۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۹
کد خبر: 83325034
۰ نفر
بازسازی 20 هزار خانه سیل زده كشور آغاز شد

گرگان - ایرنا - بازسازی و احداث 20 هزار واحد مسكونی آسیب دیده از سیل استان های كشور به صورت متمركز در روستای تازه آباد شهرستان آق قلا آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این خانه ها در قالب طرح جهاد همبستگی ملی و با مشاركت بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، وزارت كشور، سازمان بهزیستی، بسیج مستضعفین و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساخته خواهد شد.
رییس سازمان بسیج مستضعفین روز پنجشنبه در مراسم طرح جهاد همبستگی ملی گفت: تلاش می شود با همكاری دولت، بنیاد مسكن و تلاش نیروهای بسیجی این خانه ها تا 6 ماه آینده به مرحله بهره برداری برسد.
سردار غلامحسین غیب پرور اظهار داشت: بسیج مستضعفین مسوولیت ساخت 20 هزار خانه مناطق سیل زده را بر عهده دارد كه اولویت با ساخت خانه های مددجویان تحت پوشش بهزیستی و كمیته امداد و ساكنان مناطق روستایی است.
وی بیان كرد: 25 استان كشور در سیل اخیر دچار خسارت شدند كه در این میان 5 استان بیش از بقیه آسیب دیده و نیازمند توجه و حمایت بیشتر هستند.
سردار غیب پرور ادامه داد: صدها گروه جهادی در مناطق سیل زده كشور از ابتدای سیل در حال تلاش برای رفع آلام مردم خسارت دیده هستند و تا پایان روند بازسازی خانه ها در كنار آسیب دیدگان خواهند ماند.
وی به افزایش خانه های تخریبی ناشی از سیل اشاره كرد و گفت: گرم شدن هوا در روزهای اخیر موجب سست شدن دیواره منازل و فروریختن خانه ها در برخی مناطق سیل زده شد.
رییس سازمان بسیج مستضعفین بر تداوم خدمت گذاری در مناطق سیل زده كشور تاكید كرد و گفت: چشاندن حلاوت خدمت به مردم بخش مهم وظیفه مسوولان و ضامن بقای انقلاب است.
سردار غیب پرور بیان كرد: از ابتدای وقوع سیل در مناطق مختلف كشور همه مردم فارغ از نژاد و مذهب به یاری آسیب دیدگان شتافتند تا سهمی در كاهش درد و رنج هموطنان خود داشته باشند.
وی افزود: تا زمانی كه مردم ایران با یكدیگر متحد بوده و كنار یكدیگر باشند، دشمن نمی تواند آسیبی به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایران عزیز وارد كند.
رییس سازمان بسیج به آغاز ساخت خانه های سیل زده در آق قلا اشاره كرد و گفت: یك هزار و 600 خانه در این شهرستان سیل زده نیازمند نوسازی است كه بخش عمده آن در روستاها قرار دارد.
به گفته مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور در سیل اخیر، 169 هزار و 377 واحد مسكونی دچار خسارت شدند كه از این تعداد 68 هزار و 315 نیازمند نوسازی و مابقی به مرمت و تمعیر احتیاج دارند.
سیل و رانش اخیر همچنین به 17 هزار و 800 واحد مسكونی استان گلستان در شهرستان های گنبدكاووس، آق قلا، گُمیشان، مراوه تپه، گالیكش، مینودشت، آزادشهر، علی آبادكتول، رامیان و كردكوی، خسارت زد و 11 نفر را نیز به كام مرگ كشاند.
3091/2729