مركز مشاوره تخصصي ويژه افراد دچار مسموميت راه اندازي مي شود

تهران - ايرنا - رييس سازمان اورژانس كشور از ايجاد بستري مناسب براي نجات جان افراد دچار مسموميت خبر داد و گفت: به همين منظور مركز مشاوره و ارتباطات تخصصي (ديسپچ) ويژه افراد دچار مسموميت راه اندازي مي شود.

به گزارش روز پنجشنبه پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، پيرحسين كوليوند درباره راه اندازي ديسپچ (مركز مشاوره و ارتباطات تخصصي) ويژه افراد دچار مسموميت گفت: اين ديسپچ با همكاري معاونت درمان وزارت بهداشت، سازمان اورژانس، دانشگاه شهيد بهشتي و بيمارستان لقمان حكيم ايجاد مي شود.
كوليوند ادامه داد: براي اين منظور فضايي مناسب در بيمارستان لقمان حكيم ايجاد شده است كه تكنسين هاي اورژانس و پزشكان متخصص به زودي در آن مستقر مي شوند.
وي درباره آموزش هاي لازم افراد حاضر در اين مركز اظهار داشت: تكنسين هاي مستقر بعد از آموزش هاي ويژه در زمينه مسموميت و پزشكان متخصص پس از طي دوره آشنايي با امكانات نرم افزاري و سخت افزاري آمبولانس ها، در اين مركز مشاوره مستقر خواهند شد.
رييس سازمان اورژانس كشور در خصوص نحوه عملكرد ديسپچ گفت: به محض اينكه براي فرد دچار علائم مسموميت درخواستي از سوي ١١5 شود بعد از رسيدن نيروهاي اورژانس به آن محل و انجام اقدامات اوليه درماني بلافاصله با اين ديسپچ تماس گرفته مي شود و تكنسين ها و متخصصاني كه به صورت 24 ساعته در آن محل حضور دارند به صورت ترياژ تلفني نيرو‌هاي آمبولانس را راهنمايي مي كنند كه در آن لحظه چه كارهايي را انجام دهند.
وي ادامه داد: سپس تكنسين ها و متخصصان به بيمارستان مربوطه اعلام مي‌ كنند كه بيماري با اين مشخصات در حال انتقال است و بيمار نيز بدون اتلاف وقت و از همان لحظه آغاز در صحنه حادثه تحت درمان قرار مي گيرد.
به گفته كوليوند، دسترسي سريع و آسان بيماران به پزشك فوق تخصص مسموميت و تسريع در روند درمان بيماران از مزاياي اين طرح است.
رييس سازمان اورژانس كشور خاطرنشان كرد: با تامين بودجه مورد نياز و مكان مناسب اجراي اين طرح در كمتر از دو ماه آينده اجرايي خواهد شد.
اداره كل پزشكي قانوني استان تهران اعلام كرد: سال گذشته(1397) تعداد 184 مورد فوت ناشي از مسموميت با قرص برنج به مراكز پزشكي قانوني اين استان ارجاع شده است كه اين رقم فوتي در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از آن (96) با 134 فوتي 37 درصد افزايش داشت. 111 نفر از آنان مرد و 73 نفر زن بودند.
اجتمام* 7268*9121