انتشاردهنده تصاویر خصوصی جشن تولد در اینستاگرام دستگیر شد

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: مجرم سایبری كه تصاویر خصوصی از یك جشن تولد را به صورت گسترده در اینستاگرام پخش كرده بود از سوی پلیس فتا دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی تحویل یك فقره پرونده قضایی به پلیس فتا مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی از یك جشن تولد به صورت گسترده در شبكه اجتماعی اینستاگرام، تحقیقات ماموران آغاز شد.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع پرونده مقدماتی با هماهنگی و تعامل لازم با مقام قضایی تشكیل و رسیدگی به آن در دستور كار این پلیس قرار گرفت.
وی ابراز داشت: با توجه به ارائه مستندات توسط شاكیان، بررسی صفحه اینستاگرام متهم و اقدامات تخصصی كارشناسان پلیس فتا مشخص كرد متهم با استفاده از بستر شبكه‌اجتماعی اینستاگرام، با ایجاد صفحه‌ای جعلی با نام شاكیه، اقدام به انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی و ایجاد مزاحمت كرده است.
صادقی افزود: با توجه به حساسیت پرونده، كارشناسان این پلیس با بررسی دقیق و سریع پرونده، مستندات لازم را جمع‌آوری و در نهایت این متهم سایبری را شناسایی كردند.
وی خاطرنشان كرد: متهم در تحقیقات مقدماتی منكر هر گونه جرم انتسابی شد و با سخنان گمراه كننده قصد فریب پلیس را داشت كه با هوشیاری كارشناسان پلیس فتا و در مواجهه با مدارك، مستندات و ادله دیجیتال جمع‌آوری شده، لب به سخن گشود و به بزه ارتكابی اعتراف كرد.
وی افزود: این فرد بیان كرد با ایجاد یك پروفایل جعلی در شبكه اجتماعی اینستاگرام و با فریب شاكیه و با استفاده از ابزارهای مختلف تصاویر زنده به اشتراك گذاشته شده میهمانی را ذخیره كرده است.
رئیس پلیس فتا استان سمنان ادامه داد: اعتماد بیش از حد به فضای مجازی یك اشتباه بزرگ است، چرا كه در این فضا هویت افراد مشخص نیست.
وی یادآور شد: تعداد زیادی از استفاده كنندگان فضای مجازی و شبكه های اجتماعی ناخواسته با حس امنیت در این فضا و اعتماد به سایر كاربران و هویت‌های اعلامی از طرف آنان، اقداماتی را انجام می دهند كه پیامدهای ناگوار و غیرقابل جبرانی برای آنان به همراه خواهد داشت.
رئیس پلیس فتا استان سمنان با بیان این كه اعتماد بی مورد به شناسه های نامشخص زمینه‌ساز وقوع یك جرم سایبری است، گفت: كاربران به هیچ عنوان فیلم‌ها و تصاویر شخصی و خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و از اشتراك‌گذاری آن در شبكه‌های اجتماعی خودداری كنند.
به گزارش ایرنا، پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و كاربران می‌توانند مشكلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری یا با استفاده از سایت پلیس فتا به نشانی www.Cyberpolice.ir بخش مركز فوریت‌های سایبری، خط ارتباطی ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در كلیه شبكه‌های اجتماعی داخلی با پلیس در میان بگذارند.
7342/6103