ظرفيت پرداخت100ميليارد تومان زكات در آذربايجان غربي وجود دارد

اروميه- ايرنا- استاندار آذربايجان غربي گفت: اين استان در بخش زكات گندم و جو با توجه به مساحت زيركشت اين محصولات ظرفيت جمع آوري 100 ميليارد تومان را دارد.

به گزارش ايرنا «محمدمهدي شهرياري» روز پنجشنبه در جلسه شوراي زكات آذربايجان غربي افزود: اگر اين امر محقق شود تمام نيازمندان اين استان تحت پوشش قرار مي گيرند و مشكلي در اين خصوص وجود نخواهد داشت.
وي ادامه داد: عمل به اين فريضه الهي به دليل كاهش اعتماد مردم در جامعه كم رنگ شده و فسادهاي اقتصادي بر اعتماد مردم سايه افكنده است.
وي بيان كرد: بايد اعتماد عمومي به مردم برگردانده شود و اين امر محقق نمي شود جز با اينكه مردم با وجود لمس كنند كه مسوولان نيز در پرداخت زكات دقيق عمل مي كنند.
استاندار آذربايجان غربي اظهار داشت: اطلاع رساني دقيق از عملكرد شوراي زكات از ديگر عواملي است كه مي تواند اعتماد عمومي جامعه را افزايش دهد.
شهرياري گفت: اين استان آمادگي كامل را دارد تا بخشي از هزينه هاي عمراني روستايي را از محل زكات پرداخت كند و در اين صورت مي توان گزارش دقيقي را از محل مصارف زكات در اختيار مردم قرار داد.
نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي و امام جمعه اروميه نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه نماز و زكات 2 مسئله مورد تاكيد الهي است، گفت: گرفتن زكات از شئونات حاكميت اسلامي است و بايد در اين خصوص به درستي عمل شود.
حجت الاسلام والمسلمين سيدمهدي قريشي اظهار داشت: زكات از اركان مهم دين است و اگر زكات به درستي در جامعه پرداخت شود ديگر فقيري در جامعه پيدا نمي شود.
وي ادامه داد: حكومت نيز بايد وارد اين مسئله شود و امر پرداخت زكات و خمس را در جامعه رواج دهد و مردم را نيز در اين راستا تشويق كند.
وي بيان كرد: در خصوص تبليغ مباحث ديني در جامعه با مشكل روبرو هستيم و بايد همه براي اجراي اين واجب شرعي در جامعه دست بكار شوند.
مديركل كميته امداد امام خميني (ره) آذربايجان غربي گفت: مردم خيّر و نيكوكار اين استان در سال گذشته توانستند با اهداي 348 ميليارد ريال، رتبه سوم كشور در پرداخت زكات را به خود اختصاص دهند.
عزيز سهندي بيان كرد: پيش بيني مي شود كه ميزان زكات آذربايجان غربي امسال با 20 درصد افزايش به 420 ميليارد ريال برسد.
وي با اشاره به اينكه اين مقدار 57 درصد بيشتر از مدت مشابه سال قبل است، افزود: به منظور ترويج فرهنگ زكات، يكهزار و 76 شوراي زكات در روستاهاي استان تشكيل شده و كميته امداد در تلاش است تعداد اين شوراها را به يكهزار و 300 روستا در سال جاري افزايش دهد.
وي ادامه داد: در بين شهرستان هاي مختلف آذربايجان غربي مهاباد، بوكان، سردشت، نقده و سلماس رتبه هاي برتر استان را در پرداخت زكات به خود اختصاص داده است.
يادآور شد: در سال گذشته يكهزار و 23 ميليارد ريال از طرف مردم آذربايجان غربي به مددجويان تحت پوشش اين كميته كمك شد.
به گزارش ايرنا زكات در آذربايجان غربي بيشتر به گندم، جو و كشمش و در برخي موارد به دام تعلق مي گيرد؛ زكات در لغت به 2 معناي رشد و نمو و پاك آمده است؛ واژه زكات به سهمي اطلاق مي‌شود كه انسان از مال خود خارج مي‌كند و به فقرا مي‌دهد و به اين دليل است كه در پرداخت آن، اميد رشد و افزايش مال همراه با خير و بركت را دارد و موجب تزكيه و پاكي روح پرداخت كننده مي‌شود.
9918/3072