۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۳
کد خبر: 83325096
۰ نفر
اشتغالزایی با بهره گیری از صنعت گردشگری

تهران- ایرنا- كارآفرینی، اشتغال سریع و درآمد زیاد از ویژگی گردشگری است و كارشناسان همواره بر رفع محدودیت ها، اتخاذ تصمیم هایی برای استفاده از حضور گردشگران و ایجاد اشتغال تاكید دارند و مسئولان نیز از برنامه های جدید در این حوزه خبر می دهند.

اشتغال، درآمد و تفریح از نیازهای اساسی بشر است و تمام اینها در صنعت گردشگری وجود دارد و این صنعت ظرفیت پاسخگویی به این نیازها را دارد.
با توجه چهار فصل بودن كشور و وجود آثار باستانی، تاریخی و طبیعی و استفاده از آن در تمام طول سال، رشد گردشگری در ایران آسان است اما این امر منوط به آن است كه زیرساخت های گردشگری همچون راه، اقامتگاه، هتل و مراكز پذیرایی براساس استانداردهای جهانی فراهم شود.
در تبصره 18 قانون بودجه 97 نیز پیش بینی شده بود كه بیش از 60 هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی در بخش های مختلف كشاورزی، صنعت، گردشگری و میراث فرهنگی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و سایر بخش‌ها اختصاص یابد.
نماینده سازمان میراث فرهنگی در نخستین جلسه كمیسیون تخصصی شواری عالی اشتغال سال جاری، از ایجاد 203 هزار و 418 شغل در حوزه‌های گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی خبر داده و اعلام كرده است: فقط 27 هزار فرصت شغلی با استفاده از ظرفیت ‌های منابع اشتغال عمومی بود و مابقی با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی ایجاد شده است.
«غلامرضا علیزاده» كارشناس حوزه كار درباره صنعت گردشگری و ایجاد اشتغال در این حوزه با توجه به شرایط موجود كشور معتقد است كه با ایجاد مراكز بهداشتی در سطح شهر، استفاده از فرصت های شبانه شهرها و رفع محدودیت ها می توانیم از این ظرفیت مناسب بهره مند شویم.

** درآمد 18 میلیارد دلاری تنها با استفاده از یك درصد درآمد گردشگری در جهان
این كارشناس به ایرنا گفت: ایران با داشتن جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی جزو 10 كشور نخست دنیا در جاذبه های گردشگری است اما این صنعت مورد غفلت قرار گرفته است.
وی افزود: درآمد گردشگری در جهان 1800 میلیارد دلار است كه اگر حتی بتوانیم یك درصد از این سهم را به خود اختصاص دهیم 18 میلیارد دلار درآمد كسب می كنیم.
علیزاده اظهار داشت: به ازای هر پنج گردشگر یك شغل ایجاد می شود زیرا برای توسعه صنعت گردشگری به ایجاد جاده، هتل، رستوران و خیلی موارد دیگر نیاز است كه هر كدام به تنهایی تعداد زیادی شغل در كشور ایجاد می كند.
وی توضیح داد: وقتی گردشگر وارد یك شهر می شود باید امكاناتی فراهم كنیم تا هر چه بیشتر در شهر رفت و آمد داشته باشد و بیشتر خرید كند این در حالیست كه ساده ترین امكانات همچون سرویس های بهداشتی مناسب در سطح شهر وجود ندارد.
كارشناس حوزه كار ادامه داد: شاید وجود سرویس بهداشتی به ظاهر موضوع پیش پا افتاده ای برای جذب گردشگر باشد اما بررسی های انجام شده نشان می دهد كه باید حداقل 500 هزار سرویس بهداشتی در شهرها و بین شهرها ایجاد شود.
وی با تاكید براینكه باید از صنعت گردشگری استفاده شود، اظهارداشت: گاهی محدودیت هایی برای گردشگران وجود دارد كه مانع از سفر آنها به ایران می شود از این رو باید فضا باز شود.
علیزاده افزود: علاوه بر این، محدودیت ها موجب شده تعداد زیادی از مردم برای تفریح به كشورهای حاشیه خلیج فارس سفر كنند و چنانچه هر كدام از این افراد پنج هزار دلار همراه داشته باشند در مجموع 15 میلیارد دلار ارز از كشور خارج می شود كه با گسترش ایرانگردی می توان مانع از این كار شد.
وی با بیان اینكه می توان از فرصت شبانه شهرها برای رونق اقتصاد استفاده كرد، گفت: در پایتخت افراد از صبح مشغول كار و فعالیت هستند و پایان روز نیز بسیاری از مراكز تفریحی و گردشی تعطیل است. با برنامه ریزی مناسب می توان شب زیستی را در كشور گسترش داد.
این كارشناس حوزه كار تاكید كرد: اشتغالات شبانه می تواند یك سوم به اشتغالات شهر تهران كمك كند.

** اشتغالزایی وزارت تعاون با كمك صنعت گردشگری
معاون توسعه كارآفرینی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از فعالیت شركت های گردشگری برای اعزام مسافران به خارج از كشور و نبود آنها در مناطق خوب گردشگری گلایه دارد و از ایجاد خانه صنایع خلاقه در شهرها برای توسعه گردشگری می گوید.
«عیسی منصوری» به ایرنا گفت: در بحث گردشگری بر اساس هماهنگی های انجام شده میان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان میراث فرهنگی كریدورهایی تعریف شده كه چند شهر با جذابیت های مذهبی، طبیعی، فرهنگی، و تاریخی را دربرمی گیرد.
وی افزود: در این برنامه برای ایجاد اشتغال به جای اینكه به هتل و محل اقامت توجه شود تمركز بر جذابیت های گردشگری است به گونه ای كه جذابیت های سخت افزاری و نرم افزاری منجر به افزایش درآمد برای گروه های هدف بومی و كسانی كه در رشته های مربوطه تحصیل كرده و خدماتی را ارائه می كنند، شود.
معاون وزیر كار با بیان اینكه معمولا شركت های خدمات گردشگری در شهرهای بزرگ مستقر هستند، تصریح كرد: این شركت ها در زمینه جذب گردشگر برای اعزام به خارج فعالیت می كنند و كمتر به گردشگران داخلی توجه دارند.
وی یادآورشد: برای نمونه در مناطق خوب گردشگری همچون كاشان شركت گردشگری مناسب وجود ندارد در حالی كه اگر این اتفاق بیافتد هم اشتغال ایجاد می شود و هم گردشگر می آید.
به گفته منصوری استفاده از نیروی انسانی ماهر برای ایجاد و توسعه جذابیت های گردشگری، پیاده سازی نظام مالی برای گردشگری با این هدف كه مناطق هدف به صورت منطقه ای درآمد داشته باشند و استفاده از فضای مجازی، محورهای اصلی برنامه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای بهره مندی از صنعت گردشگری است.
وی ادامه داد: ایجاد خانه صنایع خلاقه از دیگر برنامه های توسعه گردشگری است و هم اكنون در دو استان كردستان و كرمانشاه این طرح اجرا می شود و برای نمونه در حمام شهناز خان در كرمانشاه خانه صنایع خلاقه ایجاد شده كه به توسعه صنایع دستی آن منطقه كمك می كند.
معاون وزیر كار تاكید كرد: همچنین الگوها و مدل هایی را با دستگاه های مربوطه بنا به اقتضای هر منطقه برای توسعه گردشگری و صنایع دستی اجرا می شود.
اقتصام**9132**9189**1883