دیپلمات بلندپایه آلمانی به تهران سفر می كند

تهران - ایرنا - یك روزنامه آلمانی گزارش داد: «ینس پلوتنر» (Jens Plötner) مدیر سیاسی وزارت امور خارجه آلمان امروز پنجشنبه برای مذاكره با مقام های ایرانی به تهران سفر می كند.

تارنمای دویچه وله با استناد بر گزارش روزنامه «زود دویچه زونتاگ» آلمان، نوشت: دولت آلمان دیپلمات ارشد خود را در بحبوحه تنش در روابط آمریكا و ایران به تهران اعزام می كند.
در گزارش دویچه وله تحت عنوان «میانجی گری آلمان در ایران» به نقل از روزنامه مذكور آمده است: این دیپلمات آلمانی قرار است با «سیدعباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران و یكی از مذاكره كنندگان توافق هسته ای سال 2015 بین ایران، آمریكا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه دیدار كند.
روزنامه آلمانی به نقل از مقامات وزارت امور خارجه این كشور نوشت: مذاكره سیاسی در اوضاع كنونی «اهمیت فوق العاده ای» دارد.
دویچه وله افزود: با توجه به تنش بین واشنگتن و متحدان عرب آن و تهران از زمان اعلام خروج آمریكا از توافق هسته ای، وزارت امور خارجه آلمان اوضاع سیاسی در منطقه خلیج فارس را « جدی» توصیف كرده است.
اوایل ماه جاری میلادی ایران اعلام كرد به بخشی از تعهدات داوطلبانه خود به موجب توافق هسته ای سال 2015 پایبند نخواهد بود. برلین علاقه مند به حفظ توافق هسته اس است.
این رسانه انگلیسی زبان نوشت: به دنبال خروج آمریكا از توافق هسته ای سه كشور انگلیس، فرانسه و آلمان سازوكارتجاری موسوم به اینستكس را به منظور تسهیل مراودات تجاری به رغم تحریم های آمریكا ایجاد كردند. تهران تا 7 ژوئیه (16 تیر) به اروپایی فرصت داده تا به تعهداتش در قبال توافق هسته ای عمل كند.ایران تاكنون اعلام كرده تولید اورانیوم غنی شده با درجه غنای پایین را افزایش داده است.
خبرگزاری رویترز به نقل از یك مقام آلمانی سفر دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه آلمان به ایران را تایید كرد.
منبع دیپلماتیك مذكور به رویترز گفت: دیدار مدیر سیاسی وزارت امور خارجه آلمان از ایران با محوریت حفظ توافق هسته ای وین انجام می شود.
وی گفت: وقتی ایران اعلام كرد كه دیگر به بخشی از تعهداتش تحت برنامه جامع اقدام مشترك پایبند نیست، فرصتی به وجود آمده تا از دیپلماسی برای قانع كردن تهران به تداوم پاینبدی كامل به این توافق استفاده شود.
اروپام**9158 ** 1546