دادگاه به متهمان پرونده شركت پدیده برای معرفی و بازگرداندن اموال مهلت داد

مشهد- ایرنا- یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز روز پنجشنبه در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران نظام اقتصادی در دادسرای مشهد با دادن مهلت چند روزه به متهمان برای معرفی و بازگرداندن اموال این شركت برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در ابتدای جلسه امروز دوم خرداد ماه به دستور قاضی منصوری رئیس دادگاه، كیفرخواست متهم احسان بنائی فرزند علیرضا قرائت شد. وی متهم است كه با تنظیم صورت وضعیتهای صوری اقدام به انجام معامله با شركت پدیده ‌كرده است.
پس از دفاعیات متهم، رئیس دادگاه از متهم محمد وحیدی شعرباف فرزند علی نیز خواست تا در جایگاه متهم برای ادای توضیحات قرار گیرد. بر اساس كیفرخواست وی متهم به تحصیل مال نامشروع به واسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام شركت پدیده است.
وحیدی در این دادگاه اظهارات پیشین خود نزد ضابطان و تحقیقات مقدماتی را قبول و بیان كرد: خانه خود را فروخته و سهام شركت پدیده را خریدم.
در ادامه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز، نماینده مدعی العموم نیز گفت: نامبرده از نزدیكان متهم ردیف اول می باشد كه فعالیت گسترده‌ای در امر دلالی سهام شركت پدیده داشته است.
در ادامه كیفرخواست متهم محمد رفائی نجاران طبسی فرزند محسن نیز قرائت شد و متهم به پرسشهای دادگاه پاسخ گفت. رفائی نیز به تحصیل مال از طریق نامشروع بواسطه انجام معامله با شركت پدیده متهم است.
قاضی منصوری رئیس دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز نیز در ادامه نشت امروز با اشاره به تلاش دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در راستای انجام وظایف، گفت: با دقت بالا نسبت به اجرای قانون اقدام خواهیم كرد.
در ادامه كیفرخواست سیدحسن میربمانی یزدی فرزند هادی نیز توسط نماینده دادستان قرائت شد.
وی كه متهم به تحصیل مال نامشروع است گفت: اظهارات ثبت شده خود را در مرحله تحقیقات مقدماتی قبول دارم.
در ادامه یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز با قرائت موارد اتهامی سایر متهمان و استماع دفاعیات آنها و وكلای مدافع، پس از 11 جلسه دادرسی رئیس دادگاه با تشریح روند دادرسی این پرونده گفت: امیدواریم متهمان از فرصت محدودی كه در اختیارشان قرار گرفته برای بازگرداندن اموال سهامداران و جبران مافات استفاده كنند.
ادامه رسیدگی به پرونده شركت پدیده شاندیز به تاریخ 20 خرداد ماه جاری موكول شد تا در این فرصت وكلای مدافع و متهمان اسناد و مدارك مورد ادعا و همچنین لوایح دفاعیه را تقدیم دادگاه نموده و از این فرصت با نظارت دادستانی عمومی و انقلاب مركز خراسان رضوی در جهت معرفی و بازگرداندن اموال شركت استفاده كنند.
رسیدگی به اتهامات شركت پدیده در صحن دادگاه با حضور 22 متهم در قالب پرونده ای 100 جلدی به ریاست قاضی سید هادی منصوری از 22 اردیبهشت ماه در مشهد آغاز شده است.
عدم رعایت الزامات قانونی، عدم توجه به تذكرات قانونی صادر شده توسط سازمانهای مسئول، عدم دریافت مجوز‌های لازم قانونی، عدم رعایت حقوق سهامداران، تبلیغات گسترده و اغواگرانه منجر به بروز مشكلات متعدد برای شهروندان و سهامداران، عدم تمكین در برابر تعهدات داده شده، ارائه دلایل غیرواقعی و واهی برای توجیه اقدامات خلاف قانون، تغییر گسترده كاربری اراضی و عدم رعایت حقوق بیت المال از جمله مواردی بوده كه توسط نمایندگان ستاد تدبیر استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی، سازمان امور اراضی كشور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان بخشی از تخلفات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز در صحن علنی دادگاه مطرح شده است.
پیش از این با برپایی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در مشهد دو پرونده مربوط به تخلفات شركت سرمایه گذاری پردیسبان و تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان هم رسیدگی و احكام مجرمان اعلام شد.
فعالیت شركت پدیده شاندیز كه 130 هزار سهامدار دارد چهار سال پیش در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیرمجاز كاربری زمینهای كشاورزی، پرداخت نكردن حقوق دستگاههای ذیربط، دریافت نكردن گواهی پایان كار و دیگر تخلفات مدیران این شركت با دستور مراجع قضایی متوقف شد.
مراجع قضایی در مرحله نخست، دفاتر فروش و عرضه سهام شركت را با حكم دادستانی خراسان رضوی بستند و بعد از مدتی فعالیتهای كل پروژه متوقف شد.
حل مشكل سهامداران و فعال كردن مجدد این پروژه ظرف چهار سال اخیر از دغدغه های جدی مسئولان بود به طوری كه سه سال پیش با تشكیل 'ستاد تدبیر' در خراسان رضوی اقداماتی برای راه اندازی دوباره و سر و سامان دادن به وضعیت شركت پدیده شاندیز صورت گرفت.
پیرو این اقدامات بود كه مدیرعامل جدید گروه شركتهای پدیده شاندیز مهر ماه پارسال اعلام كرد 45 شركت پیمانكاری و مشاور جزء و كل برای ساخت و تكمیل پروژه های شركت با این مجموعه قرارداد منعقد كرده اند.
هم اكنون گروه شركتهای پدیده در قالب شش شركت اصلی و دو موسسه وابسته در حال فعالیت است و دو سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره كیش استان هرمزگان دارد و به طور میانگین دو هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول كار هستند.
7505/1858