۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۴
کد خبر: 83325178
۰ نفر
ساخت و ساز غير مجاز در شميرانات به معادن رسيد

تهران- ايرنا- رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان شميرانات ساخت و سازهاي غيرمجاز در مجاورت معادن قانوني را يكي از مهم ترين مشكلات اين شهرستان اعلام كرد.

سيد علي مير موسوي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ضمن بيان اينكه از 23 نوع مواد معدني استان تهران، 11 نوع از آنها آثار فعاليت معادن با سابقه طلاي پس قلعه، زغال سنگ و همچنين ماده معدني استراتژيك فسفات منطقه جيرود است افزود: مدتيست معادن نيز متاثر از ساخت و سازهاي غيرمجاز در بخش هاي لواسانات و رودبار قصران شده و امروز يكي از مهم ترين مشكلات اين بخش بشمار مي آيد.
اين مقام مسئول ادامه داد: برخي از متخلفان ساختماني در محدوده قانوني بهره برداران مجاز معادن اقدام به ويلاسازي مي كنند كه منجر به تضييع حقوق بهره بردار قانوني مي گردد.
وي ضمن بيان اينكه تمام ادارات متولي برخورد با ساخت و ساز غيرمجاز هستند تشريح كرد: برخي از بهره برداران غيرمجاز معادن ابتدا اقدام به ساخت و ساز غيرمجاز در كوه ها كرده و سپس نسبت به كنده كاري و انتقال سنگ اقدام مي كنند، همچنين پس از خالي شدن محدوده و هموار شدن سطح مجدداً تخلفات ساختماني را آغاز مي كنند.
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت شميرانات ضمن اعلام اينكه حدود 20 پرونده تخلف بهره برداران غيرمجاز به مراجع قضائي ارجاع و حكم آنها صادر شده خاطرنشان كرد: نظارت و مقابله با متخلفان شدت گرفته است و اين تخلفات نسبت به گذشته كاهش چشمگيري داشته ايم.
ميرموسوي افزود: نظارت بر تطابق فعاليت بهره برداران مجاز با پروانه هاي صادر شده نيز مورد توجه ويژه قرار دارد.
وي تاكيد كرد: بيشتر بهره برداران غيرمجاز در محدوده هاي شهري و مجاورت بلوارها فعاليت مي كنند و موجب خسارت به شهرداري ها نيز مي شوند، لذا جرم مشهود آنها و احقاق حق و شكايات دستگاه هاي متولي نظير صمت، محيط زيست و ... امروزه منجر به مقابله قابل قبولي با چنين افراد سودجويي شده است.
به گفته اين مقام مسئول، شميراناتي ها يكي از قديمي ترين معدن كاران كشور و معدن هاي شمشك، يونه زار، خاتون بارگاه، هشتدر، كلبس و معدن طلاي پس قلعه از مهم ترين معادن اين شهرستان بشمار مي آيند.
ميرموسوي اذعان داشت: شميرانات با وسعت يكهزار و 188 كيلومتر مربع 9/1 درصد استان تهران را تشكيل و 700 كيلومتر مربع معادل 59 درصد اين شهرستان منطقه حفاظت شده مي باشد، همچنين كمتر از 5 دهم درصد از مساحت شميرانات محل استخراج و انباشت (عرصه عمليات معادن) است.
وي تاكيد كرد: با توجه به اينكه صنعت گردشگري يكي از راهبردهاي توسعه شميرانات و بسياري از وسعت طبيعي شهرستان را مناطق حفاظت شده تشكيل مي دهد، براي اكتشاف معادن جديد نيز محدوديت هايي لحاظ مي شود.
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت شميرانات تعداد معادن فعال و نيمه فعال در دو بخش لواسانات و رودبارقصران را 18 و معادن غيرفعال را 10 مورد اعلام كرد.
شهرستان شميرانات منطقه اي كوهستاني متشكل از شهر شميران (منطقه يك، بخش اعظمي از منظقه سه و شمال و شرق منطقه دو تهران) و دو بخش لواسانات و رودبار قصران در شمال و شمال شرقي تهران واقع شده است.
تهرام/9897//6139