداشت:این عده درشرایطی درجامعه ایجاد ناامیدی ونگرانی می كنند كه دشمن از آن طرف فشارهای خود را به كشور وارد كرده است و ضرورت دارد با افرادی كه به راحتی چوب لای چرخ تولید می گذارند و با ندادن مجوز و تسهیلات و ارز به تعهد خود عمل نمی كنند و تشدید فشار به مردم می پردازند بدون هیچ گذشتی برخورد كرد.

* مهلت دادگاه به متهمان پرونده شركت پدیده برای معرفی و بازگرداندن اموال
یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران نظام اقتصادی در دادسرای مشهد با دادن مهلت چند روزه به متهمان برای معرفی و بازگرداندن اموال این شركت برگزار شد.
قاضی منصوری رئیس دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز با اشاره به تلاش دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در راستای انجام وظایف، گفت: با دقت بالا نسبت به اجرای قانون اقدام خواهیم كرد.

* تخصیص هزار میلیارد ریال به طرح های سفر رییس جمهوری
رئیس امور پایش، ارزیابی و اطلاعات مدیریت سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: رییس جمهوری در دولت یازدهم به 31 استان سفر كرده اند كه تاكنون 410 هزار میلیارد ریال به طرح های مصوب و ابلاغ شده در سطح كشور تخصیص یافته است.
علی اكبر حاجی محمدی در جلسه شورای برنامه ریزی استان قزوین افزود: مجموع اعتبارات طرح های مصوب در سفر ریاست جمهوری به 31 استان كشور 250 هزار میلیارد ریال ابلاغ شده بود كه تا به امروز بنا به دلایلی 410 هزار میلیارد ریال تخصیص داده شده است.
وی افزود:این اعتبارات در برخی استان ها بالای 100 درصد تخصیص داشته و در برخی از استان های دیگر هنوز به تخصیص 100 درصد نرسیده است.

* توسعه چابهار از اولویت های وزارت خارجه و سیاست های خارجی
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: توسعه چابهار و شرق كشور از اولویت های وزارت خارجه و از سیاست های خارجی ایران اسلامی است زیرا این منطقه برای ما اهمیت زیادی دارد.
محمدجواد ظریف در فرودگاه كنارك اظهار داشت: چابهار می تواند به توسعه منطقه و كشورهای همجوار؛ پاكستان و افغانستان كمك كند.
وی با اشاره به اینكه پیش از سفر به پاكستان فرصت كردم از فرصت ها و ظرفیت های تجاری و اقتصادی چابهار بازدید بازدید كنم تا بتوانم اطلاعات بیشتری از این منطقه داشته باشم، ادامه داد: ظرفیت های چابهار به توسعه و ثبات و امنیت منطقه كمك می كند و منطقه ازاد چابهار نیز می تواندبرای كشور موثر باشد.

* امروز دشمنان در برابر ایران موضع دفاعی گرفته اند
جانشین فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینكه ایران اسلامی در مقابل دشمنان به هیچ عنوان منفعل نیست، گفت: امروز دشمنان با صدا بلند اعتراف می كنند كه در مقابل جمهوری اسلامی ایران موضع دفاعی گرفته اند.
سردار علی فدوی در مراسم بزرگداشت آزادسازی خرمشهر در حرم امام خمینی(ره) اظهار داشت: دشمنان ملت بزرگ ایران به سركردگی آمریكا با حضور در منطقه به دنبال ایجاد قدرتی برای بازدارندگی انقلاب اسلامی هستند.
وی با بیان اینكه هرگز به اندازه حال حاضر ابرقدرت های جهان در مقابل اراده ملت ایران احساس ضعف نكرده بودند عنوان كرد: وحدت كلمه و اتحاد مهمترین رمز پیروزی ایرانیان در مقابل مستكبران است.

* آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده
بازسازی و احداث 20 هزار واحد مسكونی آسیب دیده از سیل استان های كشور به صورت متمركز در روستای تازه آباد شهرستان آق قلا آغاز شد.
این خانه ها در قالب طرح جهاد همبستگی ملی و با مشاركت بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، وزارت كشور، سازمان بهزیستی، بسیج مستضعفین و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساخته خواهد شد.
رییس سازمان بسیج مستضعفین در مراسم طرح جهاد همبستگی ملی گفت: تلاش می شود با همكاری دولت، بنیاد مسكن و تلاش نیروهای بسیجی این خانه ها تا 6 ماه آینده به مرحله بهره برداری برسد.
سردار غلامحسین غیب پرور اظهار داشت: بسیج مستضعفین مسوولیت ساخت 20 هزار خانه مناطق سیل زده را بر عهده دارد كه اولویت با ساخت خانه های مددجویان تحت پوشش بهزیستی و كمیته امداد و ساكنان مناطق روستایی است.
1352/