انتشاردهنده تصاوير خصوصي جشن تولد در اينستاگرام دستگير شد

سمنان- ايرنا- رئيس پليس فتا استان سمنان گفت: مجرم سايبري كه تصاوير خصوصي از يك جشن تولد را به صورت گسترده در اينستاگرام پخش كرده بود از سوي پليس فتا دستگير شد.

به گزارش ايرنا، سرهنگ حسين صادقي روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: در پي تحويل يك فقره پرونده قضايي به پليس فتا مبني بر انتشار تصاوير خصوصي از يك جشن تولد به صورت گسترده در شبكه اجتماعي اينستاگرام، تحقيقات ماموران آغاز شد.
وي ادامه داد: با توجه به اهميت موضوع پرونده مقدماتي با هماهنگي و تعامل لازم با مقام قضايي تشكيل و رسيدگي به آن در دستور كار اين پليس قرار گرفت.
وي ابراز داشت: با توجه به ارائه مستندات توسط شاكيان، بررسي صفحه اينستاگرام متهم و اقدامات تخصصي كارشناسان پليس فتا مشخص كرد متهم با استفاده از بستر شبكه‌اجتماعي اينستاگرام، با ايجاد صفحه‌اي جعلي با نام شاكيه، اقدام به انتشار تصاوير خصوصي وي در فضاي مجازي و ايجاد مزاحمت كرده است.
صادقي افزود: با توجه به حساسيت پرونده، كارشناسان اين پليس با بررسي دقيق و سريع پرونده، مستندات لازم را جمع‌آوري و در نهايت اين متهم سايبري را شناسايي كردند.
وي خاطرنشان كرد: متهم در تحقيقات مقدماتي منكر هر گونه جرم انتسابي شد و با سخنان گمراه كننده قصد فريب پليس را داشت كه با هوشياري كارشناسان پليس فتا و در مواجهه با مدارك، مستندات و ادله ديجيتال جمع‌آوري شده، لب به سخن گشود و به بزه ارتكابي اعتراف كرد.
وي افزود: اين فرد بيان كرد با ايجاد يك پروفايل جعلي در شبكه اجتماعي اينستاگرام و با فريب شاكيه و با استفاده از ابزارهاي مختلف تصاوير زنده به اشتراك گذاشته شده ميهماني را ذخيره كرده است.
رئيس پليس فتا استان سمنان ادامه داد: اعتماد بيش از حد به فضاي مجازي يك اشتباه بزرگ است، چرا كه در اين فضا هويت افراد مشخص نيست.
وي يادآور شد: تعداد زيادي از استفاده كنندگان فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي ناخواسته با حس امنيت در اين فضا و اعتماد به ساير كاربران و هويت‌هاي اعلامي از طرف آنان، اقداماتي را انجام مي دهند كه پيامدهاي ناگوار و غيرقابل جبراني براي آنان به همراه خواهد داشت.
رئيس پليس فتا استان سمنان با بيان اين كه اعتماد بي مورد به شناسه هاي نامشخص زمينه‌ساز وقوع يك جرم سايبري است، گفت: كاربران به هيچ عنوان فيلم‌ها و تصاوير شخصي و خصوصي خود را در اختيار ديگران قرار ندهند و از اشتراك‌گذاري آن در شبكه‌هاي اجتماعي خودداري كنند.
به گزارش ايرنا، پليس فتا به‌ صورت شبانه‌روزي آماده پاسخگويي به شهروندان بوده و كاربران مي‌توانند مشكلات خود را در خصوص فضاي مجازي با مراجعه حضوري يا با استفاده از سايت پليس فتا به نشاني www.Cyberpolice.ir بخش مركز فوريت‌هاي سايبري، خط ارتباطي ثبت گزارش‌هاي مردمي و يا Cyberpolice@ در كليه شبكه‌هاي اجتماعي داخلي با پليس در ميان بگذارند.
7342/6103