مشاور وزیرخارجه: اولویت كاری با افغانستان همكاری اقتصادی است

مشهد- ایرنا- مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت در شمال و شرق كشور گفت: مهمترین اولویت كاری جمهوری اسلامی ایران با كشور دوست و همسایه افغانستان توسعه و افزایش همكاریهای اقتصادی و تجاری دوجانبه است.

غلامعباس ارباب خالص روز پنجشنبه در مراسم معارفه سركنسول جدید افغانستان در مشهد افزود: ایران و افغانستان مشتركات زیادی در حوزه فرهنگی دارند كه می توان از این فرصت برای توسعه اقتصادی بهره گرفت.
وی ادامه داد: هم اینك مبادلات تجاری میان دو كشور به ویژه استانهای هرات و خراسان رضوی جریان دارد اما باید بیش از این گسترش یابد در این چارچوب تاكنون تفاهمنامه های خوبی میان استاندار خراسان رضوی و والی هرات منعقد شده است.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق كشور همچنین به ظرفیت بالای علمی خراسان رضوی اشاره و بیان كرد: هم اینك بیشترین دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در مشهد را اتباع افغانستان تشكیل می دهند. در این حوزه نیز با توجه به اشتراكات فرهنگی می توان شمار دانشجویان را افزایش داد.
وی گفت: در حوزه پزشكی نیز تفاهمنامه هایی میان خراسان رضوی و هرات منعقد شده بطوری كه پزشكان افغانستانی در مشهد آموزشهای تخصصی می بینند.
ارباب خالص در ادامه به ظرفیتهای بندر چابهار در جنوب شرق ایران هم اشاره و بیان كرد: این بندر مهم و استراتژیك فرصت بی نظیری برای استفاده سرمایه گذاران و تجار كشور دوست و همسایه افغانستان فراهم كرده است. چابهار به عنوان یكی از بنادر مهم در جنوب ایران و بخش شمالی دریای عمان بخاطر موقعیت جغرافیایی راهبردی و دسترسی مستقیم به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با دیگر كشورهای منطقه دارد.
وی افزود: استانهای شمالی ایران به ویژه گلستان و مازندران نیز از ظرفیتهای خوبی در حوزه كشاورزی برخوردارند لذا این آمادگی وجود دارد تا همكاریهای اقتصادی در این بخش هم توسعه یابد.

* ایران شریك تجاری افغانستان
سركنسول جدید افغانستان در مشهد نیز در این دیدار به شراكت اقتصادی كشور متبوعش با ایران اشاره و بیان كرد: خراسان رضوی و مشهد در این عرصه از ظرفیتهای اقتصادی بالا و مطلوبی برخوردارند.
عبدالجبار انصار افزود: نهادهای ذیربط در افغانستان بدون هیچگونه مانع و معذوریتی پیگیر توسعه فعالیت بازرگانان ایرانی هستند. ایران و افغانستان تاریخ، زبان و فرهنگ مشتركی دارند كه می توان از آن به عنوان یك فرصت بی بدیل در همكاریهای اقتصادی بهره بردای كرد.
وی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران سالها پذیرای مهاجران افغانستانی بوده لذا جا دارد از ملت و دولت شما بخاطر میزبانی از هموطنانم قدردانی نمایم. منافع ایران و افغانستان با یكدیگر گره خورده و هیچكس نمی تواند خللی در اراده دو ملت برای حفظ و گسترش روابط بوجود آورد.

* خراسان رضوی محل 60 درصد مبادلات تجاری ایران و افغانستان
سركنسول افغانستان در مشهد همچنین گفت: حجم مبادلات تجاری سالانه ایران و افغانستان دو میلیارد و 800 میلیون دلار به استثناء مواد نفتی و مشتقات آن می باشد كه 60 درصدش مربوط به خراسان رضوی است. نگاه ما این است كه كالاهای وارداتی ایرانی از حوزه غرب افغانستان به جنوب و جنوب شرق این كشور نیز صادر شود.
وی افزود: همچنین لازم است بازارهای جدیدی برای كالاهای ایرانی در افغانستان ایجاد شود زیرا محصولات ایران از نظر استاندارد كیفی و قیمت بسیار مناسب هستند. فرهنگ مصرف در افغانستان مشابه ایران است و بر این اساس نیازمند گسترش صادرات و واردات كالا بین دو كشور هستیم .
8005/1858