5.5 میلیارد ریال خسارت به كشاورزان سیل زده گنبدی پرداخت شد

گنبدكاووس - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی گنبدكاووس درشرق گلستان اعلام كرد كه تا كنون 5.5 میلیارد ریال غرامت به كشاورزان آسیب دیده ناشی از سیل اوایل امسال این شهرستان پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی نورا روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: درجریان بارش شدید باران در روزهای پایانی سال 97 و جاری شدن سیل، 53 هزار هكتار از اراضی زراعی گنبدكاووس درگیر آبگرفتگی و سیل شدند.
وی افزود: با اقدامات انجام شده 32 هزار هكتار از این اراضی مجددا به چرخه تولید بازگشتند اما حدود 21 هزار هكتار دیگر از 10 تا 100 درصد دچار خسارت به مبلغ كل 1200 میلیارد ریال شدند.
نورا اضافه كرد: تاكنون دو هزار و 12 پرونده در ارتباط با سیل در بخش كشاورزی گنبدكاووس تشكیل شده كه 719 پرونده شامل افرادی كه 100 درصد خسارت دیدند، در كارگروه شهرستانی تصویب و تایید شده است.
وی تصریح كرد: از مجموع پرونده های تایید شده در كارگروه شهرستان تا الان 162 پرونده در كارگروه استانی با پرداخت غرامت افزون بر 11 میلیارد ریال تصویب شده كه 50 درصد آن به حساب بانكی كشاورزان خسارت دیده گنبدكاووس واریز شده است.
مدیر جهاد كشاورزی گنبدكاووس ادامه داد: پرداخت غرامت به كشاورزان متناسب با میزان خسارت، در سه قالب كمك بلاعوض، تسهیلات قرض الحسنه همراه با كمك بلاعوض و پرداخت فقط تسهیلات قرض الحسنه انجام می شود.
نورا همچنین از آغاز برداشت محصولات كشت پاییزه در گنبدكاووس با برداشت دانه روغنی كلزا خبر داد و گفت: سطح قابل برداشت این محصول حدود 14 هزار هكتار با پیش بینی 28 هزار تن است كه تا الان 1500 هكتار آن برداشت و دو هزارو 565 تن توسط 6 مركز خرید فعال در شهرستان خریداری شده است.
وی، سطح قابل برداشت جو در گنبدكاووس را 22 هزار و 650 هكتار با پیش بینی حداقل 50 هزار تن اعلام كرد و افزود: تولید این محصول به دلیل بارش های خوب سال آبی 98 -97 بویژه در مناطق شمالی این شهرستان حداقل تا دو برابر در هكتار نسبت به سال های قبل افزایش دارد.
نورا، سطح قابل برداشت گندم در گنبدكاووس را نیز 104 هزار هكتار با پیش بینی 307 هزار تن اعلام كرد و گفت: برای خرید این محصول كه برداشت آن امسال با دو هفته تاخیر از 10 خرداد آغاز می شود، 18 مركز خرید پیش بینی شده است.
به گفته وی، برای برداشت سه محصول دانه روغنی كلزا، گندم و جو در گنبدكاووس 409 دستگاه كمباین در شهرستان منطقه معاینه فنی شدند ضمن اینكه افزون بر 250 دستگاه كمباین نیز كه از شهرها و استان های دیگر به این منطقه می آیند، درشهر خودشان معاینه فنی شده اند.
مدیر جهادكشاورزی گنبدكاووس به خط اعتباری طرح مكانیزاسیون كشاورزی این شهرستان نیز اشاره كرد و گفت: در چند سال گذشته مجموعا 1410 میلیارد ریال در شش مرحله برای مكانیزاسیون كشاورزی پرداخت شده است.
وی بابیان اینكه استفاده این میزان خط اعتباری درحالی بوده كه سهمیه شهرستان 1020 میلیارد ریال بوده است، افزود: با تسهیلات پرداختی 10 دستگاه كمباین و تراكتور سنگین و 119 دستگاه تراكتور سبك توسط متقاضیان خریداری شد.
نورا، مبلغ خط اعتباری امسال طرح مكانیزاسیون كشاورزی این شهرستان را 179 میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: حجم این تسهیلات شناور بوده و درصورت وجود متقاضی قابل افزایش است.
وی درخصوص كشت بهاره در گنبدكاووس نیز گفت: تا الان درسطح 4180 هكتار كشت پنبه قرارداد منعقد شده كه 1650 هكتار آن كشت شده و این این مقدار 1281 هكتار آن سطح سبز دارد.
نورا پیش بینی كرد، امسال سطح كشت پنبه در گنبدكاووس با توجه به بارش های سال آبی 98 - 97 به پنج هزار هكتار افزیش یابد ضمن اینكه سهمیه كشت شالی این شهرستان به صورت خشك كاری 500 هكتار پیش بینی شده است.
مدیر جهادكشاورزی گنبدكاووس توسعه كشت گلخانه ای سبزی و صیفی را از رویكردهای دولت و وزارت جهادكشاورزی باهدف مدیریت مصرف آب، افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار دانست و گفت: تاكنون برای احداث 180 هكتار گلخانه تشكیل پرونده شده كه برای 123 هكتار آن پروانه تاسیس صادر شده است.
وی ادامه داد: از این مقدار پروانه تاسس صادر شده، متقاضیان 20 هكتار برای اخذ تسهیلات به بانك ها معرفی شدند و هشت واحد گلخانه ای در گنبدكاووس در حال احداث است.
نورا، سطح كشت گیاهان دارویی در گنبدكاووس را نیز 2 هزار هكتار اعلام كرد و گفت: از این سطح زیرشكت 1800 هكتار آن زیره سبز است كه برداشت آن از چند روز پیش آغاز شده و بقیه نیز شامل گل گاو زبان، بابونه، خارشتر، سیاه دانه، رازیانه و آویشن هستند.
گنبدكاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق گلستان دارای 160 هزار هكتار اراضی زراعی و باغی است كه از شهرستان های مهم در تولید محصولات بخش كشاورزی در استان به شمار می رود.
/3039/1860