۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۷
کد خبر: 83325071
۰ نفر
آزادسازی خرمشهر، فتح خودباوری و آرمانی ماندگار

سمنان- ایرنا- سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر توسط رزمندگان در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی، نمادی از خودباوری، عزم راسخ و اتحاد ملی مردم ایران بر محور آرمان های ماندگار جمهوری اسلامی در برابر هجمه های دشمنان است.

به گزارش ایرنا، یوم الله سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ، گویای مقاومت و پایداری ملت ایران اسلامی است، حماسه ای كه در تاریخ ثبت شد تا درسی برای دشمنان این نظام باشد و آن ها بدانند مردم ایران ملتی هستند در پای آرمان ها همواره انسجام و شجاعت دارند.
امام راحل درباره فتح خرمشهر فرمودند: فتح خرمشهر فتح خاك نیست، فتح ارزش های اسلامی است، خرمشهر شهر لاله های خونین است. خرمشهر را خدا آزاد كرد.
در طول 40 سال پس از انقلاب اسلامی، ملت ایران با تاسی از امام راحل و رهبری، هیچ زمان حتی وجبی از خاك این مرز و بوم را به دشمن ندادند و در برابر قلدری‌های هیچ كسی كوتاه نیامدند و فتح خرمشهر، نمونه بارز حماسه ای بزرگ است كه نشان داد ملت ایران چگونه در مقابل بزرگترین لشكركشی صدام به ایران ایستادند و اجازه ندادند حتی یك وجب از خاك كشور به دست دشمن بیفتد.
خرمشهر پس از 575 روز اشغال و پس از 35 روز مقاومت، چهارم آبان 1359توسط رژیم تا دندان مسلح بعثی عراق اشغال شد و در ساعت 11 صبح روز سوم خرداد 1361 در عملیات بیت المقدس آزاد شد.
عملیات آزادسازی خرمشهر به كشته و زخمی شدن 16 هزار و اسارت 19 هزار عراقی منجر شد و گرفتن این تعداد اسیر از دشمن، بیانگر اهمیت این عملیات برای ایران و مفتضح بودن شكست دشمن تا بن دندان مسلح است كه نیروی نظامی زیاد و تجهیزات نظامی مدرنی را در خرمشهر مستقر كرده بود.
در این روز بزرگ، شهر خون و قیام پس از 19 ماه توسط رزمندگان اسلام آزاد شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع خرمشهر به اهتزاز درآمد.
بازگویی رشادت های رزمندگان دوران دفاع مقدس، غیرت و مردانگی جوانان این مرز و بوم را برای حفظ و پاسداری از خاك وطن در دل آن ها زنده نگه می دارد.
این مساله تا جایی در قلب های جوانان ما ریشه دوانده كه تحسین جهانیان را برانگیخته است، مجاهدانی از تبار شهیدان باهدف دفاع از اسلام و حریم اهل بیت(ع) در قامت مدافعان حرم برای خشكاندن اندیشه های افراطی و تكفیری، جامه برازنده شهادت را بر تن كردند، گواه این امر است.
با این وجود، لزوم بازخوانی برگ های افتخار و شجاعت رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس بر كسی پوشیده نیست چرا كه دشمنان با انواع ترفندها و راه اندازی جنگ نرم سعی در گمراهی نسل جوان ایران اسلامی را دارد.
نسل جوان و آینده سازان كشور برای رویارویی هر چه بهتر با دشمنان باید با این مقطع از تاریخ و روحیات تكرارنشدنی و منحصر به فرد دوران مقدس آشنا شوند.

** فتح خرمشهر نماد مجد ارزش‌های دفاع مقدس
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان گفت: فتح خرمشهر نماد عظمت ارزش‌های دفاع مقدس است كه باید برای آشنایی نسل جوان امروز با ایثارگری‌های بخشی از جامعه كه برای پاسداشت و تحقق این ارزش‌ها، جان خود را فدا كردند، تلاش شود.
حبیب الله خجسته پور افزود: آزادسازی خرمشهر یكی از اولین اتفاقات نشاط آفرین برای مردم ایران بود كه پس از ناراحتی‌ها و فشارهای جنگ تحمیلی در جامعه رخ داد.
وی تاكید كرد: امروز با وجود فاصله زمانی از آن دوران برای ماندگاری ارزش های دفاع مقدس باید این گونه ایثارگری و تحقق ارزش‌ها یاد آوری شود.
وی بیان كرد: همواره وحدت، همدلی و همبستگی كه آحاد جامعه در كنار مسوولان نظام پاسخی ارزشمند به هجمه‌ها و توطئه‌های دشمنان ایران اسلامی است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان با اشاره به جنگ اقتصادی همه جانبه، خاطرنشان كرد: حركت جامعه اكنون نیز همانند دوران دفاع مقدس باید حول محور ولی فقیه و اهداف نظام باشد.
وی به ضرورت آشنایی نسل جوان با واژگان ایثار، مشاركت و امید به آینده تاكید كرد و گفت: نسل جوان با ارزش‌های والا مانند صداقت، ایثار، مشاركت، همدلی، وفاق و امید به آینده كه توسط رزمندگان در دوران دفاع مقدس به خوبی ظهور پیدا كرد آشنا شوند.

** سوم خرداد، نقطه عطف دفاع مقدس
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان، آزادی خرمشهر را نماد پیروزی ملت مسلمان ایران در دوران دفاع مقدس برشمرد و گفت: فتح خرمشهر نقطه عطف در معادلات جنگ تحمیلی محسوب می‌شود چرا كه پس از این تاریخ ایران از حالت تدافعی در جنگ بیرون آمد.
سرهنگ محمد حسن سلامی با بیان اینكه فتح خرمشهر مقدمه ساز پیروزی‌های پیاپی ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس شد، افزود: شكست دشمنان در برابر رزمندگان اسلام بعد از سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر سرعت یافت.

** مقاومت كلید موفقیت ایران
سلامی به اهمیت تبیین روز آزادسازی خرمشهر برای جوانان تاكید و تصریح كرد: رزمندگان در جنگ به تكلیف اسلامی و دینی خود عمل كردند و در آن سال های سخت و با وجود تجهیزات پیشرفته و فراوان دشمنان، با ایمان قوی و توكل بر خدا در برابر دشمن ایستادگی كردند.
وی یادآور شد: مقاومت و وحدت در برابر دشمنان در شرایط گوناگون رمز موفقیت ملت ایران اسلامی است.
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان تاكید كرد: امروز، مردم ایران اسلامی نیز با توجه به گستردگی و پیچیدگی‌های هجمه‌های دشمنان باید همچون گذشته با ایثار، عزم راسخ و روحیه انقلابی در برابر این توطئه‌ها با آمادگی كامل ایستادگی كنند.

**ولایتمداری ركن اصلی سربلندی نظام
فرمانده سپاه قائم(عج) استان سمنان گفت: كلید واژه مهم پیروزی رزمندگان در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر مقاومت بود كه با خواست خداوند رزمندگان در نبرد حق علیه باطل پیروز شدند.
سرهنگ حمید دامغانی تصریح كرد: فتح خرمشهر بر مبنای اعتقاد به خدا انجام شد و ولایتمداری ركن اصلی در سربلندی این نظام مقدس است.

** سوم خرداد تجلی گر خودباوری دینی- ملی
معاون سپاه قائم (عج) استان سمنان گفت: بزرگداشت سوم خرداد، اشاعه و تبیین فرهنگ ولایتمداری است و نشان از خودباوری دینی و ملی دارد.
سرهنگ علی خالقیان افزود: بازخوانی این رویداد بزرگ در جامعه به ویژه برای جوانان ایران اسلامی باید با هدف ارتقا و اعتلای خودباوری و ولایتمداری در میان این نسل باشد.
وی با اشاره به جمعیت نسل جوان كشور، تصریح كرد: بیش از 36 میلیون نفر از جمعیت كشور را افراد زیر 30 سال و نسل جوان تشكیل می‌دهد و باید برای تقویت خودباوری دینی و ملی، ایستادگی در برابر مشكلات و تقویت روحیه جهادی و انقلابی در بین آن ها برنامه ریزی داشت.

** جوانان محور برنامه های سوم خرداد در سمنان باشند
فرماندار سمنان با بیان اینكه برنامه‌های متنوعی برای سالروز آزادسازی خرمشهر تدارك دیده شده، گفت: این برنامه‌ها با محوریت جوانان برنامه‌ریزی و سیاست گذاری شده است.
سید عباس دانایی بیان كرد: همراهی تمام دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی همچنین نظامی و خدماتی در اجرا و برنامه‌ ریزی ویژه برنامه‌های سوم خرداد ضروری است.
فرماندار سمنان با اشاره به جلسات مختلف برای هر چه باشكوه تر برگزارشدن برنامه‌ها با محوریت بزرگداشت سوم خرداد، تاكید كرد:
سوم خرداد نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است بنابراین باید اهمیت آن و همچنین جانفشانی رزمندگان اسلام در این عملیات مهم، برای جوانان تبیین شود.
دانایی به نقش رسانه ها در اشاعه فرهنگ ایثار در جامعه، خاطرنشان كرد: در مسیر تبیین ایثارگری های رزمندگان جنگ تحمیلی، روایتگران دفاع مقدس، آموزش و پرورش و دستگاه ‌های فرهنگی نقشی ویژه دارند.

** تدارك 600 عنوان برنامه به مناسبت سوم خرداد در سمنان
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان گفت: 600 عنوان برنامه با همكاری دستگاه های اجرایی، تشكل ها، نیروهای مسلح و دانشگاه به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد حماسه آزادسازی خرمشهر در این استان برگزار می شود.
سلامی خاطرنشان كرد: یكم تا چهارم خرداد 98 روزهای حماسه آزادسازی خرمشهر با شعار «ما پیروزیم» با عنوان روز رسانه، دفاع مقدس و مقاومت، روز شهدا، ایثارگران و پیروان ولایت، روز مقاومت، ایثار و پیروزی و ولایت مداری، و روز دزفول، مقاومت و پیروزی نامگذاری شده است.
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان ادامه داد: در آیین گرامیداشت سوم خرداد امسال برنامه هایی با محوریت ارزش های دفاع مقدس در چهارم خرداد در بیش از هزار مدرسه استان برگزار می شود.
سلامی اضافه كرد: آیین اجتماع رزمندگان سمنان و مهدیشهر و رونمایی از نرم افزارهای چند رسانه ای ویژه دفاع مقدس از دیگر برنامه های ارزشی گرامیداشت آزاد سازی خرمشهر در استان است.
9891/6103