۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
کد خبر 83325213
۰ نفر
كتاب‌هايي براي آرامش و سكون روزه‌داري

تهران- ايرنا- اين روزها كه سكون و آرامش ماه مبارك رمضان زندگي روزمره را تحت تاثير قرار داده است، شايد كتاب‌ها آرام‌بخش‌ترين لحظات را بسازند.

در شب‌هايي كه با هزار سال برابرند، آگاهي مهم‌ترين دستاوردي است كه مي‌توان داشت، بهتر مي‌شود اگر اين آگاهي درباره زيست و انديشه شريف‌ترين انسان كه اشرف مخلوقات است، باشد.
دانش‌نامه اميرالمومنين (ع) بر پايه قرآن، حديث و تاريخ در سال 1382 در 14 جلد به كوشش محمد محمدي ري‌شهري، با همكاري محمدكاظم طباطبايي و محمود طباطبايي‌نژاد و گروهي از محققان، به زبان عربي - فارسي با ترجمه عبدالهادي مسعودي، منتشر شد و مورد استفاده بسياري از پژوهشگران و اهالي فرهنگ قرار گرفت، اين اثر ترجمه «موسوعة الإمام علي بن أبي طالب عليه السلام في الكتاب و السنّة والتاريخ» به شمار مي‌رود.
در اين كتاب بر اساس الفبا تمام موضوعات مرتبط با حضرت امير (ع) در دسترس است، سال گذشته انتشارات دارالحديث گزيده‌اي از اين مجموعه را در يك جلد منتشر كرد كه خواندن آن، براي آگاهي از مفاهيم علوي، بسيار ارزشمند است.
اين گزيده در 896 صفحه به كوشش عبدالهادي مسعودي و همكارانش، به چاپ رسيده و در دسترس مخاطبان است.

** در هواي تنهايي
دغدغه تنهايي يكي از مهم‌ترين نگراني‌هاي بشر از آغاز اجتماعي شدن بوده است، امروز در قرن بيست و يكم، با رواج فردگرايي و سبك هاي زندگي‌ گوناگوني كه در دنيا شكل گرفته است، اين موضوع پررنگ‌تر هم شده اما پتر پترسون از زاويه ديگري به اين موضوع مي‌پردازد.
رمان «به هواي دزديدن اسب‌ها» درباره زندگي مردي 60 سال است كه تصميم مي‌گيرد باقي عمر خود را به تنهايي با سگش در كلبه‌اي چوبي بگذراند، كاري كه در منطقه اسكانديناوي و در كشور نروژ، عجيب نيست و او دوري از مردم و هياهوي شهر را دوست دارد.
با اين وجود هيچ چيز پيش بيني پذير نيست و در ادامه او به گذشته‌اي پرتاب مي‌شود كه منجر به گرفتن چنين تصميمي شده است و داستان در رفت و برگشتي ميان گذشته و حال، شكل مي‌گيرد. اين روايت آونگ گون، پر از خرده‌روايت‌هايي است كه مثل تكه‌هاي پازل زندگي امروز قهرمان را شكل مي‌دهند.
سوال پترسون اين است كه آيا تنهايي راه درستي براي ادامه زندگي است؟ و آيا انزوا پاسخ مناسبي به تلخي جهان است؟ براي يافتن پاسخ اين سوال بايد كتاب او را بخوانيد.
«به هواي دزديدن اسب‌ها» نوشته پتر پترسون، با ترجمه فرشته شايان در 224 صفحه، توسط نشر چشمه به چاپ رسيده است.

** روايت يك ايراني در مونيخ
مهدي حجواني، نويسنده ‌اي است كه او را بيشتر با آثار كودك و نوجوان مي‌شناسيم، او عاشق داستان نوشتن است و با همين نگاه داستان‌نويس، كتاب تازه‌اي نوشته است كه داستان نيست اما روايتي داستاني دارد.
«مونيخ به افق تهران» سفرنامه‌اي كه حجواني در فرصت مطالعه و پژوهش در كتابخانه‌ بين‌المللي نسل جوان مونيخ آن را گردآوري كرده است، او در اين اثر به زندگي مردم ايالت باواريا در جنوب آلمان اشاره مي كند اما بيشتر از خودش مي گويد كه در اين فضا، چه موقعيتي داشته و چه چيزهايي ديده است.
مونيخ به افق تهران قصه دلتنگي مردي ايراني براي سرزمينش در دوري چند ساله‌اي است كه روزهاي خوب و بد بسياري را در دل خود جاي داده، جشن‌هاي سرزمين ژرمن‌ها، كوچه و خيابان‌ها، فوتبال و فرهنگ مونيخي كه شهري متفاوت با ديگر شهرهاي آلمان است، موضوعاتي است كه او در اين كتاب به آن‌ها مي‌پردازد.
«مونيخ به افق تهران» نوشته مهدي حجواني است كه نشر افق در 240 صفحه آن را منتشر كرده است.
فراهنگ**9211** 9053**1883