روزه از اركان تمام مذاهب و اديان الهي است

اروميه- ايرنا- اسقف اعظم كليساي آشوري كلداني كاتوليك اروميه با بيان اينكه روزه، دعا و صدقه سه راه منتهي به سوي خداست، گفت: روزه و روزه داري از اركان تمام مذاهب و اديان الهي است.

به گزارش ايرنا توماس ميرم روز پنجشنبه در نشست تخصصي آيين روزه داري در فرهنگ اقوام و اديان افزود: حضرت عيسي (ع) قبل از رسالتش 40 شبانه روز روزه گرفت و همچنين تمامي پيامبران الهي همانند حضرت يونس (ع) براي تزكيه نفس 40 شبانه روز روزه گرفته اند.
وي ادامه داد: روزه به صورت سطحي پرهيز از خوردن و نوشيدن است ولي هدف اصلي از روزه گرفتن فاصله گرفتن از لذت هاي دنيوي و تسلط بر نفس اماره است.
وي با بيان اينكه مسيحيان براي ماه رمضان احترام ويژه قائل هستند و در اين ماه برگزاري هرگونه جشن و پايكوبي ممنوع اعلام مي شود، افزود: در مسيحيت تظاهر به روزه خواري گناه است.
«اسقف ميرم» با اشاره به اينكه روزه داري پالايشگاه تزكيه نفس است، اظهار داشت: روزه گرفتن به ‌تنهايي كافي نيست و بايد همراه با دعا و نماز باشد و روزه بدون دعا، همانند جسم بدون روح است.
رئيس دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت آذربايجان غربي هم هدف غايي تمامي عبادت ها را رسيدن به تقوا عنوان كرد و گفت: با روزه گرفتن به روحيه مقاومت در برابر نفس اماره مي رسيم.
حجت الاسلام عسگر فعال آذر با بيان اينكه روزه به قدري مهم است كه در قرآن كريم به آن اشاره و تاكيد شده، افزود: عمل به احكام الهي واجب بوده و احكام الهي مترقي ترين قوانين است.
وي ادامه داد: خداوند از ريزترين نيازهاي ما اطلاع دارد و بر اساس آن قانون وضع مي كند و در وضع اين قوانين نفع و ضرر خود را در نظر نمي گيرد.
حجت الاسلام فعال آذر اضافه كرد: پروردگار متعال نيازي به عبادت ما ندارد و تنها منافع و مصالح بندگان را در نظر مي گيرد و روزه يكي از احكام خداوند است كه به نفع انسان بوده و نه تنها موجب تزكيه نفس مي شود بلكه موجب ارتقاي سلامت انسان مي شود.
رئيس مركز مطالعات اقوام واديان دانشگاه اروميه نيز در اين نشست به فرارسيدن سالروز آزادسازي خرمشهر اشاره كرد و گفت: اطاعت از رهبري و وحدت و همدلي تمامي اقوام و اديان الهي موجب پيروزي در جنگ تحميلي و مهمتر از همه آزاد سازي خرمشهر شد.
حجت الاسلام سيد جواد مهدي پور با بيان اينكه روزه در بين تمام اديان توحيدي وجود دارد، گفت: توجه به عقلانيت، فطرت و رسيدگي به فقرا از اهداف روزه است.
امام جمعه اهل سنت اروميه هم افزود: قرآن كريم به اتحاد و برادري در بين اديان الهي تاكيد كرده و رعايت كردن اين مهم جامعه اسلامي را به سمت ترقي سوق مي دهد.
ملا عبد القادر بيضاوي ادامه داد: وحدت و يكپارچگي امت اسلامي در شرايط كنوني بيش از هر زمان ديگري اهميت دارد و موجب ياس دشمنان مي شود.
به گزارش ايرنا، روزه داري از مشتركات اديان ابراهيمي بوده و هركدام از اين اديان به اين مهم عمل مي كنند.
8135/3072