۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۹
کد خبر: 83325232
۰ نفر
75 كيلومتر آتش بُر در شهرستان جهرم ايجاد شد

شيراز-ايرنا-رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان جهرم گفت: 75 كيلومتر آتش بُر در محدوده اي 250 هكتاري از عرصه هاي منابع طبيعي اين شهرستان ايجاد شده است.

عليرضا عرب شيباني، پنجشنبه در گفت‌ و گو با ايرنا افزود: اين آتش بُر در محدوده جنگل كاري منطقه 'چم سبز و سيستان' شهرستان جهرم كه از تراكم پوشش بسيار غني گياهان مرتعي برخوردار است و همچنين به دليل اهميت مراقبت از اين طرح جنگل كاري، احداث شده است.
وي بيان كرد: مبادرت به ايجاد اين آتش بُر با توجه به فرارسيدن فصل گرما و احتمال افزايش آتش‌سوزي‌ها در عرصه‌هاي جنگلي و مرتعي اين شهرستان و با هدف اعمال تدابير و اقدام پيشگيرانه از آتش‌سوزي‌هاي احتمالي صورت گرفته است.
عرب شيباني ادامه داد: بر اساس پايش‌هاي صورت گرفته در حال حاضر مناطق كوه گرم (حد فاصل دوراهي گلدامچه تا لرد خزان)، كوه بلند البرز (حد فاصل خرم‌آباد تا گلوبراق)، كوه سور، كوه سپيدار، روستاهاي كوشكسار و آرجويه، كرفت و آبسرد بخش خفر، چهار طاق سيمكان، گرمشت و منطقه كوشك سرتنگ سيمكان اين شهرستان به عنوان مناطق بحراني شناسايي شده و اقدامات لازم براي پيشگيري از آتش سوزي در اين مناطق انديشيده شده است.
او گفت: اقدامات پيشگيرانه براي كنترل و مهار آتش‌سوزي‌ها يكي از راه‌حل‌هاي در نظر گرفته شده براي كاهش حريق در سطح عرصه‌هاي منابع طبيعي است و اميدواريم با ايجاد آتش‌ بُر در ساير مناطق بحراني اين شهرستان بتوانيم ضمن پايين آوردن زمان مهار حريق، شاهد كاهش سطح و تعداد وقوع آتش‌سوزي‌ها در عرصه‌هاي طبيعي باشيم.
عرب شيباني اظهار داشت: نشست ها و هماهنگي لازم نيز با دستگاه‌هاي ذي ربط برگزار شده و همچنين تبليغات محيطي و اطلاع‌رساني‌هاي گسترده با رويكرد ترويج فرهنگ نگهداري از درختان و حفاظت از جنگل ها در اين شهرستان انجام شده است.
وي، همچنين از مردم خواست هنگام حضور در تفرجگاه ها و عرصه هاي جنگلي اين شهرستان از افروختن آتش پرهيز كنند و در صورت مشاهده حريق در عرصه‌هاي طبيعي با شماره تلفن رايگان 1504 تماس و ماموران يگان حفاظت منابع طبيعي را مطلع سازند.
شهرستان جهرم در فاصله 193كيلومتري جنوب شرقي شيراز قرار دارد.
9910 /6118