آمریكایی ها به نوری المالكی گفتند دنبال جنگ نیستند

بغداد - ایرنا - یك منبع مطلع عراقی به خبرنگار ایرنا گفت كه در تماس هایی كه نوری المالكی نخست وزیر عراق با چند مقام آمریكایی داشته است، آنها اطمینان داده اند كه دنبال جنگ نیستند.

یك منبع مطلع نزدیك به ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالكی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خبر داد كه نخست وزیر اسبق عراق در روزهای اخیر تماس هایی با برخی مسئولان آمریكایی داشته و با آنان در خصوص تنش اخیر در منطقه رایزنی كرده است.
این منبع كه نخواست نامش ذكر شود، گفت: مسئولان آمریكایی در تماس هایی كه نوری المالكی با آنان داشته است، بارها مدعی شده اند و اطمینان داده اند كه حضور نظامی جدید و بی سابقه آمریكا در منطقه صرفا جنبه پیشگیرانه دارد و واشنگتن دنبال نیست.
وی افزود: آمریكایی ها مدعی شدند كه این حضور نظامی صرفا برای اعلام آمادگی واشنگتن برای مقابله با واكنش احتمالی - به زعم آنان - گروههای نزدیك به ایران به فشارهای اخیر علیه تهران است.
این منبع گفت كه نوری المالكی نیز در این گفت و گو نسبت به تبعات بسیار خطرناك افزایش تنش در منطقه و آثار سوء آن بر كل منطقه از جمله عراق هشدار داد و خواستار حل مشكلات بر اساس قوانین و تعهدات بین المللی شد.
در همین حال عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز عصر سه شنبه در یك كنفرانس خبری با ابراز نگرانی از تبعات افزایش تنش در منطقه و تاثیرات مخرب آن بویژه بر عراق، گفت كه بغداد بزودی دو هیات به آمریكا و ایران برای پایان دادن به تنش ها میان دو طرف اعزام خواهد كرد اما این به منزله میانجیگری به معنای خاص آن نیست بلكه در مرحله تبادل پیام ها برای كاهش سطح بحران و عبور از آن است.
وی خاطرنشان ساخت كه عراق برای آرام كردن اوضاع بزودی یك هیات به تهران و هیاتی دیگر به واشنگتن اعزام می كند.
عبدالمهدی گفت: تماس ها در عالی ترین سطح در حال انجام است و نگاه بغداد برای حل بحران در منطقه بسیار به نگاه اتحادیه اروپا نزدیك است.
وی افزود: در مرحله انتقال پیام ها میان تهران و واشنگتن هستیم و برای كاهش سطح بحران میان دو طرف تلاش می كنیم اما این با میانجیگری متفاوت است، چرا كه میانجیگری مقدمات خود را می خواهد كه هنوز فراهم نیست ابتدا باید آتش بحران را مهار و آرامش ایجاد كرد.
'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز چهارشنبه شب در جریان دیدار با یكی از مراجع تقلید عراق تاكید كرد كه ایران آغازگر حمله به دیگران نخواهد بود اما به هر تعرضی پاسخ جدی می دهد.
وی با اشاره به ملاقاتهای اخیر سفرای اروپایی و كشورهای غربی با وی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: در این دیدارها پیام روشن جمهوری اسلامی به جهان مطرح شد و آن این كه ما به هیچ كشوری حمله نخواهیم كرد ولی در مقابل هر تعرضی پاسخ جدی خواهیم داشت.
گفتنی است این تحولات همزمان با افزایش اقدامات تحریك آمیز و تهدیدات آمریكا علیه كشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی كشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق از جمله با هدف افزایش فشارها به عراق برای همراه كردن این كشور با سیاست های ضد ایرانی گروه ب، صورت می گیرد.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز مقامات آمریكایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این كشور با صدور بیانیه و سخنرانی یا گفت و گو با رسانه ها نسبت به تبعات خطرناك نقض حاكمیت عراق از سوی آمریكا و پیامدهای وخیم افزایش تنش ها برای عراق و كل منطقه هشدار داده اند.
خاورم*6**380