۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۷
کد خبر: 83325180
۰ نفر
سهم استانها از بودجه كل كشور افزايش يابد

قزوين – ايرنا - رييس سازمان برنامه ريزي و مديريت استان قزوين گفت: بايد سهم استان ها به ويژه قزوين از بودجه كل كشور افزايش يابد چون در توسطه منطقه اي و استاني نقش مستقيمي دارد.

به گزارش ايرنا ابوالفضل ياري روز پنجشنبه در جلسه شوراي برنامه ريزي استان قزوين كه با حضور علي اكبر حاجي محمدي رئيس امور پايش، ارزيابي و اطلاعات مديريت سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار شد، افزود: مجموع اعتبارات هزينه اي استان ها در سال 97 ، 3.56 و در سال 98، 3.51 بوده است.
وي اضافه كرد: اعتبارات تملك دارايي و سرمايه اي استاني نيز در سال 97، 17.43 و امسال 15.73 بوده كه كاهش قابل توجهي يافته است.
ياري گفت: 85 درصد اعتبارات استانها خارج از جداول مصوب توزيع مي شود و به غير از چند دستگاه شفاف سازي در خصوص هزينه كرد و اعتبارات صورت نمي گيرد.
اين مسئول اضافه كرد:از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درخواست داريم سهم استانها از بودجه كل كشور بيشتر شود چون به توسعه منطقه اي و افزايش اختيارات استانداران كمك مي كند و توسعه استان را نيز به دنبال خواهد داشت.
ياري افزود: رتبه قزوين در درآمدهاي كشور 14 يا 15 است ولي در هزينه و اعتبارات در رتبه اي 28 و 29 قرار مي گيرد.
وي گفت:از سوي ديگر بسياري از درآمدهاي استان مانند منابع حاصل از جرايم رانندگي به منابع كشوري واريز شده و تنها بخش ناچيزي از آنها به استان باز مي گردد.
رييس سازمان برنامه و بودجه قزوين با اشاره به تخصيص اعتبار براي جبران خسارات سيل در استان اضافه كرد: 127 ميليارد ريال اعتبار براي جبران خسارات سيل به استان ابلاغ شده است كه در فاز اول 68 ميليارد ريال آن تخصيص يافته و اميدواريم فاز بعدي نيز به زودي به استان ابلاغ شود.
وي با اشاره به مجتمع فرهنگي و هنري اداره كل ارشاد قزوين گفت:بايد هرچه سريعتر تكليف اين طرح مشخص شود چون شايسته نيست بعد از چندين سال كه اجراي آن با 120 ميليارد ريال مصوب شده بود نتوانيم آن را با 600 ميليارد تمام كنيم.
6101