۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۰
کد خبر: 83325126
۰ نفر
فاجعه در كمین طولانی ترین راسته بازار كشور

كرمان - ایرنا - وقوع آتش سوزی در بازارهای تاریخی كشور به علت بافت قدیمی، فرسودگی تاسیسات و رعایت نكردن ایمنی اتفاقی تكراری است لذا با پیشگیری و ایمن سازی بازار بزرگ كرمان از هم اكنون می توان از فاجعه ای احتمالی در طولانی ترین راسته بازار كشور جلوگیری كرد.

به گزارش ایرنا، بازار بزرگ تاریخی كرمان مجموعه ای دیدنی و گرانبها از شاهكارهای معماری دوره های مختلف تاریخی را در خود جای داده است.
این بازار از میدان ارگ آغاز و تا میدان مشتاقیه ادامه دارد و 60 درصد از آثار تاریخی شهر كرمان را در خود جای داده و هم اكنون نیز مهمترین مركز داد و ستد كالا در شهر كرمان به شمار می رود.
بازار بزرگ كرمان از بازارهای متفاوتی چون بازار گنجعلیخان، بازار اختیاری، بازار قیصریه زرگری، بازار مسگرها، بازار كفاش‌‌ها، بازار كلاه‌مال‌‌ها، بازار آهنگری، بازار عزیز، بازار عطاران، بازار مظفری، بازار قدمگاه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه تشكیل شده است.
تجهیزات و تاسیسات فرسوده، نداشتن سیستم اطفای حریق مناسب و رعایت نكردن اصول ایمنی در بازاری با قدمت بیش از 600 ساله كرمان، احتمال وقوع حادثه های مشابه آتش سوزی بازار تبریز را افزایش می دهد.
در این زمینه برای پیشگیری و جلوگیری از تكرار حوادث اینچنینی باید فعالیت هایی از جمله ضرورت استحكام سازی و احیای بافت فرسوده، تجهیزات و تاسیسات آن، جلوگیری از انبار كردن مواد آتش زا در كنار اجناس قابل اشتعال در مغازه ها و حیاط سراها، ساماندهی انبارهای متروكه و تقویت ایمنی بازار و تهیه سیستم اعلام و اطفای حریق توسط اصناف و كسبه بازار اجرایی شود.
كسبه و بازاریان با همكاری متولیان و دستگاه های مسئول، با ارائه آموزش ها در راستای رعایت اصول ایمنی و استانداردسازی می توانند از تكرار حوادث آتش سوزی در بازارهای بزرگ تاریخی پیش از وقوع آن جلوگیری كنند.
**كسبه اقدامی برای ایمن سازی بازار انجام نداده اند
یكی از كسبه بازار مسگرهای بازار بزرگ كرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تجهیزات و تاسیسات بازار كرمان سال ها به روز رسانی نشده و فرسوده و قدیمی است و نیز تاكنون اقدامی چشمگیر در راستای ایمن سازی این بازار انجام نگرفته است .
محسن پرنده افشار افزود: سیستم اطفای حریق و كپسول های آتش نشانی در طولانی ترین راسته بازار كشور وجود ندارد و بافت سنتی این منطقه احتمال وقوع حادثه را افزایش می دهد.
وی با بیان اینكه بازار بزرگ كرمان از آثار تاریخی با اهمیت استان است گفت: برای جلوگیری از حوادث احتمالی امتیازهای گاز و آب به كسبه این بازار داده نمی شود و امكان استفاده از وسایل گرمایشی وجود ندارد.
این كسبه كرمانی گفت: شهرداری اقداماتی در زیباسازی انجام داده اما بازار بزرگ كرمان همچنان در استحكام و زیرسازی بسیار ضعیف است و وجود آب انبار و احتمال بالا آمدن سطح آب در سیلاب می تواند موجب بروز حادثه شود.
**احتمال وقوع آتش سوزی در بازار كرمان وجود دارد
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری كرمان نیز گفت: احتمال خطر وقوع حادثه آتش سوزی در بازار بزرگ كرمان با توجه به شرایط فعلی وجود دارد.
علی عسكری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وضعیت كنونی بازار بزرگ كرمان ادامه داد: مشكلاتی از جمله انبارهای متروكه و نا ایمن موجود در بازار، جداسازی غیر اصولی مغازه ها، چیدمان نامناسب كالا، سیستم فرسوده برق رسانی، نداشتن كپسول آتش نشانی، نداشتن سیستم اطفای حریق تهدیدی برای حوادث احتمالی آتش سوزی در بازار بزرگ كرمان محسوب می شود.
**برنامه ها و اقدامات آتش نشانی برای ایمن سازی بازار كرمان
وی تصریح كرد: مهمترین اقدام در برنامه كاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اجرای پروژه ممیزی ایمنی بازار تاریخی كرمان بوده كه از سه ماه گذشته آغاز شده است و در این طرح مشكلات و تنگناهای این مكان شناسایی می شوند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری كرمان افزود: همكاران این سازمان با توجه به چك لیست های ایمنی به صورت دوره ای از اصناف و بازارهای شهر بازدید می كنند و موارد نا ایمن را شناسایی و به كسبه گوشزد می كنند.
وی گفت: تعداد 20 عدد شیر هیدرانت(برداشت آب آتش نشانی) در محدوده بازار كرمان نصب شده كه در زمان بروز حادثه آتش سوزی، خودروهای اطفای حریق در همان محل آب گیری می شوند و عملیات به سرعت پیگیری می شود.
عسكری بیان كرد: بازدیدهای مختلفی از مسیرهای ورودی و خروجی بازار كرمان انجام شده و نقشه آن برای امدادرسانی حین حوادث تهیه شده است.
وی افزود: پیشنهاداتی به هیات امنای بازار و اتاق اصناف برای تامین ایمنی در حوادث داده شده كه بازاریان باید این موارد را رعایت كنند و از این دست می توان به نصب خاموش كننده های مناسب در اماكن، نصب سیستم اعلام و اطفای حریق و دیگر نكات ایمنی اشاره كرد.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی كرمان عنوان كرد: این سازمان دوره آموزشی اصول ایمنی و آتش نشانی برای كسبه بازار بزرگ كرمان برگزار كرده و همچنین آموزش های دیگری نیز برای آموزش اصناف بازار در برنامه دارد.
**عملیات مرمتی بازار كرمان به صورت مستمر انجام می شود
معاون میراث فرهنگی استان كرمان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان كرد: عملیات ساماندهی و مرمت بازار بزرگ كرمان، كف سازی راسته اصلی و اجرای نماها با همكاری شهرداری كرمان، اجرا شد و در طرح مغازه ها شكل یكسان و همخوانی اجرا شده است.
مجتبی شفیعی افزود: سیستم شبكه توزیع برق و كابل كشی راسته بازار كرمان با اجرای پروژه مرمتی ساماندهی و به صورت توكار انجام شده است لذا در این زمینه مشكلی مشابه آتش سوزی بازار تبریز در راسته اصلی بازار كرمان پیش بینی نمی شود.
وی ادامه داد: عملیات مرمتی در راسته های فرعی، بازار كرمان هم به صورت مستمر انجام می شود و در منطقه میدان قلعه محمود پروژه مرمتی در حال انجام است و پروژه مرمتی بازار نیز طی سال آینده در بخش هایی ادامه می یابد.
معاون میراث فرهنگی استان كرمان با اشاره به آتش سوزی در بازار تبریز گفت: 90 غرفه از مجموع 120 غرفه كه طعمه حریق قرار گرفتند، تحت پوشش بیمه ای بودند و خسارت های این افراد جبران شد لذا ضرورت دارد كه كسبه بازار كرمان نیز از پوشش بیمه ای استفاده كنند.
وی بیان كرد: بازار تاریخی كرمان شامل مجموعه گنجعلی خان، مدرسه، حمام، ضرابخانه، میدان و راسته بازار و بازار اختیاری و وكیل و مظفری است كه از نظر تاریخی، فرهنگی و اقتصادی از دیرباز جایگاهی ویژه بین مردم كرمان داشته و هر سال در پروژه های مرمتی ثابت میراث فرهنگی قرار دارد.
بازار بزرگ تاریخی كرمان به عنوان طولانی ترین راسته بازار ایران در تاریخ 25 اردیبهشت 1380 با شماره ثبت 3856 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و این بنا از اهمیت و جایگاه اقتصادی، گردشگری و فرهنگی بسیاری بین مردم استان كرمان برخوردار است.
گزارش: حامد سالاری
7420/ 5054