توسعه كارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانكی است

تهران- ایرنا- دبیركل مجمع كارآفرینان ایران گفت: اكنون بهترین فرصت برای توسعه كارآفرینی در جنگ اقتصادی است و به نظر می رسد برای نیل به این هدف در شرایط كنونی اقتصادی و اجتماعی جامعه، تغییر نظام پولی و بانكی در اولویت باشد.

«حمیدرضا غزنوی» در حاشیه دیدار رئیس‌جمهوری با كارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تحریم‌ها را موضوع روز فعالان اقتصادی عنوان كرد و افزود: همان گونه كه دولت در عرصه دیپلماسی در این زمینه فعال است به نظر می‌رسد فرصت بسیار خوبی برای تبدیل این تهدید به تحریم از دید كارآفرینی فراهم شده است.
وی یادآورشد: زمانی پول ارز ناشی از فروش نفت وارد كشور و شاید بخش عمده آن صرف ناكارآمدی مدیریت می شد، اما امروز با كمبود ارز پیش آمده شاهد بروز مشكلات متعدد هستیم.
غزنوی با یادآوری بانك محوری نظام اقتصادی كشور، اظهار داشت: امروز شاهدیم بانك های خصوصی منابع كشور را جذب و آن را صرف فعالیت‌های غیرمولد می‌كنند، این موضوع سبب می‌شود تولید، كم‌بهره شده و منابع بیشتر به سمت سفته بازی و دلال بازی منحرف شود.
این فعال اقتصادی تاكید كرد: باید نظام پولی و بانكی كشور را اصلاح كرد تا این پول ها به سمت تولید رفته و تا زمانی كه این رویه اصلاح نشود توسعه كارآفرینی را شاهد نخواهیم بود.
غزنوی ادامه داد: امروز برخی بانك ها با جذب پول های مردم، آنها را در فعالیت های غیر مولدی نظیر ساخت مال ها سرمایه گذاری می كنند كه هیچ ارزش افزوده برای كشور نداشته و در ادامه آنها را از كالاهای خارجی پر می كنند.
وی گفت: این در حالی است كه این پول ها باید صرف ساخت كارخانجات، خرید تجهیزات و كمك به تولید شود، اما از آنجایی كه سود در مباحث ساختمان، زمین، ارز، سكه و سفته بازی است و قوانین بازدارنده ای نیز برای موظف كردن بانك ها برای هدایت پول ها به سمت تولید وجود ندارد، رونق اتفاق نمی افتد.
دبیركل مجمع كارآفرینان ایران تصریح كرد: باید سیستم پولی و بانكی را در كوتاه‌ترین زمان ممكن تغییر داد تا با كارآفرینی و تولید همراه شده و بازار سفته‌بازی به حاشیه برود و زمینه برای اشتغال، تولید و سود بیشتر فراهم شود.
وی تاكید كرد: امروز شاهدیم یك دلال آهن 12 هزار میلیارد تومان به دو بانك بدهكار است، اما یك تولیدكننده بزرگ برای 100 میلیارد تومان تسهیلات بانكی با دشواری‌های متعدد مواجه است.
دبیر كل مجمع كارآفرینان ایران ادامه داد: این تولیدكننده بزرگ برای دریافت تسهیلات هزاران مصیبت در راه دارد و باید یك مَلاّك بزرگ باشد تا ملك سهل البیع به عنوان ضمانت به بانك بدهد و از این وام برخوردار شود.
وی به مشكلات قوانین و مقررات نیز اشاره كرد و گفت: با اینكه در جنگ اقتصادی به سر می بریم، اما سازمان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌های ما آرایش جنگی به خود نگرفته اند.
غزنوی بیان داشت: هرچند شاهد تشكیل كمیته‌های تخصصی در وزارتخانه ها هستیم، اما در حقیقت مربوط به گذشته و قبل از تحریم ها است و باید پرسید برای شرایط فعلی چه كار باید كرد ؟
وی تاكید كرد: باید در وزارتخانه ها و مراكز دولتی اتاق‌های جنگ با مشاركت بخش خصوصی تشكیل شود تا بدانیم برای شرایط فعلی و مواجهه با تحریم ها چه كار كنیم؟
این فعال صنعتی بیان داشت: جنگ اقتصادی همچون سیل اخیر شیراز است كه به یكباره سرازیر شده و همه چیز را از بین می برد و هیچ كس نیز نمی‌تواند كاری انجام دهد، بنابراین باید با آهنگ تند تر و با آرایش نظامی شرایط را به گونه ای فراهم كنیم كه آمادگی مواجهه با مشكلات را داشته باشیم.
وی بیان داشت: وزارتخانه ها و مراكز دولتی باید همراه با بخش خصوصی به تدوین قوانینی برای وضعیت امروز اقتصادی كشور بپردازند و اگر نیاز است مجلس نیز ورود كند تا قوانین تازه ای مصوب شود.
غزنوی با بیان اینكه در جنگ اقتصادی باید همه قوا فرصت، وقت و هزینه شان را برای آمادگی بخش تولید مهیا كنند، گفت: این در حالی است كه چنین شرایط را شاهد نیستیم؛ در این راه و اولویت اول و آخر، تغییر نظام بانكی است، زیرا رغبتی ندارند پول هایشان را به سمت تولید هدایت كند.
اقتصام**3065**1883