۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
کد خبر 83325139
۰ نفر
نگراني روس ها از تنش آفريني آمريكا درمنطقه

مسكو - ايرنا - رئيس سازمان اطلاعات خارجي روسيه سير اوضاع پيرامون ايران از سوي آمريكا را سناريوي خطرناكي خواند كه با خروج ايالات متحده از توافق هسته اي كليد خورد و همچنان ادامه دارد.

به گزارش تاس، سرگئي نارشكين در حاشيه نشست سران سازمان هاي اطلاعاتي كشورهاي عضو جامعه همسود در دوشنبه پايتخت تاجيكستان با بيان اين مطلب به خبرنگاران گفت: بسياري از كشورها اطمينان دارند كه ايران به طور كامل تعهدات خود در چارچوب معامله هسته اي را اجرا مي كند و به همين خاطر بديهي است متشنج كردن اوضاع از طرف آمريكا ماهيت خطرناكي دارد.
رئيس سازمان اطلاعات خارجي روسيه اظهار داشت: طرف هاي مساله در اين شرايط بايد هيجان خود را مهار كنند و چنين رفتاري ازسوي دو طرف بسيار مهم است.
وي ادامه داد: در چنين وضعيتي نبايد هيجان زده شد و ما انتظار داريم عقل سليم در تجزيه و تحليل وضعيت كنوني برتري يابد تا شاهد تصميمات سياسي نادرست نباشيم.
مقام روس خاطرنشان كرد: نياز جدي به نتيجه گيري هوشمندانه داريم زيرا كه وضعيت در صورت تصميم گيري ناگهاني در مسير خطرناكي قرار خواهد گرفت.
ترامپ 18 ارديبهشت‌ ماه سال 97 به صورت غيرقانوني و يكجانبه از توافق هسته اي با ايران موسوم به برجام خارج شد و تحريم هاي اين كشور عليه ملت ايران را بازگرداند.
ايالات متحده به تازگي علاوه بر قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در فهرست سازمان هاي تروريستي خود، ديگر كشورها را تهديد كرده كه در صورت خريد نفت از ايران با تحريم هاي واشنگتن مواجه مي شوند.
آمريكايي ها علاوه بر اين اقدامات، بر تعداد نيروها و ادوات نظامي خود در منطقه افزوده اند و هر روز براي ايران خط و نشان مي كشند.
مقامات جمهوري اسلامي ايران نيز به تازگي به كشورهاي باقيمانده در برجام 60 روز براي اجراي تعهدات خود به‌ويژه در حوزه‌هاي بانكي و نفتي فرصت داد و تاكيد كرد: هر زمان كه خواسته‌هاي ايران تامين شود؛ تهران نيز به همان ميزان اجراي مجدد تعهدات متوقف‌ شده را از سر خواهد گرفت اما در غير اين صورت، جمهوري اسلامي مرحله‌ به‌ مرحله تعهدات ديگري را متوقف خواهد كرد.
آمريكا با هدف فشار بر ايران و تحميل خواسته هاي خود بر اين كشور، ناوگروهي را به خليج فارس اعزام كرده است.
ترامپ نيز به تازگي در شبكه اجتماعي توييتر ايران را تهديد كرد تا شرايط را براي تحميل خواسته هاي واشنگتن فراهم و مساعد كند.
محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران نيز به ترامپ هشدار داده است كه ايرانيان را تهديد نكند از سوي ديگر مقامات ايران اعلام مي كنند كه امكان به صفر رساندن صادرات نفت ايران از سوي آمريكا غيرممكن است.
رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز اخيرا اعلام كردند كه ايران قصد آغاز جنگ يا مذاكره ندارد اما به مقاومت ادامه خواهد داد.
اروپام*391*1346**