چالش بيماري مالاريا در برخي مناطق ايران وجود دارد

تهران- ايرنا- نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران گفت: در برخي مناطق ايران از جمله استان سيستان و بلوچستان هنوز چالش‌هاي بهداشتي مانند بيماري مالاريا وجود دارد البته اين استان بسيار بزرگ بوده و جمعيت آن پراكنده است.

به گزارش وزارت بهداشت، كريستوف هاملمان روز پنج شنبه درباره چالش بيماري مالاريا در استان‌هاي جنوب شرقي كشور افزود: استان سيستان و بلوچستان با افغانستان و پاكستان مرز مشترك دارد، اما برخي بيماري‌ها مرز نمي‌شناسند و بين جمعيت مناطق مختلف شيوع پيدا مي‌كند.
وي ادامه داد: سه دانشگاه علوم پزشكي در استان سيستان و بلوچستان درباره كنترل و مبارزه با بيماري‌هاي واگيردار متعهد و در حال تلاش هستند و سازمان جهاني بهداشت نيز به اين دانشگاه‌ها كمك مي‌كند تا خدمات بهتر و بيشتري را به مردم اين منطقه ارائه دهند.
هاملمان گفت: نظام بهداشتي و درماني ايران عملكرد خوبي داشته و پوشش و بسته خدماتي كه در نظام سلامت ايران به مردم ارائه مي‌شود بين كشورهاي منطقه كم نظير است.
پنجم ارديبهشت 98 بود كه هاملمان در همايش روز جهاني مالاريا در چابهار اظهار داشت: بر اساس مطالعات موجود در يك سال اخير تعداد موارد محلي مالاريا در ايران كمتر از 20 مورد بوده كه اين نشان دهنده اراده و عزم قوي اين كشور در حذف مالارياست. ايران هم اينك در آستانه حذف مالارياست و بايد پشتيباني فني سازمان بهداشت جهاني در راستاي حذف مالاريا در اين كشور تداوم يابد.
علي رضا رئيسي، معاون بهداشت وزارت بهداشت هم در همان همايش درباره بيماري مالاريا در ايران گفته بود: بر اساس برآوردهاي سازمان بهداشت جهاني و اقدامات انجام شده، ايران در آستانه حذف مالارياست. گرفتن گواهينامه حذف مالاريا به ادامه دار بودن برنامه مبارزه با اين بيماري بستگي دارد، اما ايران تاكنون در حذف اين بيماري موفق عمل كرده است.
اجتمام*9482**9121