۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۸
کد خبر: 83325247
۰ نفر
حراج خطرناك‌ترین لپ‌تاپ جهان

تهران- ایرنا- لپ‌تاپی كه ویروس‌های آن خسارتی بیش از 95 میلیارد دلار در جهان به بار آورده، به حراج گذاشته شد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی، در ابتدای سال میلادی جاری یك موسسه امنیت سایبری موسوم به Deep Instinct یك لپ‌تاپ قدیمی سامسونگ را كه بیش از 10 سال از عمر آن می‌گذشت در اختیار یك هنرمند آنلاین به نام «گو او دونگ» قرار داد تا آن را به خطرناك‌ترین لپ‌تاپ جهان تبدیل كند.
برای این منظور 6 مورد از خطرناك‌ترین ویروس‌های كامپیوتری جهان روی این لپ‌تاپ مدل 2008 نصب شدند. هزینه انجام این كار حدود 10 هزار دلار بود كه بخش عمده آن صرف نصب دیوار آتش و جدا سازی این لپ‌تاپ از سایر كامپیوترها و شبكه‌های كامپیوتری شد تا ویروس‌های موجود در آن امكان انتشار در شبكه‌های غیرایمن مانند اینترنت را نداشته باشند.
درون این لپ‌تاپ ویروس‌هایی نصب شده‌اند كه روی هم بیش از 95 میلیارد دلار خسارت در جهان به بار آوردند. این ویروس‌ها عبارتند از:
1- ویروس I Love You كه از طریق ایمیل منتشر شده و 15 میلیارد دلار خسارت ایجاد كرد.
2- ویروس MyDoom كه توسط هرزنامه‌نویسان روسی منتشر شد و 38 میلیارد دلار خسارت وارد كرد.
3- ویروس SoBig كه در واقع یك كرم و تروجان است كه از طریق ایمیل منتشر شد و 37 میلیارد دلار خسارت به همراه داشت.
4- ویروس WannaCry كه یك باج‌افزار بسیار خطرناك است كه در مجموع 4 میلیارد و 100 میلیون دلار خسارت در 150 كشور ایجاد كرد.
5- ویروس DarkTequila كه عموما كاربران آمریكای لاتین را تحت تاثیر قرار داد و اطلاعات حساب‌های بانكی آن‌ها را به سرقت برد. این ویروس میلیون‌ها دلار خسارت ایجاد كرد.
6- ویروس BlackEnergy كه در یك حمله سایبری در سال 2015 میلادی موجب قطع برق در مقیاس وسیع در كشور اوكراین شد.
با توجه به خطراتی كه این ویروس‌ها برای شبكه‌های كامپیوتری و كاربران دارند، این لپ‌تاپ خطرناك با شرایط ویژه‌ای به فروش می‌رسد. بر اساس اعلامیه فروش این لپ‌تاپ، استفاده از ویروس‌های موجود در آن در خاك آمریكا ممنوع است، خریدار از وجود خطرات امنیتی بالقوه این ابزار اطلاع كامل دارد و با ارائه پیشنهاد موافقت می‌كند كه آن را به عنوان یك اثر هنری یا برای مقاصد آموزشی و آكادمیك خریداری می‌كند و قصد انتشار هیچ‌یك از ویروس‌ها را ندارد.
در هنگام ارسال لپ تاپ برای خریدار، تمامی قابلیت‌های اتصال به اینترنت و پورت‌های موجود در لپ‌تاپ به طور موثر مسدود خواهد شد.
به گفته متخصصان با وجود اینكه می‌توان این لپ تاپ را مجددا برای حمله‌های سایبری به شبكه‌ها و انتشار ویرورس‌ها آماده‌سازی كرد، شرایط فروش آن با مقررات فعلی كاملا انطباق دارد.
اكنون این لپ‌تاپ كه با عنوان «پایداری هرج و مرج» برچسب‌گذاری شده، در یك حراج آنلاین در نیویورك برای فروش تا روز دوشنبه عرضه و صدها پیشنهاد خرید برای آن ارائه شده است و اكنون بالاترین قیمت پیشنهادی برای این لپ‌تاپ به بیش از 1.1 میلیون دلار رسیده است.
علمی**9259**1883

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش