سالانه 112 هزار مورد سرطان جدید در ایران رخ می دهد

تهران- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: 112 هزار مورد سرطان هر ساله در كشور رخ می دهد كه 10 هزار و 500 مورد آن مربوط به سرطان معده است.

دكتر «رضا ملك زاده» روز پنجشنبه در سمینار هفته سلامت گوارش با رویكرد تشخیص زودهنگام و درمان سرطان گوارش در سالن همایش بیمارستان شریعتی تهران افزود: از مجموع سرطان معده، 7 هزار و 400 مورد مربوط به مردان و بقیه مربوط به زنان است.
وی سرطان معده را سرطان شایع در كشور اما در عین حال قابل پیشگیری دانست و اظهار داشت: در مردان ایرانی اولین سرطان و در زنان سومین سرطان شایع است.
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران تصریح كرد: عوامل خطر سرطان معده در ایران شناخته شده است و مردم اگر نكات لازم را رعایت كنند احتمال سرطان معده در آنان بسیار كم می شود.
ملك زاده كاهش مصرف مناسب میوه و سبزیجات، مصرف سیگار، قلیان و تریاك، تحرك بدنی كم، مصرف غذاهای شور، رعایت نكردن بهداشت دهان را از عوامل خطرآفرین در بروز این سرطان اعلام كرد.
وی با اشاره به اینكه جمعیت زیادی در كشور از تریاك استفاده می كنند، یادآورشد: این افراد با تصور اینكه تریاك فایده ای برای آنها دارد، از آن استفاده می كنند اما از این مسئله غفلت كرده اند كه یكی از عوامل مهم سرطان ریه ، معده، لوزالمعده در ایران همین نوع از ماده مخدر است.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان این نكته كه ثابت شده كه غذاهای شور سرطان زا هستند، اظهار داشت: عامل مهم دیگر در ابتلا به سرطان معده، نوع غذاهایی است كه افراد مصرف می كنند.
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران به مردم توصیه كرد غذاهایی مصرف كنند كه نمك كم داشته باشد و یادآورشد: نمك در غذاهای ما خیلی زیاد است كه این كار علاوه بر ایجاد فشارخون سبب شیوع سرطان معده هم می شود.
ملك زاده ادامه داد: مردم باید از غذاهای برشته و سوخته مانند گوشت قرمز كبابی و مصرف زیاد ته دیگ به شدت پرهیز كنند.
وی گفت: عامل مهم دیگر ابتلا به این سرطان كه بسیار قابل توجه است بهداشت دهان است زیرا هر زمان به بهداشت دهان اهمیت داده نشود، سرطان مری و معده افزایش پیدا می كند.

** ریفلاكس عامل سرطان انتهای مری و ابتدای معده
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: ریفلاكس عمدتا نتیجه شیوه زندگی افراد است و می تواند سبب ایجاد سرطان های انتهای مری و ابتدای معده شود.
ملك زاده یكی از شایع تربن بیماری های گوارشی در ایران را ریفلاكس اعلام كرد و افزود: نزدیك به 25 درصد ایرانی ها ریفلاكس دارند.
وی به این افراد توصیه كرد كه وزن خود را طبیعی نگه دارند و از مصرف فست فودها، نوشابه های گازدار و چای داغ پرهیز كنند.

** اضافه وزن 35 درصد علت ایجاد سرطان ها است
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران در ادامه با اشاره به اینكه علت 35 درصد سرطان ها اضافه وزن است، گفت: افراد باید به اندازه غذا مصرف كنند.
ملك زاده با اشاره به اینكه سرطان مری در مردان شایع تر است، اظهار داشت: سرطان مری و معده در مردان سه برابر بیشتر از زنان است زیرا هورمون های زنانه از سرطان ها جلوگیری می كند.
به گفته وی 20 سالی كه زنان در دوره باروری هستند و هورمون بالایی دارند سبب می شود سرطان در آنان پایین تر باشد و به نوعی زنان 20 سال دیرتر به برخی سرطان ها مبتلا می شوند.

** برگزاری سمینار هفته سلامت گوارش به مدت یك هفته در ۱۲ استان
دبیر اجرایی هفته سلامت گوارش اظهار داشت: با توجه به روز جهانی گوارش كه از سوی سازمان جهانی بهداشت تعیین شده، دربسیاری از كشورها برنامه های علمی در راستای سلامت گوارش به مدت یك یا چند روز برگزار می شود.
دكتر «سید محمدمهدی میرناصری» افزود: هر سال عنوان مشخصی برای این روز بر اساس نیاز جامعه جهانی از طرف سازمان جهانی بهداشت اعلام می شود و موضوع امسال «تشخیص زودهنگام و درمان سرطان های دستگاه گوارش» است كه هر كشور متناسب با شرایط خود به نوعی در راستای این موضوع، برنامه های علمی برگزار و آگاهی بخشی می كند.
به گفته وی از برنامه های هفته گوارش پخش پوستر و بروشورها و بنرهای مرتبط با موضوع این هفته است كه در ۱۷ فرهنگسرای تهران و ۷٠٠ بیمارستان در سراسر كشور برای افزایش آگاهی مردم توزیع می شود.
دبیر اجرایی هفته سلامت گوارش افزود: هفته سلامت گوارش در ایران به مدت یك هفته از اول تا هشتم خرداد ماه در ۱۲ استان كشور با برپایی سمینارها به منظور آگاهی بخشی به عموم مردم برگزار می شود.
میرناصری استان های فارس، تهران، گیلان، اصفهان، قم، گلستان، خراسان رضوی، مازندران، اهواز، كردستان و آذربایجان شرقی را از جمله استان های مجری طرح هفته سلامت گوارش برشمرد و خاطرنشان كرد: سرطان های گوارش سهم زیادی از ابتلا به سرطان را به خود اختصاص داده و با توجه به شیوع سرطان های معده و كولون، تمركز بیشتری برای پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع این دو بیماری در این هفته خواهیم داشت.
اول تا هشتم خرداد ماه هفته سلامت گوارش نامگذاری شده كه شعار امسال تشخیص زودهنگام و درمان سرطان دستگاه گوارش تعیین شده است و به همین مناسبت برنامه هایی در 12 استان برگزار می شود.
علمی**1201**1883