ایران و روسیه تازه ترین تحولات خاورمیانه را بررسی كردند

مسكو - ایرنا - مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و سرگئی ورشنین معاون وزیر خارجه روسیه ضمن دیدار و گفت وگو با یكدیگر تازه ترین تحولات در خاورمیانه را بررسی كردند.

در این دیدار همچنین در مورد همكاری های دو كشور در عرصه های منطقه ای و بین المللی به ویژه در زمینه تحولات خاورمیانه از جمله سوریه و یمن، بحث و تبادل نظر شد.
طرفین بر ضرورت و تداوم رایزنی های تهران و مسكو در خصوص تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا نیز تاكید كردند.
سفیر ایران در روسیه پیش از این دیدار نیز با سرگئی ریابكوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاكره كننده ارشد هسته ای این كشور گفت وگو كرده بود.
در آن دیدار نیز طیف وسیعی از موضوعات شامل همكاری در عرصه دو جانبه و بین المللی، تحولات منطقه و آخرین وضعیت در حوزه برجام مورد تبادل نظر قرار گرفت.
گفتنی است، روسیه یكی از طرف های توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام است كه همواره از آن دفاع كرده وخواستار ماندن ایران در این توافق به رغم خروج غیرقانونی و یكجانبه آمریكا بوده است.
روس ها بارها نیز تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران را محكوم كرده اند و حدود یك سال پیش نیز پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی انگلیس درخصوص یمن را وتو كردند.
ایران و روسیه در سوریه نیز همكاری های نزدیكی دارند و از چند سال قبل با دعوت رسمی دولت قانونی سوریه برای مبارزه با گروه های تروریستی از جمله داعش به این كشور پیوستند.
اروپام *1346**