برقراري بيمه مهمترين مطالبه هنرمندان صنايع دستي اردكان

يزد - ايرنا - سرپرست فرمانداري اردكان با بيان اينكه حمايت از توليدات صنايع دستي حركت در مسير تحقق شعار حمايت از كالاي ايراني است، گفت: مهمترين مطالبه هنرمندان صنايع دستي برخورداري از بيمه است و رفع مشكلات آنان در اين زمينه در دست پيگيري است.

به گزارش ايرنا، عليرضا جديدي اردكاني روز پنجشنبه در نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي در جمع فعالان صنايع دستي شهرستان اردكان افزود: يكي از دغدغه‌هاي هنرمندان موضوع بيمه است و كمترين امكاني كه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مي‌تواند در اختيار هنرمندان صنايع دستي و هنرهاي دستي قرار دهد بيمه آنهاست.
وي يكي ديگر از مشكلات توليدكنندگان صنايع دستي را بازار فروش محصولات اين حوزه دانست و ادامه داد: يكي ازراهكارهاي توسعه صنعت گردشگري ايجاد نمايشگاه‌هاي صنايع دستي درسطح استان است كه مي‌تواند زمينه فروش و كسب درآمد را براي فعالان اين بخش ايجاد كند.
سرپرست فرمانداري اردكان تصريح كرد: در خصوص موضوع اشتغالزايي همه ذهن‌ها به سمت ايجاد صنايع عظيم و كارخانجات مي‌رود اين درحالي است كه به صنايع دستي كه مي‌تواند يكي از بهترين منابع درآمد براي همه به خصوص زنان خانه دار و بي سرپرست باشد، توجه لازم صورت نمي‌گيرد.
جديدي اردكاني اظهار داشت: در شهر اردكان در بعد آموزش صنايع دستي هيچ گونه كمبودي وجود ندارد و استادان حرفه‌اي در اين شهر مشغول به فعاليتند، آنها در اين حوزه به خوبي ورود پيدا كرده و آموزش در سطوح بالا ديده‌اند.
وي با بيان اينكه مسئولان مي‌توانند با حمايت از صنايع دستي به تحقق شعار حمايت از كالاي ايراني كمك كنند، يادآور شد: صنايع دستي يك هنر و فعاليت جذاب است كه زمينه را براي توسعه اشتغال خانگي فراهم مي‌كند و در اين صنعت هنرمندان زن و چه با توجه به تخصص و سطوح تحصيلات مي‌توانند درآمد كسب كنند.
محمدرضا دهقان معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي استان يزد نيز در اين نشست با بيان اينكه فعاليت در حوزه صنايع دستي اشتغالزايي را به دنبال دارد، افزود: اهميت صنايع دستي در توسعه اشتغال خرد و مشاغل خانگي بر كسي پوشيده نيست چون هم به اقتصاد خانواده كمك مي‌كند و هم در زنده نگه داشتن هويت ملي، منطقه‌اي و بومي حائز اهميت است و براي زنده كردن صنايع دستي هنرمندان شهرستان اردكان تلاش مي‌شود.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اردكان نيز با بيان اينكه هنرهاي دستي و صنايع دستي ۲ مقوله جدا در بخش صنعت است افزود: هنردستي يعني آنكه بايد به سمت صنعتي شدن، توليد انبوه و ورود به بازار برويم، وقتي بحث هنر دستي مطرح مي‌شود يعني بايد به سمت هنرهايي برويم كه به صورت فرهنگي و تمدني از گذشته بوده و در حال احياست.
حميد مشتاقيان ادامه داد: وظيفه يك هنرمند، بازاريابي نيست ولي به دليل شرايط موجود، از هنرمندان درخواست مي‌كنيم كه خودشان، بازار فروش را پيدا كنند و محصولات خود را به فروش برسانند.
وي تصريح كرد: بر اساس مسئوليت ميراث فرهنگي، بازارچه صنايع دستي آماده و به صورت رايگان در اختيار هنرمندان قرار گرفته است، آنها كارهاي هنري خود را انجام مي‌دهند ولي در بازار به عنوان فروش، هيچ وقت ديده نشده است.
وي با بيان اينكه بايد كارگاه‌هاي توليد صنايع دستي تجهيز شود تا بتوان از بانك كارآفريني درخواست وام كرد، اظهار داشت: در اين زمينه هنرمندان با مشكلات زيادي نظير سرپرست خانوار نبودن، نداشتن سابقه بيمه و … روبرو هستند.
مشتاقيان افزود: در شهرستان اردكان از وجود هنرمنداني مانند خانم خاوران با سه نشان ملي و خانم احمدي احياگر كارگاه كاربافي با اشتغال ۶۰ نفر بهره مند هستيم و اين دو هنرمند با توليدات خود زمينه فروش انبوه را فراهم كرده‌اند.
در حال حاضر كلاس‌هاي نقاشي روي شيشه، گوهرتراشي، قلم زني و كار با سفال در اداره ميراث فرهنگي اردكان داير است كه در هر كارگاه ۱۵ هنرجو جمعاً به تعداد ۶۰ نفر زير نظر چهار مربي در حال آموزش هستند.
اداره ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي اردكان در نظر دارد حرفه كاربافي را به عنوان يك برند مطرح و هم اكنون ۱۱۵ هنرجو در شهر اردكان و عقدا در حال آموزش اين رشته هستند.
۲۰۰ نفر در بخش صنايع دستي اردكان فعال هستند كه ۱۰۰ نفر در صنعت كاربافي، ۲۰ نفر سبدبافي، ۲۰ نفر كار چوب و خراطي، ۱۵ نفر گليم بافي و سه نفر در چلنگري، مشغول بكار هستند، بقيه اين افراد در رشته‌هاي قلم زني، جارو و خورجين بافي به فعاليت اشتغال دارند.
در اين نشست مدير كلينيك كسب و كار استان يزد، با معرفي و بررسي چند حوزه اشتغالزايي، خواستار هم افزايي و مشخص نمودن ظرفيت‌هاي اردكان شد.
مركز شهرستان ۹۸ هزار نفري اردكان در ۶۰ كيلومتري شمال شهر يزد قرار دارد.
۷۵۴۴/ ۶۰۱۴/‏