اژه ای :بخش خصوصی نتوانست از ظرفیت جمهوری اسلامی بهره برداری كند

اصفهان- ایرنا- معاون اول قوه قضاییه گفت: مكتب اسلام و نظام جمهوری اسلامی از ظرفیت های بالایی برای تقویت بخش خصوصی برخوردار است اما فعالان بخش خصوصی نتوانسته اند از این ظرفیت ها بهره برداری كنند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز پنجشنبه در جمع اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اصفهان افزود: مكتب اسلام نه تنها از فعالیت های اقتصادی، كار، تلاش، تحصیل و ثروت ممانعت نمی كند بلكه افراد را به وارد شدن در این عرصه ها تشویق می كند.
وی اظهارداشت: هر كس باعث ایجاد رونق اقتصادی، تولید و ثروت شود مورد حمایت اسلام قرار دارد و از ابتدای شكل گیری انقلاب اسلامی تاكنون مسئولان بلندپایه نظام، مراجع تقلید با فعالان اقتصادی، كارآفرینان و كارگران ارتباط داشته اند.
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد : فعالان بخش خصوصی باید با ارائه نظرات كارشناسی و حساب شده بر مراكز تصمیم گیر تاثیرگذار باشند و بتوانند برای شرایط جنگ، صلح و تحریم برنامه های جامعی ارائه دهند.
وی تصریح كرد : چنانچه برنامه ای در این راستا از سوی بخش خصوصی ارائه شده بصورت پراكنده و متفرقه بوده است.
حجت الاسلام محسنی اژه ای به دیدگاه های مسئولان قضایی اشاره كرد و گفت: آیت الله یزدی، آیت الله شاهرودی و آیت الله آملی لاریجانی روسای پیشین قوه قضاییه نگاه بازی(روشن) نسبت به فعالیت های اقتصادی كشور داشتند و فعالان اقتصادی را مورد حمایت قرار می دادند و اكنون مسئولان اصلی قوه قضاییه مدافع این دیدگاه هستند.
وی اظهارداشت: به نظر من بخش خصوصی كشور متولی ندارد و اتاق های بازرگانی كه باید متولی این بخش باشند در این خصوص نتوانسته اند انتظارات را برآورده كنند.
معاون اول قوه قضاییه اضافه كرد: براساس گزارش مسئولان اتاق بازرگانی اصفهان، توجه به این مهم از رویكردهای این اتاق است كه كاری پر زحمت و طاقت فرسایی می باشد.
حجت الاسلام محسنی اژه ای به پاره ای مشكلات كه فعالان اقتصادی با آن مواجه هستند اشاره كرد و گفت: بسیاری از فعالان اقتصادی كه با مشكلات قضایی مواجه می شوند ناشی از رقابت های نابجای ( ناشایست) درون تشكیلاتی است و برخی افراد برای اینكه رقیب را حذف و وجهه خود را حفظ كنند، برای رسیدن به هدف، دستگاه قضایی یا نهادهای نظارتی را پُل قرار می دهند.
وی اولویت بندی مشكلات فعالان اقتصادی را خواستار شد و گفت: با اولویت بندی این مشكلات می توان برای حل آنها بهتر چاره اندیشی كرد.
پیش از سخنان معاون اول قوه قضاییه، مسعود گلشیرازی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اصفهان با ارائه گزارشی از اقدام های این اتاق برای حل مشكلات فعالان این بخش بویژه مشكلات حقوقی گفت: توجه به رونق كسب و كار، افزایش درآمد و رفاه مردم را در پی دارد.
وی با بیان اینكه احساس می شود توجه بیشتر به حل مشكلات كارآفرینان و فعالان اقتصادی از رویكردهای قوه قضایی در دوره جدید است، افزود: این رویكرد موجب امیدواری كارآفرینان و فعالان اقتصادی به آینده شده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اصفهان در بخشی از سخنان خود خواستار استفاده از فعالان اقتصادی به عنوان مشاور در دادگاه های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی شد.
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه روز پنجشنبه به منظور شركت در مراسم تكریم و معارفه رئیس كل دادگستری اصفهان به این استان سفر كرد.
به گزارش ایرنا، رئیس قوه قضاییه روز گذشته طی حكمی ' محمد رضا حبیبی ' را به سمت رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر و رئیس كل دادگستری استان اصفهان منصوب كرد.
حبیبی پیش از این رئیس كل دادگستری استان یزد بود.
پیش از وی، احمد خسروی وفا در حدود ٦ سال ریاست كل دادگستری استان اصفهان را برعهده داشت.
/6026/2093