آيين غبارروبي مزار شهدا در اروميه برگزار شد

اروميه- ايرنا- همزمان با فرارسيدن سالروز آزادسازي خرمشهر (سوم خرداد) آيين غبارروبي مزار شهدا با حضور جمعي از مسئولان، روحانيان و خانواده هاي معظم شهدا و ايثارگران در اروميه برگزار شد.

به گزارش ايرنا مسئول نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه آزاد اسلامي اروميه روز پنجشنبه در اين آيين گفت: دشمنان انقلاب اسلامي امروز از فرهنگ ايثار و شهادت ملت ايران مي ترسند و آيين هاي غبارروبي مزار شهدا نيز با هدف الهام گرفتن از اين عزيزان و تقويت اين فرهنگ برگزار مي شود.
حجت الاسلام علي امامي امنيت كنوني را مديون خون شهدا عنوان كرد و اظهار داشت: ترويج فرهنگ ايثار و شهادت بهترين راهكار براي مقابله با فرهنگ غرب و شرق و ضامن حفظ امنيت است.
وي حفظ وحدت و همدلي را در بين مردم و مسئولان مورد تاكيد قرار داد و بيان كرد: فرهنگ ايثار و شهادت برگرفته از فرهنگ عاشوراست و ما ضمن حفظ انسجام، لباس سياه امام حسين (ع) را به كل دنيا نمي دهيم.
معاون هماهنگ كننده سپاه شهداي آذربايجان غربي نيز گفت: رزمندگان اسلام 37 سال پيش با دستان خالي در عمليات بيت المقدس حضور يافتند و طعم شكست را بار ديگر به دشمنان چشاندند.
سرهنگ تقي نجمي افزود: امروز آمريكا فقط حرف مي زند و در خليج فارس مانور مي دهد اما جرات ندارد به آب هاي ما بيايد چون از درون خالي است.
وي اضافه كرد: سربازان آمريكا سلاح دارند ولي نيروهاي مسلح ما هم سلاح و هم عشق به شهادت دارند پس آنان نمي توانند ما را شكست دهند.
به گزارش ايرنا فتح خرمشهر به عنوان يك حادثه تاريخي و سرنوشت‌ساز پايان‌بخش دوره اول جنگ است كه با تجاوز عراق به ايران در تاريخ 31 شهريور سال 1359 آغاز شد و با آزادسازي مناطق اشغالي به پايان رسيد.
طي عمليات بيت المقدس پنج هزار و 38 كيلومترمربع از خاك وطنمان از جمله شهرهاي خرمشهر و هويزه و نيز پادگان حميد و جاده اهواز - خرمشهر آزاد و علاوه بر اين شهرهاي اهواز، حميديه و سوسنگرد از تيررس توپخانه دشمن خارج و همچنين 180 كيلومتر از خط مرزي نيز تامين امنيت شد.
حدود 19 هزار نفر از نيروي دشمن در عمليات بيت المقدس به اسارت رزمندگان در آمدند و بالغ بر 16 هزار تن نيز كشته و زخمي شدند.
61 فروند هواپيماي جنگي، يك فروند بالگرد، 150 دستگاه تانك و نفربر، 30 قبضه توپ، 200 دستگاه خودروي زرهي سبك و سنگين در اين عمليات منهدم و 150 تانك، 30 قبضه توپ و 300 دستگاه خودرو زرهي سبك و سنگين به غنميت گرفته شد.
در اين عمليات لشكر 3 زرهي و لشكرهاي 11 و 15 پياده عراق به ميزان 80 درصد، لشكرهاي 9 و 10 زرهي به اندازه 50 درصد، لشكر 7 پياده 40 درصد، لشكر 5 مكانيزه و لشكرهاي 6 و 12 زرهي به ميزان 2 درصد، تيپ هاي 9، 10 و 20 گارد مرزي 100 درصد، تيپ 109 پياده 60 درصد، تيپ هاي 601، 602، 416، 419 پياده عراق 50 درصد و تيپ هاي 31، 32 و 33 نيروهاي مخصوص به ميزان بسيار زيادي منهدم شدند.
6009/3072