روز جهانی قدس میراث گران سنگ امام خمینی است

قم - ایرنا - رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قم با بیان این كه امسال روز جهانی قدس مصادف با 10 خردادماه جاری است، گفت: راهپیمایی یوم الله روز جهانی قدس، میراث گران سنگ امام خمینی(ره) است كه منحصر به ایران نبوده و در ده ها كشور دیگر نیز برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، نصرت الله لطفی روز پنجشنبه در جلسه ستاد بزرگداشت «سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی، قیام خونین یوم الله 15 خرداد و راهپیمایی روز جهانی قدس» اضافه كرد: در روز قدس همچون سال های گذشته مردم از مسیرهای 10 گانه به سمت میدان بزرگ آستانه حركت می كنند.
وی افزود: پس از تجمع مردم در میدان آستانه، حركت راهپیمایان ساعت 11 شروع می شود و از مسیر میدان شهید مطهری، خیابان اراك، پل حجتیه و خیابان شهدا؛ شركت كنندگان به سمت مصلای قدس حركت خواهند كرد.
وی اظهار داشت: سخنران راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر مقدس قم، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن اختری دبیركل مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.
لطفی بر آماده سازی زیرساخت های مورد نیاز برای سهولت مردم به منظور شركت در راهپیمایی روز جهانی قدس تاكید كرد و گفت: همه دستگاه باید در این زمینه احساس مسئولیت كنند و با تمام امكانات خود در این زمینه مشاركت داشته باشند.
وی همچنین ، مهیا ساختن وسائل رفت و آمد شركت كنندگان در راهپیمایی از منطقه پردیسان قم را ضروری دانست و افزود: در بخش های تابع قم نیز مراسم روز قدس با محوریت ائمه جمعه به صورت باشكوه برگزار می شود.
پردیسان در منطقه هشتم شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است، این منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسكن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال 1390 به یكی از مناطق هشت گانه شهرداری قم تبدیل شد.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قم با تاكید بر وحدت، انسجام، همدلی و اتحاد گفت: باید در راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس شعارهای مرتبط با این روز منعكس شود.
وی با اشاره به پدیده شومی كه به عنوان معامله قرن مطرح است، افزود: نظام سلطه می خواهد هرچه كه هست را از فلسطینی ها بگیرد كه این امر انسجام بزرگ ملت اسلام را می طلبد تا بار دیگر با حضور پرشكوه در راهپیمایی روز جهانی قدس، اتحاد و همدلی مسلمانان در برابر نظام سلطه نشان داده شود.
وی بر برگزاری راهپیمایی باشكوه روز قدس در شهر مقدس قم تاكید و اظهار كرد: مردم در مناسبت های گوناگون از جمله راهپیمایی 22 بهمن سال گذشته نشان دادند كه با وجود همه سختی ها و مشكلات اقتصادی پشتیبان نظام و انقلاب اسلامی هستند.
لطفی گفت: شركت در راهپیمایی روز جهانی قدس، فقط دفاع و حمایت از مردم مظلوم كشور فلسطین نیست، بلكه مرتبط با امنیت ملی كشور نیز ماست.
امام خمینی در 16 مرداد 1358 در اقدامی هوشمندانه آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» نامگذاری كردند و این روز را روز مقابله مستضعفان با مستكبران دانستند و از مسلمانان جهان خواستند كه همبستگی خود را برای حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین به نمایش بگذارند.
وی در بخش دیگر سخنان خود، بر برگزاری مراسم باشكوه به مناسبت بزرگداشت سالگرد ارتحال امام راحل، نكوداشت آغاز رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی و قیام خونین یوم الله 15 خرداد و نیز برگزاری راهپیمایی روز 15 خرداد تاكید كرد.
وی افزود: در این ایام ضمن گرامیداشت یاد حضرت امام خمینی، باید نشر و تبیین مكتب سیاسی امام راحل، بیان ویژگی های منحصربه فرد امام، آرمان های انقلاب و تبیین ولایت و رهبری رهبر معظم انقلاب نیز مورد توجه قرار بگیرد.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قم گفت: زمان و مكان برگزاری مراسم بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی و قیام خونین یوم الله 15 خرداد، در آینده به مردم شریف، انقلابی و ولایتمدار قم اطلاع رسانی خواهد شد.
در این جلسه كه با حضور مرتضی حیدری فرماندار قم برگزار شد، برخی از اعضای شورا به بیان دیدگاه ها، نظرها و پیشنهادهای خود در رابطه با موضوع های مطرح شده در جلسه پرداختند.
15 خرداد سال 1342 سرآغاز نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی است كه در جریان این رویداد مهم تاریخی شمار زیادی از مردم، روحانیان و طلبه ها به دست عمال رژیم پهلوی به شهادت رسیدند.
حضرت امام خمینی رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران، در 14 خرداد سال 1368 رحلت كردند و حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر نظام مقدس جمهوری اسلامی در این روز انتخاب شدند.
7406/ 1175/