دولت مشكلی در پرداخت هزینه بازسازی مناطق سیل زده ندارد

گرگان - ایرنا - معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور گفت: دولت مشكلی در پرداخت هزینه بازسازی و تعمیر خانه های سیل زده، ترمیم زیرساخت ها و كمك به بازگشت رونق این مناطق ندارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی جمالی نژاد روز پنجشنبه در مراسم 'جهاد همبستگی ملی كمك به بازسازی و احداث ٢0 هزار واحد مسكونی مناطق آسیب دیده سیل كشور به مناسب سوم خرداد در روستای تازه آباد شهرستان آق قلا' اظهار داشت: دولت پرداخت 29 هزار و 130 میلیارد ریال را برای جبران خسارت سیل به آسیب دیدگان 18 استان كشور تصویب كرده و آن را در زمان بندی مشخص پرداخت خواهد كرد.
وی بیان كرد: علاوه بر آن مرمت زیرساخت های آسیب دیده از سیل با بودجه 7 هزار و 460 میلیارد ریالی و پرداخت 25 هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه با كارمزد 4 درصد، دیگر مصوبات حمایتی دولت برای مردم سیل زده استان های كشور است.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور افزود: در سیل اخیر 169 هزار و 377 واحد مسكونی دچار خسارت شد كه از این تعداد 68 هزار و 315 نیازمند نوسازی و مابقی به مرمت و تعمیر احتیاج دارد.
وی گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده، مرمت و تعمیر خانه های آسیب دیده از سیل تا 2 ماه آینده و نوسازی خانه های تخریب شده تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور بیان كرد: همراهی و همیاری دستگاه ها و نهادها از عوامل اصلی سرعت بخشیدن به نوسازی و بازسازی مناطق سیل زده است و همه آن ها تا انتها در كنار مردم آسیب دیده خواهند ماند.
جمالی نژاد افزود: در سیل اخیر 11 هزار و 846 خانه در مناطق شهری و 56 هزار و 469 واحد مسكونی در روستاهای كشور تخریب و 101 هزار و 62 منزل هم دچار خسارت شد.
وی ادامه داد: همچنین در اثر سیل، اسباب و لوازم منزل 109 هزار و 832 واحد مسكونی دچار آسیب شد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور به تلاش پرداخت خسارت و ساخت خانه های تخریب شده سیل اشاره كرد و گفت: بنیاد مسكن تاكنون 56 هزار و 550 پرونده خانه های تخریب شده را برای دریافت تسهیلات تكمیل كرده كه از این تعداد 25 هزار و 629 پرونده به بانك معرفی و با مالكان 2 هزار و 482 واحد برای دریافت وام، قرارداد بسته شد.
3091