۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۴
کد خبر: 83325013
۰ نفر
آمریكا روی پهپادهای چین هم دست گذاشت

پكن- ایرنا- دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا كه از طریق جنگ تجاری با چین می كوشد صنایع بزرگ این كشور را محدود كند بعد از هواوی، غول مخابراتی چین اكنون روی پهپادهای ساخت این كشور دست گذاشته است و آنها را خطری برای امنیت ملی اعلام كرده است.

تلویزیون دولتی ژاپن روز پنجشنبه اعلام كرد وزارت امنیت داخلی آمریكا با صدور بیانیه ای به افرادی كه از پهپادهای تولید چین استفاده می كنند هشدار داده است این پهپادها ممكن است اطلاعات كاربران را از طریق اینترنت به دولت چین ارسال كنند.
در این اطلاعیه آمده است دولت آمریكا به شدت نگران محصولات تكنولوژیكی است كه اطلاعات آمریكا را به قلمرو یك دولت خودكامه می برند.
این اطلاعیه از سازمان هایی كه عملیات های حوزه امنیت ملی یا وظایف حیاتی را به عهده دارند می خواهد كه هوشیار باشند، چرا كه ممكن است بیشتر در معرض خطر جاسوسی یا سرقت اطلاعات قرار داشته باشند.
این اطلاعیه از كاربران می خواهد كه اقدامات احتیاطی مناسب از جمله خاموش كردن اینترنت این پهپادها و خارج كردن كارت های دیجیتالی آنها را انجام دهند.
هر پهپاد برای اینكه تصاویری را كه می گیرد به كاربر ارسال كند و اطلاعات مربوط به مكان خود را كسب كند، نیاز به اتصال به اینترنت دارد.
در اطلاعیه آمریكا، از هیچ تولید كننده خاصی نام برده نشده است اما كارشناسان می گویند هدف ترامپ پهپادهای ساخت شركت 'داجیانگ' شنزن است.
ترامپ همچنین تهدید كرده است ظرف چند هفته آینده برای قرار دادن نام شركت هایكویژن، تولید كننده تجهیزات نظارتی ویدئویی چین در فهرست سیاه خود تصمیم خواهد گرفت.
هوآوی از نظر میزان اختراعات خود در رابطه با فناوری جی 5 در رتبه اول جهان قرار دارد؛ شركت داجیانگ تولید كننده حدود 70 درصد از پهپادهای غیرنظامی جهان است و محصولات هایكویژن به 150 كشور صادر می‎شود و از نظر تجهیزات نظارت ویدیویی در صدر شركت‎های جهان قرار دارد.
هوآوی، داجیانگ و هایكویژن به عنوان نمایندگان پیشروی صنایع تویدی چین توانسته‎اند با ارانه محصولاتی با كیفیت مرغوب، مجهز به فناوری پیشرفته و قیمت مناسب مورد تائید بازار جهانی قرار بگیرند و مدت‎ها است كه محصولات این شركت‎ها از بوته آزمایش‎های امنیتی دشوار بسیاری از كشورها از جمله آمریكا با سربلندی بیرون آمده‎اند.
**آساق**1904**