۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۹
کد خبر: 83325222
۰ نفر
«ترزا می» به آخر خط رسیده است

لندن – ایرنا – به فاصله كمی پس از اعلام طرح جدید دولت انگلیس درباره نحوه خروج این كشور از اتحادیه اروپا، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس با موجی از انتقادها در داخل مواجه شده و فشارها برای وادار كردن او به كناره‌گیری از قدرت به اوج رسیده است.

بیشتر مطبوعات انگلیس روز پنجشنبه با انتشار تیترهای تندی، پرونده «می» در داونینگ استریت را تمام‌شده خواندند.
روزنامه میرور با تشبیه وضعیت ترزا می به مارگارت تاچر، تیتر زد: اشك‌های شماره 2
سان هم تصویر «ترزا می» با چشم‌هایی قرمز را منتشر كرد و در تیتر اصلی‌اش نوشت: چشم‌های قرمز نخست‌وزیری كه به آخر خط رسیده است. تنها در خانه شماره 10.
روزنامه گاردین تصویر شادتری ازنخست وزیر در صفحه اولش منتشر كرد، اما در تیتر نخست خود نوشت: در خانه شماره 10 كباب شده اما همچنان می‌خواهد ادامه دهد.
«می» پیش‌تر گفته بود پس از موافقت پارلمان با طرح دولت از مقام خود كناره‌گیری خواهد كرد. قانون‌گذاران انگلیسی تاكنون سه بار با طرح دولت درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا مخالفت كرده‌اند.
اما «می» سه‌شنبه گذشته طرح جدیدی را ارائه داد و امید دارد تا با برگزاری رأی‌گیری مجدد، از سد پارلمان عبور كند.
او در سخنانی با اذعان به اینكه بیشتر راه‌ها برای خروج از بن‌بست برگزیت به نتیجه نرسیده است، از تغییراتی در طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا خبر داد كه در آن لایحه جنجالی برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت هم دیده‌شده است.
بااین‌حال جلسه هفتگی پرسش و پاسخ با نخست‌وزیر در مجلس عوام دیروز در حالی برگزار شد كه طرفداران برگزیت در كابینه، به‌جای نشستن در كنار «ترزا می» درباره آینده او تشكیل جلسه داده بودند. به‌تدریج سایر هم‌حزبی‌های او هم جلسه را ترك كرده و ساعتی بعد نخست‌وزیر در حالی از طرح جدید دولت دفاع می‌كرد كه تعداد انگشت شمار نمایندگان حاضر در جلسه، صحنه‌ی كم‌سابقه‌ای را در تاریخ مجلس ثبت كرد.
عصر دیروز رسانه‌ها گزارش دادند اعضاء كابینه در دیدار با ترزا می، خواستار كناره‌گیری فوری او از قدرت شده‌اند.
اندریا لیدسوم معاون پارلمانی نخست‌وزیر استعفا داد و تام توجندهات رئیس كمیته پرنفوذ پارلمانی امور خارجی در گفت‌وگو با فایننشال تایمز گفت: 'وقت آن رسیده ترزا می استعفا دهد... نقش رهبری [برگزیت] در این مقطع حائز اهمیت است اما مدت زیادی است كه از رهبر خبری نیست.'
هم‌زمان رئیس كمیته انضباطی حزب محافظه‌كار با ترزا می دیدار كرد و فردا هم رئیس فراكسیون حزب محافظه‌كار (كمیته 1922) برای دومین بار در یك هفته گذشته با ترزا می درباره كناره‌گیری او از قدرت ملاقات خواهد كرد.
تحلیل گران براین باورند می به آخر خط رسیده و در روزهای آینده از مقام نخست‌وزیری كنار خواهد رفت.
نشریه «تایمز» به نقل از منابع مطلع در دفتر نخست‌وزیری گزارش داد ، «می » قصد دارد فردا كناره ‌گیری‌اش از قدرت را اعلام كند. بااین‌وجود، برخی منابع نوشته‌اند كه او فردا تاریخ استعفایش را اعلام می‌كند.
«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس امروز اعلام كرد، «ترزا می» در سفر رئیس‌جمهوری آمریكا به انگلیس «نخست‌وزیر خواهد بود و از او استقبال می‌كند».
بااین‌حال چشم بسیاری از هم‌حزبی‌های او به دیدار فردای رئیس فراكسیون حزب محافظه‌كار با «ترزا می» و احتمال استعفای او دوخته‌شده است.
«ترزا می» در صورت كناره‌گیری از قدرت، تا تعیین جانشین خود، نخست‌وزیر می‌ماند.
روند تعیین رهبر جدید معمولاً بین 4 تا 6 هفته طول می‌كشد و اگر «می» در روزهای آینده وادار به استعفا شود، نخست‌وزیر جدید پیش از آغاز تعطیلات تابستانی پارلمان (مرداد) روی كار خواهد آمد.
اروپام **هـ ن ** 1546