۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
کد خبر 83325014
۰ نفر
شروع گلدهي سوسن چلچراغ از نيمه خردادماه

رشت - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست رودبار گفت: امسال به دليل موج سرما ، برف نابهنگام و يخبندان ارديبهشت ماه ، احتمالا با شرايط موجود ، زمان شروع گلدهي سوسن چلچراغ با تاخير از نيمه خردادماه جاري شروع شود.

رامين حسين زاده روز پنجشنبه در گفت وگو با ايرنا با اشاره به آخرين بازديدها از وضعيت اثر طبيعي ملي گل سوسن چلچراغ ، در خصوص وضعيت بوته هاي گل گفت: امسال با رسيدگي و مراقبت خوبي كه صورت گرفته و همچنين ايام پر باراني كه سپري كرديم، بوته هاي گل در وضعيت بسيار خوبي به سر مي برند.
وي ادامه داد: وضعيت آفت طبيعي اين گل كه نوعي حشره كفدوزك مانند به نام Lilioceris faldermni است كه تحت كنترل بوده و درهمين راستا محيط بانان همه روزه به صورت بيولوژيك و دستي اقدام به جمع آوري اين حشره ها و انتقال آنان به مناطق دور دست مي كنند كه با اين اقدام جمعيت اين آفت كنترل شده و احتمال آسيب رساندن آن به گل از بين خواهد رفت.
حسين زاده اضافه كرد : با توجه به مراجعه زودتر از موعد علاقه مندان بازديد از گل ، تقاضا مي كنيم تا اخبار مربوط به وضعيت گل را از پورتال رسمي اداره كل محيط زيست گيلان دنبال و بعد از اطمينان يافتن از زمان دقيق گلدهي ، به محل مراجعه كنند.
به گزارش ايرنا سوسن چلچراغ با نام علمي Lilium lederbourii نخستين بار در سال 1354 توسط يك گياه شناس فرانسوي به نام (لدربوري) در منطقه داماش شهرستان رودبار شناسايي شد و پس از آن، از سوي شوراي عالي حفاظت محيط زيست به عنوان يك اثر ملي طبيعي به ثبت رسيد.
محدوده چهار هكتاري گل نادر سوسن چلچراغ در داماش عمارلو شهرستان رودبار در جنوب گيلان به عنوان منطقه حفاظت شده مورد حفاظت سازمان محيط زيست قرار گرفت كه در دو دهه اخير به يكي از مراكز پرجاذبه و گردشگري استان تبديل شده است.
ابتدا اين گل در دو منطقه داماش و منطقه اي در لنكران جمهوري آذربايجان در جهان شناسايي شده بود ولي در دهه 70 بوته هاي آن در اكثر ارتفاعات قله درفك شهرستان رودبار نيز ديده شد.
سوسن چلچراغ يكي از گونه هاي تيره سوسنيان است و زمان گلدهي آن نيمه دوم خرداد تا اوايل تير ماه است؛ اين گل با رنگ سفيد و گلبرگ هاي واژگون، ديدگان هر بيننده اي را به خود جذب مي كند.
به تازگي ماموران يگان حفاظت محيط زيست رودسر در ارتفاعات دو هزارمتري اين شهرستان و مناطق جوركلامچال و علم سر در ضلع جنوبي ونستان در ارتفاعات جواهردشت، موفق به رويت بوته هاي سوسن چلچراغ شده اند.
تاكنون تلاش هاي زيادي براي گلخانه اي كردن اين گل انجام شده ولي هيچكدام از آنها موفقيت آميز نبوده است.
2007/