سیاست‌های بانكی عامل اصلی ضعف صنعت و تولید است

تهران- ایرنا- رییس هیات مدیره اتحادیه شركت های فنی و مهندسی حفاظت الكترونیكی و شبكه های ایمنی گفت: سیاست های بانكی در چند سال گذشته به عامل اصلی به ضعف كشیده شدن صنعت و تولید در كشور تبدیل و به دنبال آن اشتغال با صدمات جبران ناپذیری مواجه شده است.

«مسعود شنتیایی» در حاشیه دیدار رئیس‌جمهوری با كارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اگر فرمایشات رهبری در خصوص تولید، صنعت و اشتغال جدی گرفته شود و همه مسئولان و فعالان اقتصادی آن را آویزه گوش خود قرار دهند، مشكلات به حداقل خواهد رسید.
به گفته این مقام صنفی، پارسال و امسال شرایط سختی را در اقتصاد كشور شاهد بودیم اما اگر به عنوان فرصت به آن نگاه كنیم می توان توانمندی های داخلی را ارتقا داد.
وی گفت: در چند سال گذشته با وجود شعارهای متعدد حمایت از تولید، اما در عمل اتفاق خاصی را شاهد نبودیم و هر سال تولیدكنندگان ضعیف تر شده و مشكلاتشان افزایش یافته است.
شنتیایی اظهار داشت: از نظر فعالان اقتصادی، موضوع تولید جدی گرفته نشده، همچنین تولیدكنندگان و صنعتگران به خوبی مسائل و مشكلات شان را مطرح نكرده اند.
وی به برخی مصوبات اخیر مجلس اشاره و تصریح كرد: با وجود مطرح شدن موضوع حمایت از تولید، اما مصوبه ها آنقدر ضعیف بود كه نمی‌تواند گرهی از مشكلات تولید بگشاید، در حالی كه رفع مشكلات تولید نیازمند یك حركت انقلابی، اساسی و زیرساختی است.
این فعال اقتصادی اضافه كرد: از دولت تقاضا داریم كه در شرایط حساس كنونی به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد زیرا شاید در آینده فرصتی برای تحقق آن فراهم نشود.
شنتیایی یادآور شد: ایران به عنوان كشوری نفتی، سالیان طولانی مصرف گرا بوده و عمده اقتصاد كشور بر مبنای تجارت شكل گرفته است و‌ امروز كه به دنبال تغییر مدل اقتصادی هستیم با افكار گذشته نمی‌توان موفق شد.
وی ادامه داد: نمی توان از یك طرف شعار تولید داد اما تولید كننده برای واردات مواد اولیه با بروكراسی اداری و قوانین و مقررات دست و پاگیر مواجه باشد.
این مقام صنفی خاطرنشان كرد: در دو سال اخیر كه تحریم‌ها شدت یافته، شاهدیم بروكراسی اداری بیش از گذشته شده و تولیدكنندگان با مشكلات بیشتری مواجه شده اند.
شنتیایی اظهار كرد: وقتی ارزش پول ملی كاهش می یابد به همان نسبت برای انجام فعالیت اقتصادی باید نقدینگی بیشتری در اختیار داشت، اما مراجعه واحدهای تولیدی و صنعتی به بانك‌ها برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش یاس و ناامیدی آنها را به دنبال داشته، زیرا شرایط بانك‌ها سخت تر از گذشته شده و نرخ سود و كارمزد هایشان افزایش یافته است.
وی افزود: امروز كدام تولیدكننده می تواند با سود و كارمزد واقعی 25 درصدی پاسخگوی كیفیت محصول خود بوده و توان رقابت در بازارها را داشته باشد و اینها مسائلی است كه دولت باید به طور جدی به آنها فكر كرده و اقدام عملی داشته باشد.
به اعتقاد شنتیایی، امروز مشكلات داخلی بیش از مشكلات خارجی و تحریم ها سد راه تولید و اشتغال كشور شده است.
اقتصام**3065**1883