470 هكتار سامانه نوين آبياري در نهبندان در دست اجرا است

بيرجند - ايرنا - مدير جهاد كشاورزي نهبندان گفت: امسال 470 هكتار سامانه نوين آبياري در اين شهرستان در دست اجرا است.

به گزارش ايرنا محمد مالكي روز پنجشنبه در ديدار با فرماندار نهبندان افزود: از سال 92 تاكنون سامانه نوين آبياري در 2 هزار و 400 هكتار از اراضي كشاورزي نهبندان اجرا شده و جهش خوبي در زمينه اجراي اين سامانه ها در شهرستان رخ داده است.
وي گفت: قبل از سال 1392 فقط 299 هكتار سامانه نوين آبياري در شهرستان اجرا شده بود.
مدير جهاد كشاورزي نهبندان بيان كرد: نهبندان از جمله شهرستان هاي پيشرو در زمينه اجراي اولين طرح مشاركتي از محل تسهيلات دفتر مناطق محروم رياست جمهوري در استان است و از محل اين تسهيلات يك كارخانه خوارك دام و طيور و يك مجتمع 300 نفري شتر در شهرستان راه اندازي شده است.
وي افزود: سال گذشته 67 طرح اشتغال از محل تسهيلات اشتغال روستايي و عشايري در شهرستان اجرا و در زمينه اجراي اين طرح ها 10 ميليارد و 600 ميليون تومان تسهيلات به متقاضيان پرداخت شد.
مالكي اظهار داشت: با نظارت هاي جدي كمترين ميزان هدررفت را در تسهيلات پرداختي داشته ايم و اكنون 14 صندوق خرد زنان روستايي در شهرستان فعال است.
وي با اشاره به اينكه 60 درصد جمعيت شهرستان نهبندان در بخش كشاورزي فعاليت دارند گفت: بيش از 10 هزار هكتار سطح زيركشت محصولات باغي و زراعي شهرستان است و نهبندان نخستين توليد كننده محصول زيتون و دومين توليد كننده محصول خرما در استان است.
وي اظهار داشت: 312 حلقه چاه عميق و نيمه عميق، 936 رشته قنات و چشمه در نهبندان وجود دارد كه سالانه 138 ميليون مترمكعب آب از اين منابع آبي استحصال مي شود.
مالكي گفت: مردم شهرستان 450 هزار واحد دامي را پرورش مي دهند كه از اين تعداد 222 هزار راس دام سبك، 17 هزار نفر شتر و 2 هزار و 400 راس گاو و گوساله است.
وي كاهش درصد تخصيص اعتبارات بخش كشاورزي را يكي از مشكلات ذكر كرد و گفت: بايد پيگيري ها به گونه اي صورت گيرد كه اعتبارات مصوب بخش كشاورزي به صورت كامل اختصاص يابد تا براي خدمت بهتر به مردم دچار مشكل نشويم.
شهر نهبندان در 200 كيلومتري جنوب بيرجند قرار دارد.
7556*3028