تقويت بازارچه هاي مرزي ميان ايران و پاكستان براي جلوگيري از قاچاق

اسلام آباد - ايرنا - روزنامه پاكستاني روز پنجشنبه از دولت اين كشور خواست تا براي توسعه فعاليت هاي تجاري قانوني با ايران و جلوگيري از پديده قاچاق ، بازارچه هاي مرزي را تقويت كند.

روزنامه اردو زبان «جنگ» چاپ راولپندي در سرمقاله خود با اشاره به نشست اخير نمايندگان مجلس سناي پاكستان از ايالت بلوچستان و بررسي موضوع افزايش قاچاق كالا و سوخت از ايران به پاكستان، نوشت: دولت بايد بازارچه هايي در نقطه صفر مرزي با ايران را توسعه دهد.
در سرمقاله اين روزنامه آمده است: پاكستان بايد علاوه بر افزايش تعداد گذرگاه هاي مرزي با ايران، طرح هاي جديد را براي احداث بازارچه هاي مرزي در اين منطقه به اجرا درآورد.
روزنامه «جنگ» افزود: با افزايش بازارچه هاي مرزي نه فقط فرصت هاي شغلي براي مرزنشينان فراهم مي شود بلكه پديده قاچاق و ديگر فعاليت هاي تجاري غيرقانوني نيز متوقف خواهد شد.
براساس اين گزارش، اعضاي كميته امور نفت در مجلس سناي پاكستان از دولت خواستند تا ضمن اجراي طرح هاي عمراني در مناطق مرزي ايالت بلوچستان با ايران، در اين مناطق فقرزدايي كرده و همچنين براي جلوگيري از قاچاق تعداد نيروهاي گمرك و مرزبانان پاكستاني را افزايش دهند.
پيش تر روزنامه جنگ پاكستان گزارش داده بود كه روزانه بيش از 600 هزار ليتر انواع سوخت شامل بنزين و گازوئيل از ايران به پاكستان قاچاق مي شود .
به نوشته اين روزنامه ، بشكه هاي بزرگ حامل سوخت قاچاق از ايران با استفاده از كاميون و اتوبوس هاي مسافربري به شهرهاي مختلف پاكستان منتقل مي شود و با قيمت ارزان به فروش مي رسد.
انتقال سوخت قاچاق ايران به شهرهاي پاكستان با استفاده از خودروهاي سواري و اتوبوس هاي مسافربري باعث بروز حوادث تلخ جاده اي نيز مي شود.
چند ماه قبل يك تانكر سوخت حامل بنزين قاچاق با يك اتوبوس در نزديكي كراچي تصادف كرد و در اين تصادف دست كم 27 تن جان باختند.
آساق*274**1546