هشتمین سالروز پرواز عقاب؛ روحت شاد اسطوره - سعید صادقی مقدم

امروز (پنجشنبه) دوم خرداد 98، هشت سال از درگذشت یك اسطوره ورزشی كه نه فقط الگو و عزیز دل هواداران تیم خود ، بلكه بسیاری از اهالی ورزش و حتی غیرورزشی ها بوده و است، گذشت.

صحبت از چهره فقید ورزشی است كه داوطلب نامزدی نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد؛ او در پیامی درباره این تصمیم چنین نوشت: من می‌ روم ثبت ‌نام می ‌كنم تا همه متعجب شوند و ببینند حضور یك ورزشی در یك مقام سیاسی چقدر عجیب است، بلكه بفهمند حضور آنها هم در ورزش عجیب و نگران ‌كننده است.
«اگر تایید صلاحیتم كردند كه بعید است و رای آوردم برای هر وزارتخانه بهترین گزینه را پیدا می‌كنم اما اجازه نمی‌ دهند تا آن مرحله جلو بروم و اصلا تایید صلاحیت نمی‌كنند اما حداقل این ‌جوری حرفم كه ورزش جای آن‌ها نیست را زده‌ام.»
انگار همین دیروز بود كه بیمارستان كسری تهران را خیل عظیم علاقه مندان و دوستداران ناصر حجازی سنگربان سابق تیم ملی فوتبال ایران و اسطوره باشگاه استقلال در بر گرفت.
مردمی كه از دور و نزدیك آمدند تا برای بهبودی اسطوره ای كه صداقت و شهامت او زبانزد خاص و عام بود دست به دعا بردارند، هرچند تقدیر پاسخ رد به آنان داد.
دوستداران و عاشقان ناصر حجازی كه خود را «آبی های ناصری» معرفی می كردند، به عشق اسطوره فراموش نشدنی گرد هم آمده بودند و با نصب تصویر بزرگی از سنگربان سابق تیم ملی به دیوار بیمارستان، برای سلامتی وی دعا می كردند و اشك می ریختند.
حوالی ظهر دوم خرداد 90 را هیچگاه فراموش نمی كنم؛ لحظاتی كه شاید برای نخستین بار در طول مدت فعالیت كاری، حال و هوایی همچون مصاحبه شوندگان داشتم و اشك در چشمانم جمع شده بود.
برای تهیه گزارشی از حال و هوای بیمارستان كسری و گفت و گو با خانواده و پزشكان حجازی درباره آخرین وضعیت بیماری اسطوره باشگاه استقلال به بیمارستان كسری آمده بودم.
پس از هماهنگی های لازم، گفت و گو با بهناز شفیعی همسر و آتیلا فرزند ناصر حجازی را در كافی شاپ بیمارستان آغاز كردم.
خانواده سنگربان سابق تیم ملی در حال تشریح آخرین وضعیت سنگربان سابق تیم ملی به نقل از پزشكان بودند كه ناگهان تلفن آتیلا زنگ خورد و او با دستپاچگی مصاحبه را نیمه تمام رها كرد و با عجله به طبقه فوقانی بیمارستان كه حجازی در آنجا بستری بود رفت.
هر چند شواهد نشان می داد كه عقاب (ناصر حجازی) پركشید، اما با این حال گفت و گو را با همسر حجازی ادامه دادم تا اینكه لحظاتی بعد به خانم شفیعی هم اطلاع دادند كه باید به طبقه فوقانی بیمارستان برود.
دقایقی چند اصغر حاجیلو پیشكسوت باشگاه استقلال با چشمانی اشكبار خبر قطعی درگذشت اسطوره را اعلام كرد و به این ترتیب پركشیدن عقاب مخابره شد.
ناصر حجازی در زندگی خود به صراحت لهجه مشهور بود و بر همین اساس بارها و بارها این بیت را تكرار می كرد و به معنای واقعی به آن اعتقاد داشت:
من آن گلبرگ مغرورم كه می میرم زبی آبی - ولی از منت و خواری پی شبنم نمی گردم
و حال پس از گذشت هشت سال از درگذشت اسطوره، مفهوم عمیق این بیت شعر و ارادت وصف ناپذیر به زنده یاد ناصر حجازی را با نهایت وجود ابراز می دارم؛ باشد كه تعلقات دنیوی ما را از مسیر صداقت، صراحت، اخلاص و جوانمردی دور نكند!
ناصر حجازی روز دوم خرداد ماه سال ۱۳۹۰ پس از تحمل مدت ها رنج ناشی از بیماری سرطان ریه در بیمارستان كسری تهران درگذشت و روز چهارم خرداد ماه ۱۳۹۰ در قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) تهران به خاك سپرده شد.
ناصر حجازی و غلامرضا تختی تنها چهره ‌های ورزشی ایران هستند كه نام آنها در مجموعه كتاب مفاخر و نام آوران ایران زمین در كنار نام هایی از جمله ابوعلی سینا، سعدی شیرازی، حكیم ابوالقاسم فردوسی، عطار نیشابوری، امیر كبیر، كمال الملك، جلال آل احمد، پروین اعتصامی، محمود حسابی و علی شریعتی قرار گرفته‌ است.
پایگاه خبری كنفدراسیون فوتبال آسیا سال 2018 میلادی طبق نظرسنجی از كاربران خود خواست بهترین بازیكنان تاریخ جام ملت‌ها را انتخاب كنند كه ناصر حجازی با آرای حداكثری عنوان بهترین دروازه ‌بان تاریخ ادوار جام ملتهای آسیا را از آن خود كرد.
وی همچنین از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان به عنوان چهل و یكمین دروازه‌بان برتر قرن بیستم جهان برگزیده شده است.
دوستداران و علاقه مندان ناصر حجازی باوجود گذشت هشت سال از درگذشت وی، همچنان به او عشق می ورزند و همواره با حضور بر مزارش یاد و خاطره اسطوره باشگاه استقلال را گرامی می دارند. روحش شاد و راهش پررهرو باد...
7532/ 2047/