هند آمادگي خود را براي مشاركت در بازسازي سوريه اعلام كرد

دهلي نو - ايرنا - دولت هند ؛ آمادگي خود را براي مشاركت در بازسازي سوريه اعلام كرد.

به گزارش نشريه ' تايمز او اينديا'، «تي اس تيرومورتي» مشاور وزير امور خارجه هند در سفر به سوريه در ديدار با مقامات دمشق ؛ ضمن اعلام آمادگي دهلي نو براي بازسازي سوريه ؛ بر موضع هند مبني بر حمايت از حاكميت و اتحاد سوريه تاكيد كرده است.
سوريه همچنان با تروريسم نشات گرفته از گروه هايي مانند داعش و القاعده مبارزه مي كند و دهلي نو علاقه مند به دسترسي به اطلاعات سازمان هاي اطلاعاتي سوريه است كه درمورد مبارزه با تروريست هاي بين المللي فعاليت مي كنند.
دولت سوريه موافقت كرده است كه يك مكانيسم براي همكاري امنيتي با دهلي نو ايجاد كند.
سخنگوي وزارت امور خارجه هند گفت: دهلي نو هم اكنون يك خط اعتباري به ارزش 240 ميليون دلار براي بازسازي نيروگاه تيشرين و همچنين ارتقاء مركز آموزش تكنولوژي اطلاعات به سوريه ارائه كرده است.
دولت هند همچنين سالانه از 400 دانشجوي سوري براي تحصيل در دانشگاه هاي هند حمايت مالي مي كند.
از سوي ديگر هند به دنبال بدست آوردن پروژه هاي بزرگ بازسازي در بخش هاي مسكن، انرژي، صنايع نساجي و مواد غذايي در سوريه است.
براساس گزارشي كه سال 2017 از سوي سازمان ملل منتشر شد، هزينه بازسازي سوريه 388 ميليارد دلار است.
به گفته بثينه شعبان مشاور رئيس‌جمهور سوريه، اين كشور در اثر بحراني كه طي 8 سال گذشته پشت سر گذاشته عملا به 30 سال قبل بازگشته است. زيرساخت‌هاي اساسي همچون شبكه‌هاي آب و فاضلاب، نيروگاه‌هاي برق، بيمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، واحدهاي مسكوني و حتي در برخي نقاط چاه‌هاي نفت و گاز هم تخريب شده‌اند.
براساس اعلام سازمان ملل، فرايند بازسازي سوريه در نهايت بايد زمينه را براي بازگشت 12 ميليون شهروند سوري به خانه‌هايشان فراهم كند؛ شهرونداني كه نزديك به 1 ميليون نفر از روانه اروپا شده اند و نزديك به 8 ميليون در كشورهاي همسايه سوريه از جمله تركيه، اردن و لبنان آواره شده و باقي‌مانده آنها نيز به مناطق امن‌تر در داخل سوريه فرار كرده‌اند.
آساق**267** 1546